ارتش اوکراین به دنبال راه‌هایی برای مقابله با «موشک‌های ایرانی» است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موشک فاتح ۱۱۰ /زمین به زمین، ساخت ایران
موشک فاتح ۱۱۰ /زمین به زمین، ساخت ایران   -  کپی رایت  Vahid Reza Alaei/AP2010

یوری ایهنات، سخنگوی فرماندهی نیروی هوایی اوکراین می‌گوید کشورش به دنبال دریافت تجهیزات لازم برای مقابله با حملات آتی روسیه با موشک‌های ایرانی است.

وی در خصوص ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه گفت که مسکو احتمالا از آنها برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی اوکراین استفاده خواهد کرد.

این عضو ارشد ارتش اوکراین با اشاره به ویژگی موشک‌های بالستیک ایران و اینکه این موشک‌ها در مسیری بالستیک از طریق لایه استراتوسفر به سمت اهداف پرتاب می‌شوند، یادآور شد که کشورش در حال حاضر فاقد تجهیزات لازم برای مقابله با آنها است.

سخنگوی فرماندهی نیروی هوایی اوکراین سپس افزود: «ما اکنون از شرکایمان انتظار داریم که تجهیزاتی را در اختیارمان قرار دهند که بتوانیم با این تهدید مقابله کنیم.»

وی تصریح کرد که این تجهیزات در واقع «سلاح‌های دوربردی هستند که می‌توانند به ما کمک کنند از خود در برابر موشک‌های بالستیک (ایرانی) محافظت کنیم.»

ادعای استفاده احتمای روسیه از موشک‌های ایرانی در حالی از سوی مقامات نظامی اوکراین مطرح است که تهران به کلی هر گونه کمک موشکی به مسکو در جنگ اوکراین را رد کرده است.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه گذشته ضمن تایید فروش پهپاد از سوی کشورش به روسیه ماه‌ها پیش از آغاز جنگ در اوکراین تاکید کرد که هرگز موشک در اختیار مسکو قرار داده نشده است.

ولودیمیر زلنسکی یک روز پس از این سخنان مدعی شد که روسیه در ادامه استراتژی خود برای انجام «حملات گسترده به زیرساخت‌های ما» در پی دستیابی به موشک‌های ایرانی است.

سرویس‌های اطلاعاتی اوکراین روز جمعه گزارش داده بود که موشک‌های بالستیک ایران هنوز وارد روسیه نشده‌اند، اما قراردادها و توافق‌ها برای ارسال این موشک‌ها امضا شده است.

از سوی دیگر، واشنگتن پست اواسط اکتبر گذشته در گزارشی مدعی شده بود که ایران موافقت کرده است دو نوع موشک زمین به زمین «فاتح۱۱۰» و «ذوالفقار» را در اختیار روسیه قرار دهد.

به نوشته این نشریه آمریکایی، موشک های بالستیک کوتاه برد یاد شده می توانند اهدافی را تا فاصله ۷۰۰ کیلومتری مورد حمله قرار دهند.

جان کربی،‌ سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز پیش از این با اشاره به کمک‌های تسلیحاتی تهران به مسکو، گفته بود که ایالات متحده «نگران عرضه احتمالی موشک های زمین به زمین از سوی ایران به روسیه است.»

اوکراین به تازگی اعلام کرده که در راستای تقویت قوای پافندی خود سامانه‌های دفاع ضدهوایی جدیدی را از ایالات متحده، اسپانیا و نروژ دریافت کرده است.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در پیامی توییتری از تقویت پدافند هوایی و امن‌تر شدن آسمان کشورش پس از دریافت سامانه‌های پدافندی «ناسامز و آسپاید» خبر داده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید