پوتین: جنگ در اوکراین ممکن است طولانی شود و احتمال آغاز یک جنگ‌هسته‌ای هم در حال افزایش است

ولادیمیر پوتین دسامبر ۲۰۲۲
ولادیمیر پوتین دسامبر ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  Reuters
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پوتین در حالی از افزایش ریسک آغاز یک جنگ هسته‌ای سخن می‌گوید که اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در مصاحبه‌ای که امروز (۸ دسامبر) منتشر شده، می‌گوید به‌دلیل فشارهای بین‌المللی بر روسیه، احتمال شعله‌ور شدن یک جنگ هسته‌ای به‌شدت کاهش یافته و مسکو تهدیدات خود را در این زمینه متوقف کرده است.

آگهی

ولادیمیر پوتین ضمن اذعان بر این واقعیت که ارتش روسیه ممکن است مجبور باشد برای مدتی طولانی در جبهه اوکراین بجنگد می‌گوید در حال حاضر  لزومی بر فراخواندن مجدد سربازان ذخیره نمی‌بیند. رئیس‌جمهوری روسیه در همین حال از افزایش احتمال یک جنگ‌ هسته‌ای سخن گفت ولی تاکید کرد که ارتش روسیه «بی‌گدار» تهدید به استفاده از چنین سلاح‌هایی نخواهد کرد.

ولادیمیر پوتین که به‌ندرت در باره مدت زمان این جنگ که بیش از ۹ ماه پیش به‌دستور مستقیم او آغاز شده نظر داده، روز چهارشنبه و در جریان یک سخنرانی که به‌طور زنده از تلویزیون روسیه پخش می‌شد، بر احتمال طولانی‌شدن آن اذعان کرد.

مردشماره یک کرملین در ادامه تصریح کرد : «ما دیوانه نشده‌ایم و می‌دانیم معنی سلاح هسته‌ای چیست. تسلیحات هسته‌ای که ما در اختیار داریم از هر کشور دیگری پیشرفته‌تر و مدرن‌تراست اما قرار هم نیست آن را مانند یک تیغ دستمان بگیریم و شروع کنیم به دویدن در سراسر دنیا.»

حمایت‌های تسلیحاتی روزافزون آمریکا و کشورهای غربی از کی‌یف باعث شده تا ارتش روسیه از اوایل تابستان تاکنون در جبهه‌های متعددی در جنوب و شرق اوکراین مجبور به عقب‌نشینی شود.

پوتین در حالی از افزایش ریسک آغاز یک جنگ هسته‌ای سخن می‌گوید که اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در مصاحبه‌ای که امروز (۸ دسامبر) منتشر شده، می‌گوید به‌دلیل فشارهای بین‌المللی بر روسیه، احتمال شعله‌ور شدن یک جنگ هسته‌ای به‌شدت کاهش یافته و مسکو تهدیدات خود را در این زمینه متوقف کرده است. آقای شولتس مدعی شده «عقب‌نشینی» روسیه در پی تعیین خط قرمز از سوی جامعه‌بین‌الملل بوده است.

در همین حال حملات روسیه به مواضع نیروهای اوکراینی و همچنین بمباران شهرهای این کشور ادامه دارد. ٰرئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید در گلوله‌باران شهر کوراخف توسط نیروهای روسیه، دستکم ۱۰ نفر کشته‌شده‌اند و ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف نسبت به سناریوی «آخرزمانی» و پایتختی بدون برق و آب و گرمایش، در صورت ادامه حملات روسیه به زیرساخت‌ها هشدار داده است.

با این حال ولودیمیر زلنسکی که مجله تایم او را بعنوان شخصیت سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده معتقد است سال‌آینده جنگ با روسیه پایان می‌یابد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیویورک‌تایمز از برنامه اوکراین برای کشتن ژنرال ارشد روس و مخالفت آمریکا خبر داد

همکلاسی سابق پوتین به ریاست دیوان عالی روسیه رسید

اولین اظهار نظر پوتین بعد از حمله موشکی و پهپادی مستقیم ایران به اسرائيل