Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بریتانیا و فرانسه با پهپادهای شناسایی و ماموران بیشتر کانال مانش را به روی مهاجران می‌بندند

Migration Camped in Calais
Migration Camped in Calais Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر گزارش دولت بریتانیا در روز یکشنبه، تنها در سال جاری میلادی ۴۰ هزار و ۸۸۵ مهاجر غیرقانونی از کانال مانش عبور کرده‌اند که رکورد جدیدی است. بیش از نیمی از این افراد آلبانیایی، سپس افغان و ایرانی بودند.

آگهی

رسانه‌های بریتانیایی روز یکشنبه اعلام کردند که لندن و پاریس در آستانۀ دستیابی به توافقی برای مقابله با عبور مهاجران غیرقانونی از کانال مانش هستند و انتظار می‌رود که این توافق روز دوشنبه ۱۴ نوامبر نهایی شود.

به نوشتۀ روزنامۀ «دیلی تلگراف» این توافق شمار ماموران و داوطلبان فرانسوی را که در سواحل کانال مانش فعالیت می‌کنند به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد تا از خروج مهاجران از سواحل این کشور به مقصد بریتانیا جلوگیری شود.

در چهارچوب این توافق همچنین قرار است که یک «مرکز کنترل مشترک» با همکاری فرانسه تشکیل شود. قرار است در این مرکز، مقامات بخش مهاجرت بریتانیا مستقر شوند.

به نوشتۀ روزنامۀ بریتانیایی «اکسپرس» نیز قرار است از پهپادهای بریتانیایی بیشتری برای شناسایی مهاجرانی که در تپه‌های ماسه‌ای پنهان شده‌اند و درصدد یافتن فرصتی برای عبور از این گذرگاه دریایی خطرناک هستند، استفاده شود.

مقامات بریتانیا امیدوارند با توجه به روابط نزدیک ریشی سوناک با ماکرون (در مقایسه با دولت لیز تراس)، این قرارداد به سرعت نهایی و عملی شود.

دو روز پیش از این نیز جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا و کاترین کولونا، همتای فرانسوی او بیانیه مشترکی صادر و بر «فوریت مقابله با همه اشکال مهاجرت غیرقانونی» تاکید کرده بودند. آنها همچنین ابراز امیدواری کردند که مذاکرات با هدف «مبارزه با تجارت پرسود و خطرناک قاچاق انسان» به نتیجه برسد.

تلاش لندن برای نهایی کردن این توافق درحالی است که بسیاری از منتقدان دولت می‌گویند بریتانیا باید به جای این کار، راه‌های قانونی بیشتری را برای آمدن مردم به این کشور باز کند.

مهاجرت غیرقانونی در حال حاضر یکی از موضوعات داغ در صحنه سیاسی بریتانیاست و ریشی سوناک، نخست‌وزیر جدید این کشور برای یافتن راه حل تحت فشار است.

در هفته‌های اخیر، مقامات بریتانیا بارها به دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت و شرایط نامناسب زندگی در مراکز اسکان پناهجویان هدف انتقاد بودند. دولت همچنین با مشکل کمبود امکانات برای اسکان اضطراری مهاجران و هزینه‌های آن برای مالیات دهندگان دست و پنجه نرم می‌کند.

افزایش درخواست‌های پناهندگی و افزایش هزینه‌های اقامتی آنها که دولت بریتانیا حدود «هشت میلیون یورو در روز» تخمین زده، خدمات محلی را محدود کرده و خشم عمومی را برانگیخته است. 

بر همین اساس نیز دو هفته پیش، فردی که پلیس بریتانیا او را دارای عقاید راست افراطی توصیف کرده، چند بمب آتش‌زا به سمت یک مرکز پذیرش پناهجویان در بندر دوور در جنوب انگلستان پرتاب کرد که شماری زخمی برجای گذاشت.

بریتانیا سال گذشته از توافقی با رواندا برای انتقال مهاجران غیرقانونی به آن کشور خبر داد اما مقاومت گروههای مدافع حقوق بشر همچنین رای دادگاه حقوق بشر اروپا مانع از اجرای این طرح شد.

بنا بر گزارش دولت بریتانیا در روز یکشنبه، تنها در سال جاری میلادی ۴۰ هزار و ۸۸۵ مهاجر غیرقانونی از کانال مانش عبور کرده‌اند که رکورد جدیدی است. بیش از نیمی از این افراد آلبانیایی، سپس افغان و ایرانی بودند.

این رقم در سال گذشته ۲۸ هزار و ۵۶۱ نفر و در سال ۲۰۲۰ میلادی ۸ هزار و ۴۰۴ نفر بوده و دلیل افزایش این دست مهاجرت‌ها نیز افزایش گذرگاههای غیرقانونی است که به کمک قاچاقچیان برای انتقال مهاجران طراحی شده است.

به گفته دولت، تنها در روز شنبه ۲۲ قایق حامل حدود ۹۷۲ مهاجر غیرقانونی شناسایی شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمبود کارگر ماهر در آلمان؛ چرا مهاجران همچنان بیکارند؟

با مداخلۀ دادگاه حقوق بشر اروپا، اولین پرواز اجباری پناهجویان از بریتانیا به رواندا لغو شد

دادگاه بریتانیا: پرونده مدعی اختراع «بیت کوین» به دلیل شهادت دروغ به دادستانی سلطنتی فرستاده می‌شود