برای اولین بار طی ۲۶ سال گذشته یک وزیر دولت فدرال آلمان به تایوان سفر خواهد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزیر آموزش و تحقیقات آلمان
وزیر آموزش و تحقیقات آلمان   -  کپی رایت  AP Photo

وزیر آموزش و تحقیقات آلمان هفته آینده در سفری رسمی که اولین بازدید یک عضو دولت فدرال آلمان از تایوان پس از ۲۶ سال خواهد بود، به این جزیره می‌رود.  

سفر بتینا استارک-واتزینگر به تایوان همزمان با تنش‌های روزافزون بین کشورهای غربی و چین انجام می‌شود. پکن تابستان گذشته به سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان به تندی واکنش نشان داده بود. 

هرچند چین کنترل جزیره تایوان را در دست ندارد اما آن را بخشی از خاک خود می‌داند. 

سخنگوی وزارت آموزش و تحقیقات آلمان گفته است که سفر بتینا استارک-واتزینگر به تایوان، برای تمرکز روی همکاری‌های دو طرف در زمینه تولید تراشه‌ها، تولید هیدروژن سازگار با محیط زیست به کمک انرژی‌های تجدیدپذیر و ساخت باتری‌ها انجام می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنگوی دولت اولاف شولتس، صدراعظم آلمان تاکید کرده است که سفر وزیر آموزش و تحقیقات این کشور به تایوان به معنای تغییر موضع برلین در قبال این جزیره نیست. آلمان از موضع اتحادیه اروپا که مبتنی بر همکاری‌های فنی با تایوان بدون زیر سوال بردن اصل «چین واحد» است حمایت می‌کند. 

آخرین عضو دولت فدرال آلمان که به تایوان سفر کرد وزیر اقتصاد این کشور در سال ۱۹۹۶ میلادی بود. 

بتینا استارک-واتزینگر عضو حزب دموکرات‌ آزاد است که یکی از سه حزب حاضر در دولت ائتلافی اولاف شولتس محسوب می‌شود. حزب دموکرات آزاد از اتخاذ موضعی سختگیرانه‌تر در قبال چین به ویژه در زمینه دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان حمایت می‌‌کند.