Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اینترنت نسل پنجم در اروپا؛ امکانات تازه در کنار مصرف بهینهٔ انرژی

با همکاری Huawei
اینترنت نسل پنجم در اروپا؛ امکانات تازه در کنار مصرف بهینهٔ انرژی
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Jeremy Wilksیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«کشورهای پیشرو در این زمینه چین، کرهٔ جنوبی و ایالات متحده‌اند و اروپا کمی عقب‌تر است اما دارد خودش را می‌رساند.»

آگهی

اینترنت نسل پنجم هم‌اکنون در شماری از کشورهای جهان به بهره‌برداری رسیده است درحالی که به‌نظر می‌رسد اروپایی‌ها در مسیر ایجاد زیرساخت‌های آن کمی عقب هستند و هنوز تماما از مزایای آن بهره‌مند نشده‌اند.

یورونیوز دربارهٔ اهمیت اینترنت نسل پنجم برای اروپا با سه کارشناس یعنی آلکس سینکلر مدیر فنی شرکت جی.‌اس.ام‌.ای، فیلیپ سانگ،‌ مدیر بازاریابی شرکت هوواوی و لوران لوبوشه، مدیر فنی شرکت اورانژ گفتگویی ترتیب داده است که خلاصهٔ آن را در زیر می‌خوانید.

یورونیوز: می‌گویند اروپا در مسیر بهره‌برداری از اینترنت نسل پنجم عقب مانده،‌ آیا واقعا چنین است؟

آلکس سینکلر: اولین نکته که باید به آن اشاره کرد این است که فایو‌جی سریع‌ترین اینترنتی است که تاکنون به بازار آمده و امروزه حدود ۲۱۴ شبکهٔ فعال در دنیا دارد. کشورهای پیشرو در این زمینه چین، کرهٔ جنوبی و ایالات متحده‌اند و اروپا کمی عقب‌تر است، اما دارد خودش را می‌رساند.

یورونیوز: اینترنت نسل پنجم چه مزایایی برای کاربران دارد، و آنها چرا باید به سراغش بروند؟

فیلیپ سانگ: بازار کاربران اینترنت نسل پنجم رشد تازه‌ای خواهد داشت. برای نمونه همینجا در اروپا یک شرکت خدمات اینترنتی در یونان با راه‌اندازی فایو‌جی مسابقات بسکتبال را زنده و رایگان پخش می‌کند،‌ و با این کار می‌تواند تماشاچی و کاربر جذب کند.

الکس: ما در تلاشیم تا به تماشاگران استادیوم این امکان را بدهیم که روی یک بازیکن خاص زوم کنند و اطلاعات مربوط به او را ببینند. می‌خواهیم حس نوعی پوشش کامل را به کاربر بدهیم.

یورونیوز: نکتهٔ بعدی امنیت و حریم خصوصی است. چنین مسائلی چطور حل‌وفصل می‌شوند؟

لوران لوبوشه، مدیر فنی شرکت اورانژ: در زمان آغازبه‌کارِ اینترنت نسل پنجم امنیت سایبری دغدغهٔ اصلی کاربران بود و بنابراین تمام مسیر میان شبکه ارائهٔ خدمات و ابزار کاربر رمزگذاری شده است.

فیلیپ: اولویت نخست ما حل‌وفصل این چالش‌هاست. پس به‌شکلی خستگی‌ناپذیر کار می‌کنیم تا راه‌حل‌ها و محصولاتی قابل‌اعتماد و با کیفیت ارائه کنیم.

آلکس: هنگام ابداع اینترنت نسل دوم، مسئلهٔ امنیت کاملا با امروز فرق داشت. عمدتاً مسئلهٔ حریم خصوصی مطرح بود. در آن زمان الگوریتم‌های کدگذاری‌شده را پنهان می‌کردند. اما امروز همه چیز را در اختیار همگان می‌گذارند تا بتوانند به آن نفوذ کنند و به‌نوعی مالکش باشند. و این شیوه جواب می‌دهد. همزمان باید گفت که شبکه‌های اینترنت نسل دوم حدود سه دهه کارکرده‌اند و وقت کنارگذاشتن‌شان رسیده است.

یورونیوز: اغلب می‌شنویم که استفاده از اینترنت نسل پنجم هزینهٔ مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. آیا چنین است؟

الکس: حجم داده‌هایی که امروز پردازش می‌شود با ۱۵ سال پیش تفاوت عظیمی دارد. اما اساساً انرژی مصرفی اپراتورهای اینترنت عمدتاً ثابت مانده است.

فیلیپ: بنابراین مصرف انرژی شبکه‌های اینترنت نسل پنجم حدود ۱۰ برابر کمتر از اینترنت نسل چهارم است.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

چرا شرکت‌های آمریکایی در دور زدن فیلترینگ در ایران موفق نبودند؟

گفتگو با یک متخصص ایرانی: با وجود اینترنت ملی همچنان می‌توان به شبکه جهانی متصل شد