سفر یک هیأت آمریکایی به چین برای بهبود روابط و گفتگو درباره تایوان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 G20 summit meeting
G20 summit meeting   -  Copyright  AP Photo

یک هیأت بلندپایه آمریکایی آخر هفتۀ گذشته به چین سفر کرد تا با مقامات این کشور دربارۀ راه‌های بهبود روابط دوجانبه همچنین موضوع «حساس» تایوان گفتگو کند.

این خبر روز دوشنبه از سوی پکن اعلام شد و یک مقام ارشد آمریکایی نیز به نوبه خود این گفتگوها را تایید و «صادقانه و اساسی» توصیف کرد؛ به گفته او در جریان این دیدار دو روزه، مقامات دو کشور درباره تحولات کره شمالی و اوکراین نیز به بحث پرداخته‌اند.

دیگر هدف این سفر، انجام مقدمات لازم برای سفر قریب‌الوقوع آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به این کشور بود که برای اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی برنامه‌ریزی شده است.

این سفر پس از آن عملی شد که شی جین پینگ و جو بایدن، رؤسای جمهور دو کشور، در جریان نشست «گروه ۲۰» که در ماه نوامبر به میزبانی اندونزی برگزار شد، بر بهبود روابط آنهم پس از چندسال تیرگی بویژه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تاکید کردند. 

روابط پکن و واشنگتن در تمام این سال‌ها به دلایل متعددی از جمله اختلافات تجاری، مسأله اقلیت اویغورها و رقابت در بخش فناوری‌های پیشرفته همواره متشنج بود.

از جمله اعضای این هیأت می‌توان به دانیل کریتنبرینک، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور شرق آسیا و اقیانوسیه همچنین لورا روزنبرگر، مسئول چین و تایوان در شورای امنیت ملی کاخ سفید اشاره کرد و در طرف چینی نیز شی فنگ، معاون وزیر خارجه چین هیأت دیپلماتیک کشورش را رهبری می‌کرد.

این گفتگوها طی دو روز یکشنبه و دوشنبه در شهر لانگ فنگ در نزدیکی پکن در جریان بود و به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، در این دو روز طرفین درباره «تقویت مبادلات در همه سطوح» گفتگوهای «صادقانه، کامل و سازنده‌ای» داشتند و توافق کردند که «به ارتباطات ادامه دهند».

سرنوشت شهروندان آمریکایی بازداشت شده یا ممنوع الخروج از چین، بخش دیگری از مذاکرات دو طرف را تشکیل می‌داد و دیپلمات‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند که بازگرداندن این افراد «یک اولویت جدی برای رئيس جمهور بایدن است».

هیأت آمریکایی پس از چین رهسپار کره جنوبی شد و قرار است طبق برنامۀ از پیش تعیین شده، طی روزهای ۱۲ تا ۱۴ دسامبر علاوه بر این کشور به ژاپن نیز سفر کند.