Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

۲۰۲۲ در یک کلام؛ دیکشنری آکسفورد «حالت اجنه‌ای» را به عنوان عبارت سال خود برگزید

یک شخصیت گابلین از فیلم‌های ارباب حلقه‌ها در موزه‌ای در شهر ولینگتون نیوزلند در سال ۲۰۱۲
یک شخصیت گابلین از فیلم‌های ارباب حلقه‌ها در موزه‌ای در شهر ولینگتون نیوزلند در سال ۲۰۱۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرهنگ واژگان آکسفورد از عموم مردم خواسته بود تا سال ۲۰۲۲ را در یک کلام خلاصه کنند، حالا این دیکشنری معروف نتیجه این نظرسنجی را اعلام کرد.

آگهی

فرهنگ واژگان آکسفورد از عموم مردم خواسته بود تا سال ۲۰۲۲ را در یک کلام خلاصه کنند، حالا این دیکشنری معروف نتیجه این نظرسنجی را اعلام کرد.

فرهنگ واژگان آکسفورد روز دوشنبه اعلام کرد که با رای‌گیری آنلاینی که انجام داده است عبارت «حالت اجنه‌ای» «goblin mode» به عنوان کلمه سال انتخاب شده است. در تعریف معنی این اصطلاح، دیکشنری آکسفورد آورده است که حالت اجنه‌ای «به رفتاری اطلاق می‌شود که هیچگونه احساس ندامت و عذر‌خواهی در آن وجود ندارد. به طرز خودپسندانه‌ای، همراه با خمودگی، شلختگی و حرص است؛ و معمولاً به‌گونه‌ای است که هنجارها یا انتظارات اجتماعی را پذیرا نمی‌باشد».

این واژه برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ در توییتر مشاهده شد و در سال ۲۰۲۲ همزمان با لغو قرنطینه‌های ناشی از همه گیری کرونا محبوبیت پیدا کرد چرا که مردم هنوز به لغو محدودیت‌ها بدبین بودند.

کاسپر گراتوول، رئیس بخش زبان آکسفورد در این خصوص گفت: «با توجه به سالی که پشت سر گذاشتیم، حالت اجنه‌ای به نوعی بازتاب دهنده حس همه ما در مورد شرایط پس از اعلام لغو محدودیت‌های کرونایی بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کلمه سال برای انعکاس «خلقیات، حالات و یا مشغله‌های دوازده ماه گذشته» است. این اولین باراست که عبارت برنده امسال با رای عمومی مردم از میان سه فینالیست انتخاب شد. دو عبارت دیگر عبارت بودند از «متاورس» و هشتگ «ایستاده در کنار ...».

علیرغم اینکه خارج از فضای مجازی عبارت «حالت اجنه‌ای» نسبتاً ناشناخته است، ولی در فضای مجازی محبوبیت بسیار بالایی داشت و بیش از ۹۳٪ از ۳۴ هزار رای را به خود اختصاص داده بود.

این انتخاب گواهی بر ناآرام بودن فزاینده مردم پس از سال‌ها آشفتگی نشات گرفته از همه‌گیری کووید و تغییرات عظیم در رفتار و سیاست‌های رسانه‌های اجتماعی است.

هفته گذشته دیکشنری مریام-وبستر اعلام کرد که واژه «تحمیق» را به عنوان کلمه سال ۲۰۲۲ برگزیده است.

مریام-وبستر در توضیح معنی این واژه اینگونه آورده است که Gaslighting یا تحمیق نوعی دستکاری روانی یک فرد در یک دوره نسبتا طولانی است که «قربانی را وادار می‌کند اعتبار افکار، درک واقعیت یا خاطرات خود را زیر سوال ببرد و معمولاً منجر به سردرگمی، از دست دادن اعتماد به نفس و عزت نفس، عدم اطمینان از ثبات عاطفی یا روانی، و وابستگی فرد قربانی به تحمیق‌گر می‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایسی ساگاوا، آدمخوار ژاپنی در ۷۳ سالگی درگذشت

ادامه قرنطینه خشم چینی‌ها را برانگیخت؛ مردم در چند شهر به خیابان‌ها آمدند

متاورس چیست و در این دنیای جدید چه کارهایی می‌شود انجام داد؟