Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتقاد نمایندگان پارلمان بریتانیا به سخنان «تحریک آمیز» وزیر کشور دربارۀ مهاجران

Britain's Home Secretary Suella Braverman
Britain's Home Secretary Suella Braverman Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنجال در پارلمان بریتانیا بر سر سخنان وزیر کشور در حالی بالا گرفته که شمار پناهجویانی که از مسیر کانال مانش وارد این کشور می‌شوند در سال جاری میلادی بطور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است

آگهی

سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا روز دوشنبه مقابل نمایندگان پارلمان حاضر شد تا به انتقادات آنها دربارۀ سیسات‌های مهاجرتی‌اش پاسخ دهد.

خانم براورمن که تباری هندی دارد، در دوران نخست‌وزیری لیز تراس نیز وزیر کشور بود؛ اما در آخرین روزهای صدارت او به دلیل فرستادن یک مدرک دولتی از ایمیل شخصی خود مجبور به استعفا شد. 

با این وجود هفته گذشته بار دیگر از سوی ریشی سوناک، نخست وزیر جدید بریتانیا به همان مقام منصوب شد.

بسیاری از احزاب منتقد دولت همچنین برخی نمایندگان پارلمان، با انتخاب دوباره براورمن به این مقام مخالفند. آنها شایستگی او را برای این پست زیر سوال می‌برند و او را بویژه در موضوع مهاجران، به داشتن «لفاظی‌هایی تحریک آمیز» و «نزدیک به دیدگاه‌های راست افراطی» متهم کرده‌اند.

براورمن روز دوشنبه بار دیگر مقابل نمایندگان پارلمان بر سیاست‌های سختگیرانه خود در مقابل مهاجران تاکید کرد و با اشاره به قایق‌های کوچک مهاجران غیرقانونی که از مسیر کانال مانش رهسپار بریتانیا می‌شوند، اعلام کرد که کشورش با «هجوم» افرادی روبروست که همه نیز «مصیبت‌زده» نیستند.

حضور او در نشست روز دوشنبه بویژه پس از آن روی داد که یک روز قبل از آن مردی با بمب آتش‌زا به یک مرکز رسیدگی به پرونده‌های مهاجران در جنوب انگلستان حمله کرد و سپس دست به خودکشی زد.

به همین دلیل نمایندگان بار دیگر از او پرسیدند که چرا بر خلاف همه توصیه‌های حقوقی، همچنان اصرار به «بازداشت طولانی مدت مهاجران» در مراکز رسیدگی به پرونده‌های پناهندگان در جنوب انگلستان دارد.

براساس توصیه‌های حقوقی به دولت، مهاجران باید از مراکز پذیرش به هتل‌ها منتقل شوند، اما براورمن با این طرح مخالف است و بار دیگر نیز در جریان نشست پارلمان، از تصمیم خود برای نگه داشتن هزاران نفر در مرکز مهاجران در «کنت» واقع در جنوب انگلستان و در نزدیکی سواحل کانال مانش دفاع کرد.

اصرار او به نگه داشتن مهاجران در این مرکز در حالی است که دیوید نیل، بازرس ارشد مستقل مرز‌ها و مهاجرت، هفته گذشته شرایط زندگی در مرکز مهاجران «منستون» در کنت را «واقعا بدبختانه» توصیف کرد.

به گفته او در حالی که ظرفیت پذیرش این مرکز حدود ۱۵۰۰ مهاجر است و مهاجران حداکثر باید برای ۲۴ ساعت در این مرکز نگهداری شوند، جمعیتی که اکنون در این مرکز هستند، دو برابر این تعداد است و برخی از مهاجران بیش از یکماه است که در آنجا نگهداری می‌شوند.

اما براورمن مقابل نمایندگان پارلمان اعلام کرد که سیستم کنونی شکست خورده و خارج از کنترل است و افزود: «بیایید دیگر وانمود نکنیم که همه این پناهندگان مصیبت‌زده هستند. کل کشور می‌داند که چنین چیزی درست نیست.»

او افزود اگر مهاجران معتقدند که محل اقامت آنها در بریتانیا به اندازه کافی خوب نیست، می‌توانند «سوار یک قایق شوند و مستقیماً به فرانسه برگردند».

انتقاد نمایندگان

این دیدگاه اعتراض کیم جانسون، از قانونگذاران حزب اصلی اپوزیسیون کارگر را در پی داشت که گفت سخنان براورمن، نژادپرستان و افراط گرایان را برای حمله به پناهجویان آسیب پذیر ترغیب می‌کند.

آن مک لافلین، از نمایندگان حزب ملی اسکاتلند نیز گفت: «اینکه یک وزیر کشور عمداً از زبان تحریک آمیز درباره پناهجویان آسیب پذیر استفاده می‌کند، کاملاً منزجر است.»

جنجال در پارلمان بریتانیا بر سر سخنان وزیر کشور در حالی بالا گرفته که شمار پناهجویانی که از مسیر کانال مانش وارد این کشور می‌شوند در سال جاری میلادی بطور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

آمارهای دولتی نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ میلادی و تا کنون بیش از ۳۹ هزار نفر وارد بریتانیا شده‌اند؛ این رقم در سال گذشته ۲۸ هزار و ۵۲۶ نفر بوده است. بیشترین تعداد مهاجران نیز به ترتیب از کشورهای ایران، عراق، اریتره و سوریه هستند.

دولت می‌گوید ۹۰ درصد پناهجویانی که به این سفر می‌روند، مرد و عمدتا مهاجران اقتصادی هستند تا پناهندگان واقعی.

بر اساس نظرسنجی موسسه YouGov در ماه جاری، حدود یک پنجم از رای دهندگان بریتانیایی نیز می‌گویند که مقابله با مهاجرت چالش برانگیزترین مسئله پیش‌روی این کشور است.

آگهی

براورمن که رئیس وزارتخانه‌ای است که پلیس و مهاجرت زیرمجموعه آن به شمار می‌روند، می‌گوید «خروج بریتانیا از کنوانسیون اروپایی حقوق بشر» تنها راه این کشور برای حل معضل مهاجرت‌های غیرقانونی است.

او همچنین اعلام کرده که این «رویای» او بود که ببیند هواپیمایی که پناهجویان را به رواندا می‌فرستد، از باند فرودگاه برمی‌خیزد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازوکار قضایی اروپا در برابر انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا؛ دادگاه حقوق بشر اروپا چیست؟

با مداخلۀ دادگاه حقوق بشر اروپا، اولین پرواز اجباری پناهجویان از بریتانیا به رواندا لغو شد

بحران خروج نمایندگان حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات سراسری بریتانیا؛ شکست بزرگ در انتظار سوناک؟