Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار اردوغان به آمریکا در مورد محاکمه بانکدار ترکیه‌ای متهم به دور زدن تحریم‌های ایران

Turkish President Erdogan
Turkish President Erdogan Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی درباره محاکمه محمد هاکان آتیلا، یکی از مدیران سابق هالک بانک در دادگاه آمریکا به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌‌ها گفت: «اگر فهم آمریکا از عدالت این باشد، جهان محکوم به فناست.»

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در پی مجرم شناخته شدن یکی از مدیران بانک ترکیه‌ای هالک بانک در آمریکا، اعلام کرد که با این تحرکات، توافق‌های حقوقی ایالات متحده با آنکارا اعتبار خود را از دست می‌دهند.

هیات منصفه دادگاهی در ایالات متحده، روز چهارشنبه محمد هاکان آتیلا، یکی از مدیران سابق هالک بانک ترکیه‌ را در پنج مورد از شش اتهام مطرح شده مجرم تشخیص داد. کمک کردن به دولت ایران برای دور زدن تحریم‌ها و تقلب بانکی از جمله این اتهامات بودند.

آقای اردوغان روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی پیش از سفر رسمی به فرانسه گفت: «اگر فهم آمریکا از عدالت این باشد، جهان محکوم به فناست». وی افزود: «ایالات متحده باید ما را معذور کند، اما قوانین و توافق‌‌های بین ما در حال از دست دادن اعتبار خود هستند. من متاسفم که این مطلب را می‌گویم اما این واقعیت آینده ماست.»

رجب طیب اردوغان در کنفرانس خبری خود گفت: «ایالات متحده در حال انجام زنجیره‌ای از توطئه‌هاست. اینکارها به مقاصد قانونی و اقتصادی انجام شده است.»

بیشتر بخوانید: مدیر بانک ترکیه‌ای برای کمک به ایران در دور زدن تحریم‌ها مجرم شناخته شد

وزارت امورخارجه ترکیه روز پنج‌شنبه نیز در بیانیه‌ای با تاسف‌بار خواندن اعلام مجرمیت محمد هاکان آتیلا، معاون هالک‌ بانک، ضمن جعلی خواندن مدارک اعلام کرد: «دادگاه ایالات متحده در فرآیند رسیدگی به پرونده با استناد به مدارک جعلی استناد کرده است؛ مدارکی نا معتبر که برای بهره‌برداری سیاسی مطرح شده و این دخالتی بی‌سابقه در امور داخلی ترکیه است.»

محمد هاکان آتیلا، یکی از مدیران سابق هالک بانک در دادگاه فدرال ایالات متحده

رضا ضراب تاجر ایرانی-ترکیه ای در دادگاه آمریکا علیه چندین بانک این کشور از جمله هالک بانک در زمینه کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌ها شهادت داه است. وی همچنین ماه گذشته میلادی نیز در دادگاه بر علیه رجب طیب اردوغان درباره صدور مجوز تراکنش مالی در راستای کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا شهادت داد.

بیشتر بخوانید: 

رضا ضراب اردوغان را به نقش داشتن در پولشویی برای ایران متهم کرد

رضا ضراب در دادگاه از ارتباط های مخفی با مقام های ترکیه و ایران پرده برداشت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا یک تاجر ترک نزدیک به اردوغان را به دلیل ارتباط مالی با سپاه قدس تحریم کرد

زن نیوزیلندی از شریک زندگی خود به دلیل نبردن او به فرودگاه شکایت کرد

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند