Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

امارات و اسرائیل توافقنامه جامع مشارکت اقتصادی امضا کردند

پرچم‌های امارات عربی متحده و اسرائیل
پرچم‌های امارات عربی متحده و اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توافق جامع مشارکت اقتصادی موسوم به «سپا» Cepa که پس از چندین ماه مذاکره میان نمایندگان اماراتی و اسرائیلی امضا شد، نخستین پیمان تجاری بزرگ اسرائیل با یک کشور عربی محسوب می‌شود.

آگهی

امارات عربی متحده و اسرائیل هفتۀ گذشته با هدف تقویت تجارت و سرمایه‌گذاری غیرنفتی بین دو کشور، توافقنامه جامع مشارکت اقتصادی امضا کردند.

این خبری بود که روز یکشنبه از سوی ثانی بن احمد الزیودی، وزیر بازرگانی خارجی امارات عربی متحده در پیامی توییتری اعلام شد؛ او تصریح کرد: «این پیمان تجاری و سرمایه‌گذاری، ارزش تجارت غیرنفتی دوجانبه را طی پنج سال به بیش از ۱۰ میلیارد دلار افزایش خواهد داد.»

وزیر بازرگانی خارجی امارات عربی متحده در ادامه این پیام نوشت: «ما با امضا توافق جامع مشارکت اقتصادی، آغاز فصل جدیدی را در تاریخ خاورمیانه رقم زدیم.»

به گفته آقای الزیودی این توافق «باعث تسریع رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی می‌شود؛ ضمن آنکه دوران تازه‌ای از صلح، ثبات و رفاه در سراسر منطقه را نیز به همراه خواهد داشت.»

این توافق در ادامه روند عادی سازی روابط میان امارات عربی متحده و اسرائیل امضا شده است که از سپتامبر ۲۰۲۰ به این سو زمینه انعقاد ده‌ها پیمان اصولی و اولیه میان دو کشور در بخش‌های مختلف از هوانوردی گرفته تا فناوری را فراهم کرده است.

اسرائیل و امارات نوامبر ۲۰۲۱ میلادی مذاکرات مقدماتی را برای دستیابی به یک توافق در زمینه همکاری تجاری و اقتصادی آغاز کرده بودند؛ این مذاکرات در نهایت ماه آوریل به پایان رسید.

توافق جامع مشارکت اقتصادی امارات با اسرائیل در واقع دومین موافقتنامه از نوع خود است که ابوظبی پیش‌تر در ماه فوریه مشابه آن را با هند امضا کرده بود.

پایگاه خبری اماراتی «نشنال نیوز» در گزارش خود آورده است که امارات عربی متحده همزمان مذاکرات تجاری با چندین کشور دیگر از جمله اندونزی و کره جنوبی را نیز پیش می‌برد.

توافق جامع مشارکت اقتصادی موسوم به «سپا» Cepa که پس از چندین ماه مذاکره در نهایت سه‌شنبه گذشته میان نمایندگان اماراتی و اسرائیلی امضا شد، نخستین پیمان تجاری بزرگ اسرائیل با یک کشور عربی محسوب می‌شود.

ثانی بن احمد الزیودی، وزیر بازرگانی خارجی امارات عربی متحده معتقد است که این توافق «بر پایه‌های پیوند‌های قوی ایجاد شده بواسطه توافق‌نامه ابراهیم» استوار شده است.

در بیانیه وزارت اقتصاد امارات آمده است که به موجب این قرارداد، ۹۶ درصد کالاهایی که بیش از ۹۰ درصد درآمد‌های صادراتی را رقم می‌زنند از تعرفه‌های گمرکی معاف خواهند شد.

انتظار می رود این قرارداد فرصت‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های کلیدی مانند انرژی، محیط زیست و تجارت الکترونیک ایجاد کند.

این توافق به توسعه بخش‌هایی همچون هتل‌داری، خدمات مالی، توزیع و ساخت و ساز نیز کمک می‌کند و در عین حال به کسب و کارهای کوچک و متوسط در هر دو کشور امکان گسترش فعالیت در خارج از کشور را می‌دهد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

وزیر اقتصاد امارات پس از امضای این توافق به همراه همتای اسرائیلی خود گفت: «امارات عربی متحده به برداشتن گام‌های بلندپروازانه برای پیشرفت اقتصاد و ارتقای جایگاه کشور به عنوان یک مرکز بزرگ تجاری، سرمایه‌گذاری و صنعت در منطقه ادامه می‌دهد. توافق جامع مشارکت اقتصادی با اسرائیل یک الگوی جدید برای منطقه ایجاد خواهد کرد.»

تجارت غیرنفتی امارات عربی متحده در سه ماه نخست سال جاری میلادی به ۱.۰۶ میلیارد دلار رسید که این میزان پنج برابر کل مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ عنوان شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل و امارات قرارداد لغو روادید امضا کردند

امارات عربی متحده قانون تحریم اسرائیل را لغو کرد

چینی‌های ساکن فرانسه درباره سفر شی جین‌‎پینگ به پاریس چه نظری دارند؟