آمریکا شرکت‌های چینی و اماراتی را به اتهام دور زدن تحریم‌های نفتی ایران تحریم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کارگر صنعت نفت ایران، پالایشگاه تهران
کارگر صنعت نفت ایران، پالایشگاه تهران   -  کپی رایت  Vahid Salemi/Copyright 2016 The AP. All rights reserved.

آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) بیش از ۱۰ شرکت مستقر در چین، هنگ کنگ و امارات عربی متحده را به اتهام تسهیل فروش محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی ایران به خریداران در شرق آسیا تحریم کرد.

آخرین اقدام آمریکا علیه ایران که فروش نفت این کشور را هدف می‌گیرد در حالی است که تلاش‌ها برای احیای برجام متوقف شده است و روابط جمهوری اسلامی و غرب در سایه اعتراضات ضد حکومتی در ایران به طور فزاینده‌ای تیره شده است. 

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ۱۳ شرکتی که امروز پنجشنبه مشمول تحریم شدند فروش صدها میلیون دلاری محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی ایران به خریداران در شرق آسیا را به نمایندگی از شرکت‌های تحت تحریم آمریکا از جمله شرکت ملی نفت ایران، تسهیل کرده‌اند. 

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی گفت: «اقدام امروز [وزارت خزانه‌داری آمریکا] به دلیل روش‌های پیچیده دور زدن تحریم‌هایی صورت می‌گیرد که ایران برای فروش غیرقانونی محصولات نفتی و پتروشیمی به کار می‌گیرد. آمریکا به اعمال تحریم‌ علیه بازیگرانی که چنین فروش‌هایی را تسهیل می‌کنند، ادامه خواهد داد.»