Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا ارتباط با مقام‌های روسی بر سر اوکراین را پذیرفت؛ کی‌یف فشار غرب برای مذاکره با مسکو را رد کرد

دیدار جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
دیدار جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با تأیید وجود کانال‌های ارتباطی میان واشنگتن و مسکو، گفت که حفظ راه‌های ارتباطی با روسیه به نفع آمریکا است.

آگهی

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با تأیید وجود کانال‌های ارتباطی میان واشنگتن و مسکو، گفت که حفظ راه‌های ارتباطی با روسیه به نفع آمریکا است.

این سخنان آقای سالیوان در حالی بیان شده است که روزنامه وال‌استریت‌ژورنال از مذاکرات این مقام ارشد آمریکا با مقام‌های ارشد روسیه خبر داده بود.

بنا به گزارش این روزنامه، مشاور امنیت ملی آمریکا در چند ماه گذشته با نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه و یوری اوشاکوف، مشاور ارشد سیاست خارجی کرملین گفتگوهای محرمانه‌ای داشته است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از برخی از منابع خبری خود نوشت که این افراد درباره راه‌های جلوگیری از تهدید بروز بحران هسته‌ای گفتگو کرده‌اند اما در هیچ نشستی با محوریت راه‌های پایان دادن به جنگ شرکت نکرده‌اند.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با خودداری از تأیید خبر گفتگوی جیک سالیوان با نیکولای پاتروشف و یوری اوشاکوف، گفت که مردم خیلی چیزها می‌گویند. سخنگوی کرملین هم رسانه‌های غربی را به انتشار «دروغ‌» متهم کرد

آقای سالیوان در ماه اکتبر گفته بود هرگونه استفاده از تسلیحات هسته‌ای «پیامدهای فاجعه‌باری برای روسیه» خواهد داشت. او به شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» گفت که مقام‌های ارشد آمریکا در گفتگوهایی که با مقام‌های روسیه داشته‌اند در مورد دامنه پاسخ احتمالی واشنگتن صحبت کرده‌اند.

واشنگتن‌پست هفته گذشته گزارش داد که مقامات ارشد آمریکا از اوکراین خواسته‌اند که از انعطاف‌ناپذیری در برابر مذاکره با روسیه صرف نظر کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین  در اوائل ماه اکتبر فرمانی را امضا کرد که بطور رسمی چشم انداز هرگونه مذاکره با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را «غیرممکن» اعلام می‌کرد اما درها را برای گفتگو با مسکو باز می‌گذاشت.

آقای سالیوان با تأیید خبر سفر روز جمعه خود به کی‌یف گفت که در گفتگو با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و همتای اوکراینی‌اش از جزئیات ویرانی‌های این کشور آگاه شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در همن زمینه، کی‌یف روز سه‌شنبه ۸ نوامبر با رد این موضوع که برای مذاکره با مسکو از سوی کشورهای غربی تحت فشار قرار دارد، اعلام کرد که مذاکره برای حل مناقشه زمانی امکان‌پذیر است که روسیه از همه اراضی اوکراین عقب‌نشینی کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در سخنانی از «احیای تمامیت ارضی اوکراین در چارچوب قلمروی به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل متحد، جبران همه خسارات ناشی از جنگ توسط روسیه، مجازات جنایتکاران جنگی و تضمین عدم تکرار این جنایات» به عنوان شرط‌های کی‌یف برای صلح نام برد.

مسکو بارها اعلام کرده است که درباره بخش‌هایی از اوکراین که ضمیمه خاک روسیه شده است، مذاکره نخواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اصابت موشک به لهستان؛ بایدن: منشا شلیک احتمالا روسیه نیست

رئیس سیا با همتای روس خود در ترکیه دیدار کرد

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود