کی‌یف: روسیه از زندانیان آفریقایی به‌عنوان سرباز در جبهه‌های جنگ بهره می‌گیرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نظامیان منسوب به گروه واگنر
نظامیان منسوب به گروه واگنر   -  کپی رایت  Dmitri Lovetsky/Copyright 2022 The AP. All rights reserved

دولت اوکراین می‌گوید که ارتش روسیه از زندانیان آفریقایی به‌عنوان سرباز در جبهه جنگ بهره می‌گیرد.

 کی یف پس از یافتن پیکر یک سرباز سیاه پوست ارتش روسیه این ادعا را مطرح کرد. دولت اوکراین می گوید این مرد، یک دانشجوی زامبیایی است که دوران محکومیت خود را در زندانی در نزدیکی مسکو طی می‌کرد. 

الگ نیوکلنکو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین، در صفحه توییتر خود نوشت: «پوتین شهروندان آفریقایی محکوم در زندان را به جبهه های نبرد به اوکراین می فرستد.» 

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین در توییت خود با محکوم کردن کرملین می گوید که «شهروندان آفریقایی نباید قربانی بازی و جاه طلبی های کینه توزانه پوتین شوند.»

روز دوشنبه دولت زامبیا، بر مرگ لمخانی ناتان نیرندیا، دانشجوی ۲۳ ساله در خاک اوکراین صحه گذاشت. 

دستگاه دیپلماسی زامبیا اعلام کرد این دانشجو در حال طی کردن دوران محکومیت در زندان‌های روسیه بوده و معلوم نیست چگونه در خاک اوکراین جان باخته است. 

وزارت خارجه زامبیا از مسکو در این باره توضیح خواسته است. 

معاون وزیر خارجه روسیه به «رایا نووستی» خبرگزاری روسیه در این باره پاسخ داد و گفت: «ما در حال تحقیق در این باره هستیم و به‌زودی آنرا شفاف اعلام خواهیم کرد.»

 به ادعای برخی ازرسانه های اوکراینی، ایوگنی پریگوجین، رئیس شبه نظامیان واگنر که به‌نوعی یکی از بازوهای نظامی مسکو در آفریقا است، بسیاری از زندانیان روسیه را به ازای حقوق‌های بالا و کاهش دوران محکومیت وارد ارتش و روانه جبهه های جنگ کرده است. 

لمخانی ناتان نیرندیا که دانشجوی مهندسی اتمی در مسکو، به اتهامی که جزییات آن منتشرنشده است، در حال گذران دوران ۹ ساله محکومیت خود در یکی از زندان های حومه مسکو بود.