Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا یک تاجر ترک نزدیک به اردوغان را به دلیل ارتباط مالی با سپاه قدس تحریم کرد

خزانه‌داری آمریکا
خزانه‌داری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دلیل وضع این تحریم‌ها، کمک سیتکی آیان به نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در دور زدن تحریم‌های نفتی و کسب عایدی و پولشویی از راه انعقاد قراردادهای تجاری برای فروش نفت ایران اعلام شده است.

آگهی

آمریکا روز پنج‌شنبه تحریم‌هایی را علیه یک تاجر ترک نزدیک به رجب طیب اردوغان وضع کرد. گفته می‌شود این فرد که «سیتکی آیان» نام دارد از راه تجارت نفت با سپاه پاسداران صدها میلیون دلار درآمد به جیب زده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده علاوه بر سیتکی آیان، پسرش و سه فرد دیگر از جمله یکی از مشاوران نزدیک او را نیز تحریم کرده است. 

شبکۀ شرکت‌های وابسته یا مرتبط با این تاجر سرشناس ترک از جمله یک هولدینگ در جبل‌الطارق نیز در فهرست سیاه تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار گرفته‌اند.

به موجب تحریم‌های وضع شده، کلیه دارایی‌های سیتکی آیان، فرزند و دو فرد دیگر مرتبط با وی در ایالات متحده مسدود و دسترسی این افراد و شرکت‌هایشان به بازارهای مالی عمده نیز ممنوع می‌شود.

دلیل وضع تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه افراد یاد شده و شرکت‌های مرتبط با آنها، کمک به نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در دور زدن تحریم‌های نفتی، کسب عایدی و پولشویی از راه انعقاد قراردادهای تجاری برای فروش نفت ایران عنوان شده است.

به گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، سیتکی آیان از مسیر هولدینگ تحت مدیریت خود موسوم به ASB و نیز در پرتو همکاری با شبکه‌ای از شرکت‌های وابسته به خود، با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای مدیریت فروش و حمل و نقل محموله‌های نفتی ایران به مقصد چین و سایر خریداران در شرق آسیا، اروپا و امارات عربی متحده معامله کرده است.

بر پایه گزارش‌هایی که در این خصوص از سوی رسانه‌های بین‌المللی منتشر شده، آقای آیان در واریز وجوه حاصل از فروش محموله‌های نفت به سپاه پاسداران نیز مشارکت داشته است.

خزانه‌داری آمریکا همچنین مدعی است که سیتکی آیان از شبکه مرتبط با هولدینک خود که در جبل الطارق به ثبت رسیده، برای پنهان کردن مبدأ فروش نفت و مقصد پرداخت‌ها استفاده کرده است.

به گفته همین منبع، تاجر ترک همچنین بواسطه یکی از شرکت‌های خود، نفتکشی تحت پرچم پاناما برای معامله با سپاه پاسداران ایران خریداری کرده است.

سیتکی آیان در پاسخ به ایمیل خبرگزاری رویترز برای اظهارنظر در خصوص تحریم‌های وضع شده علیه وی و شرکت‌هایش تاکید کرد: «ما از حقوق قانونی خود در برابر همه دفاع خواهیم کرد.»

وی افزود که تنها در دو فعالیت تجاری با ایران درگیر بوده است: تجارت نفت و فرآورده های نفتی که با تحریم‌ها در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید و فروش برق ایران به ترکیه از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ میلادی که وی به دلیل مشکلات پرداخت، از آن خارج شده است.

سیتکی آیان تصریح می‌کند: «من در هیچ دوره‌ای از زندگی با هیچ طرف دیگری در ایران جز نهادهای رسمی دولتی کار نکرده‌ام.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

تحریم ایالات متحده علیه این تاجر ترک در شرایطی وضع شده که روابط واشنگتن و آنکارا نیز بر سر موضوعاتی همچون اختلاف نظر در سوریه و خرید سامانه‌های دفاع هوایی روسیه توسط ترکیه تیره شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبعات افت ارزش پول ملی؛ «اجاره‌نشینی در شمال تهران، خرید خانه در اروپا»

هشدار اردوغان به آمریکا در مورد محاکمه بانکدار ترکیه‌ای متهم به دور زدن تحریم‌های ایران

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد