Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جدید ستاد کل ارتش پاکستان معرفی شد

ژنرال عاصم منیر به عنوان فرمانده کل ارتش پاکستان معرفی شد
ژنرال عاصم منیر به عنوان فرمانده کل ارتش پاکستان معرفی شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژنرال عاصم منیر که پیش از این به مدت کوتاهی ریاست سرویس اطلاعاتی نظامی پاکستان را در دست داشت تنها هشت ماه پس از انتصاب، به درخواست عمران خان، رئیس وقت دولت در سال ۲۰۱۹ از این سمت برکنار شده بود.

آگهی

دولت پاکستان روز پنجشنبه رئیس جدید ستاد کل نیروهای مسلح یا به نوعی فرمانده کل ارتش این کشور را که نظامیان نقش تعیین کننده‌ای در آن دارند، معرفی کرد.

ژنرال سید عاصم منیر، رئیس سابق سرویس اطلاعات نظامی ارتش از سوی شهباز شریف، نخست وزیر جمهوری اسلامی ۲۲۰ میلیون نفری پاکستان که مجهز به سلاح هسته‌ای است به سمت فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور منصوب شده است.

در گزارش خبرگزاری فرانسه که به این موضوع اختصاص یافته آمده است: تاریخ پاکستان تقریبا همواره با بی‌ثباتی‌های سیاسی همراه بوده و فرمانده ارتش قدرتمندترین شخصیت در این میان بوده است؛ مقامی که می‌تواند بر حیات سیاسی و جریان‌های انتخاباتی در این کشور تاثیر به سزایی بگذارد.

مریم اورنگ زیب، وزیر اطلاع رسانی پاکستان روز پنجشنبه با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که نخست وزیر شهباز شریف، ژنرال منیر را «با استفاده از اختیارات قانون اساسی خود» منصوب کرده است.

با این حال این انتصاب باید برای اجرایی شدن به تایید عارف علوی، رئیس جمهوری پاکستان برسد که خود از اعضای حزب اپوزیسیون تحت رهبری عمران خان، نخست وزیر سابق این کشور موسوم به «جنبش عدالت پاکستان» است.

ژنرال عاصم منیر جایگزین ژنرال قمر جاوید بجوا خواهد شد که پس از قرار گرفتن در راس ستاد کل ارتش پاکستان از نوامبر ۲۰۱۶ به این سو بازنشسته می‌شود.

فرمانده جدید ارتش پکستان پیش از این به مدت کوتاهی ریاست سرویس اطلاعاتی نظامی این کشور را در دست داشت اما به گزارش رسانه های محلی، او تنها هشت ماه پس از انتصاب، به درخواست عمران خان، رئیس وقت دولت، در سال ۲۰۱۹ از این سمت برکنار شد.

ارتش پاکستان نفوذ قابل توجهی بر قدرت سیاسی حاکم بر این کشور دارد. این نهاد نظامی تقریباً در نیمی از تاریخ ۷۵ ساله این کشور پس از استقلال در سال ۱۹۴۷ قدرت را در دست داشته است.

پاکستان از زمان استقلال تاکنون دست کم سه کودتای نظامی موفق و حداقل به همان اندازه کودتای نافرجام را تجربه کرده است.

این کشور از زمانی برکناری عمران خان که بواسطه از دست دادن حمایت ارتش، همان نهاد نظامی که گفته می‌شود سال ۲۰۱۸ وی را به قدرت رساند دستخوش تنش سیاسی شده است.

عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان از ماه آوریل گذشته مدام سرنگونی خود را نتیجه «توطئه و دسیسه‌چینی» ایالات متحده عنوان می‌کند.

ستاره سابق کریکت پاکستان و جهان که از محبوبیت بالایی در کشورش برخوردار است ضمن حمله به ارتش و متهم کردن آن به دخالت سیاسی امید دارد که بواسطه پشتوانه هوادارانش و برپایی انتخابات زدهنگام هر چه زودتر به قدرت باز گردد.

فرانس‌پرس در گزارش خود تصریح می‌کند که انتقاد از ششمین ارتش بزرگ جهان عموماً به عنوان خط قرمز در پاکستان تلقی می شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یورش ماموران پلیس به خانه نخست وزیر پیشین پاکستان؛ عمران خان: کار، کار انگلیس است

گروگانگیری تحریک طالبان پاکستان در پاسگاه پلیس؛ «۳۳ گروگانگیر کشته شدند»

پاکستان در اعتراض به تیراندازی نیروهای مرزی افغانستان دیپلمات طالبان را احضار کرد