Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گمانه‌زنی درباره نقش خطای آزمایشگاهی در شیوع کووید؛ چین و آمریکا یکدیگر را متهم می‌کنند

پایان نشست مشترک مقامات بهداشتی چین با مقامات سازمان جهانی بهداشت، ووهان چین فوریه ۲۰۲۱
پایان نشست مشترک مقامات بهداشتی چین با مقامات سازمان جهانی بهداشت، ووهان چین فوریه ۲۰۲۱ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه عنوان کرد که در خصوص احتمال خطای آزمایشگاهی در گسترش بیماری کرونا به انسان می‌بایست تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه به‌صراحت عنوان کرد که در خصوص احتمال خطای آزمایشگاهی در گسترش بیماری کرونا به انسان می‌باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

در واکنش به این گزارش، چین روز جمعه ۲۰ خرداد این فرضیه را که کووید-۱۹ از آزمایشگاهی در چین به انسان سرایت کرده باشد را به‌شدت محکوم کرده و آن را یک دروغ سیاسی خواند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین اتهامات مبنی بر عدم همکاری کامل چین با بازرسان بهداشتی را رد کرده و اعلام کرد که از تحقیقات علمی استقبال می‌کند اما هرگونه دست‌کاری سیاسی را نمی‌پذیرد.

او همچنین خواستار تحقیق در مورد «آزمایشگاه‌های بسیار مشکوک مانند فورت دیتریک و دانشگاه کارولینای شمالی» در ایالات متحده شد. مقام‌های چین می‌گویند ایالات متحده درحال‌توسعه ویروس کرونا به‌عنوان یک سلاح زیستی در آنجا بوده است.

«فورت دیتریک» یکی از مراکز نظامی ارتش ایالات متحده است که در مریلند واقع شده است. این مکان در گذشته مرکز برنامه تسلیحات بیولوژیکی ایالات متحده از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۶۹ بوده است. از آن زمان اکثر برنامه‌های دفاع بیولوژیکی ایالات متحده در این مکان انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست روزانه خود تصریح کرد: «نظریه نشت آزمایشگاهی دروغ محض است و عناصر ضد چینی آن را در جهت اهداف سیاسی ساخته‌وپرداخته‌اند و به‌هیچ‌وجه مبنای علمی ندارد.»

ژائو گفت که چین سهم عمده‌ای در ردیابی ویروس کرونا داشته و بیشترین داده‌ها و نتایج تحقیقات را به اشتراک همگان گذاشته است.

مواضع اخیر سازمان جهانی بهداشت چرخشی آشکار نسبت به ارزیابی‌های اولیه این نهاد بین‌المللی از منشأ شیوع همه‌گیری کرونا را نشان می‌دهد. در گذشته، مواضع پیشین این سازمان مبنی بر رد یا نادیده‌گرفتن نظریه نشت آزمایشگاهی در چین مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته بود.

سال گذشته هیئت بازدیدکننده سازمان جهانی بهداشت در بازدید فشرده از چین، به این جمع‌بندی رسیده بود که احتمال سرایت ویروس کرونا به انسان در یک آزمایشگاه در ووهان چین «بسیار نامحتمل» است.

بسیاری از دانشمندان گمان می‌کنند که ویروس کرونا احتمالاً از خفاش‌ یا سایر حیوانات به انسان سرایت کرده است.

چه زمانی باید منتظر اطلاع از نتایج نهایی تحقیقات بود؟

در گزارش روز پنج‌شنبه، گروه متخصص سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که «برخی داده‌های کلیدی» که بتواند چگونگی آغاز سرایت همه‌گیری را نشان دهند هنوز مشخص نیست.

شناسایی منشأ سرایت بیماری در حیوانات معمولاً سال‌ها به درازا می‌انجامد. چه‌بسا تا مشخص‌شدن منشأ بیماری سارس، به‌عنوان یکی از بیماری‌های تنفسی شبیه کووید-۱۹ که از نوعی خفاش به انسان منتقل شده بود دهه‌ها زمان سپری شد.

این سازمان با اشاره به سابقه سرایت برخی بیماری‌ها از درون آزمایشگاه‌ها اعلام کرد: نمی‌توان به‌راحتی احتمال نشت آزمایشگاهی را نادیده گرفت. همچنین چین هیچگونه تحقیقی در زمینه بررسی این احتمال به آژانس جهانی بهداشت ارائه نکرده است.

این گزارش سازمان جهانی بهداشت و واکنش وزارت امور خارجه چین به آن از فصل جدیدی از روابط تیره حکایت دارد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، قبلاً بارها سازمان جهانی بهداشت را به مسامحه با دولت چین متهم کرده بود.

**توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید
**

ویروس کرونا تا کنون سبب مرگ بیش از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در جهان شده و شرایط قرنطینه و اوضاع اقتصادی دشوار، زندگی بسیار از مردم را سخت کرد. این بیماری همه‌گیر برای اولین‌بار در اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین شناسایی شد. بسیاری آغاز این بیماری را به بازارهای محلی فروش حیوانات وحشی به‌عنوان غذا نسبت داده‌اند.

چین متهم است که به شیوع این بیماری در ووهان کم‌توجهی کرده و دامنه شیوع آن را پنهان کرده است. حال اما چین با اتخاذ سیاست «کووید صفر» یکی از سختگیرانه‌ترین سیاست‌ها در جهان را اتخاذ کرده که به اعتقاد سازمان جهانی بهداشت به دلایل عواقب اقتصادی آن این سیاست نیز پایدار نخواهد بود.

چین قبلاً در واکنش به اتهامات اولیه نشست آزمایشگاه در ووهان گفته بود که این بیماری قبل از آن در نقاط دیگر هم دیده شده بود تا بدین ترتیب توجهات را از خود دورنگه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان مولکول عامل اختلال حس بویایی مرتبط با بیماری کووید-۱۹ را شناسایی کردند

موج جدید کرونا در چین؛ دو مورد فوتی جدید در اثر کووید-۱۹ پس از ۱۳ ماه ثبت شد

چرا غیر سیگاری‌ها در برابر درمان نوعی از سرطان ریه مقاومت نشان می‌دهند؟