تغییر نام یکی از شهرهای افغانستان از سوی طالبان واکنش‌ برانگیز شد

طالبان
طالبان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان نام شهر «چاریکار»، مرکز ولایت پروان را به شهر «امام اعظم» یا «امام ابوحنیفه» تغییر داد. والی پروان می‌گوید: «نام چاریکار منشا علمی-تاریخی نداشته و به پیشنهاد مردم تغییر داده شده است.» این در حالی است که چاریکار یکی ‌از شهرهای کهن و تاریخی افغانستان است.

آگهی

از زمانی که طالبان دوباره بر افغانستان مسلط شده، مدام در حال تغییر نام مکتب‌ها، لوحه‌ها و نهادهای دفاعی است. حالا هم نوبت به تغییر نام شهرها رسیده است. طبق اخبار منتشر شده از رسانه‌های محلی، طالبان نام شهر «چاریکار»، مرکز ولایت پروان را به شهر «امام اعظم» یا «امام ابوحنیفه» تغییر داده‌ است.

طبق آنچه در اخبار آمده طالبان این تصمیم را روز پنج‌شنبه، ۱۵ دسامبر در یک‌ نشست رسمی مردمی در مقر این ولایت گرفته‌ است. حکمت‌الله شمیم‌، سخنگوی والی طالبان در پروان به روزنامه اطلاعات روز گفت: «قرار است پیشنهاد تغییر نام مرکز پروان به‌گونه کتبی به ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان فرستاده شود.» خبرگزاری دولتی باختر که تحت کنترل طالبان است هم گزارش داده که ملا هبت‌الله از پیشنهاد تغییرنام شهر چاریکار استقبال کرده و این پیشنهاد به‌زودی عملی خواهد شد.

والی طالبان در مورد دلیل تغییر نام چاریکار گفت که اجداد آبایی امام ابوحنیفه در این شهر زندگی می کردند. به گفته مقامات محلی طالبان روند تغییر نام شهر چاریکار آغاز شده است. طبق برخی گزارش‌های منتشر شده، پیشنهاد تغییر نام شهر چاریکار به شهر امام اعظم اولین بار حدود سه سال پیش از سوی عبدالرب رسول سیاف، رهبر جهادی مطرح شد. او از اشرف غنی، رئیس‌جمهور وقت خواسته بود نام شهر چاریکار تغییر کند؛ اما آن زمان پیشنهادش پذیرفته نشد.

منیژه باختری سفیر و نماینده سابق افغانستان در اتریش در واکنش به این تغییر نام در توییتر خود نوشت: «چاریکار یکی ‌از شهرهای کهن و تاریخی سرزمین ماست و در حافظه و خرد جمعی مردم «چاریکار» باقی می‌ماند. هیچ‌کسی حق ندارد نام‌های کهن را‌ به دلایل سیاسی یا مذهبی عوض کند. بادرنگ امام اعظم یا مرچ امام اعظم نگاه ظریف طنزی به ماجراست، نه یک اعتراض یا استدلال قوی علیه این تصمیم مستبدانه.»

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار افغان هم درباره دلیل نام‌گذاری شهر چاریکار در توییتی نوشت: «یک قرن پیش، آنه بوریج، شرق‌شناس و مترجم نام‌دار بریتانیایی درباره چاریکار نوشته: چار: چاره؛ کار: کار. در دوران قدیم چاریکار محل مهم تردد کاروان‌های مختلف بود و ساکنان [این] سرزمین از آمد و شد بازرگانان مالیات می‌گرفتند‌. این شد که نام این شهر چاریکار [گذاشته شد].»

این در حالی است که طبق ویدئوی منتشر شده در فضای مجازی، مولوی عبیدالله امین‌زاده، والی پروان می‌گوید: «نام چاریکار منشا علمی-تاریخی نداشته و به پیشنهاد مردم تغییر داده شده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

با این حال، لطیف پدرام، سیاست‌مدار و رهبر سابق حزب کنگره ملی افغانستان در این باره گفت: «تغییر نام چاریکار به ابوحنیفه، [امام اعظم] با وجود احترام ما به این امام هم‌تبار، آغاز جعل‌کاری و فارسی‌ستیزی در مسیر همان پشتونیزه کردن است. [آنها] نام‌های بسیاری را تغییر خواهند داد. [این] گروه با این نام‌گذاری، خواسته‌اند حق نان و نمک اربابان عربی خود را هم ادا کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم قصاص اجرا نشد؛ مقام طالبان قاتل پدرش را بخشید

از روسیه تا ایران و امارات؛ سیل در افغانستان ده‌ها قربانی گرفت و پروازهای فرودگاه دبی را مختل کرد

سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴.۴ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرد