Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نشست اتحادیه اروپا با ۶ کشور منطقه بالکان؛‌ آلمان: اختلافات را حل و فصل کنید

نشست مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا با رهبران غرب بالکان به میزبانی آلمان
نشست مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا با رهبران غرب بالکان به میزبانی آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن در لاین و شارل میشل، رئیس کمیسیون و رئیس شورای اتحادیه اروپا در نشست یک روزه با رهبران شش کشور منطقه غرب بالکان در برلین حضور دارند.

آگهی

آلمان روز پنجشنبه از شش کشور منطقه غرب بالکان خواست تا با حل و فصل اختلافات منطقه‌ای در برابر تهاجم روسیه به اوکراین ایستادگی کنند.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان به همراه مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا میزبان رهبران شش کشور منطقه بالکان است. انتظار می‌رود سران صربستان، کوزوو، بوسنی، مونته‌نگرو، مقدونیه شمالی و آلبانی در پایان این نشست توافق‌نامه‌هایی در زمینه تسهیل سفر در منطقه بالکان و به رسمیت شناختن مهارت‌های آکادمیک امضاء کنند. 

صدراعظم آلمان در سخنان خود از لزوم بررسی درخواست کشورهای منطقه بالکان برای عضویت در اتحادیه اروپا سخن گفت. اولاف شولتس عضویت کشورهای منطقه بالکان در اتحادیه اروپا را در راستای «منافع» این اتحادیه ارزیابی کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی اختلاف‌های منطقه‌ای را عامل «شکاف» بین کشورهای منطقه بالکان و باز ماندن آنها از طی مسیر عضویت در اتحادیه اروپا دانست. اولاف شولتس همچنین از «مهاجرت غیرقانونی»، «فساد مالی» و «جنایت سازمان‌یافته» به عنوان دیگر چالش‌های پیش‌روی کشورهای منطقه بالکان یاد کرد. 

آلمان و فرانسه اخیرا طرحی را برای حل اختلاف‌ها بین صربستان و کوزوو به دو کشور پیشنهاد کرده بودند. کوزوو در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را اعلام کرد اما صربستان هرگز استقلال این استان سابق خود را به رسمیت نشناخته است. 

روابط نزدیک صربستان با روسیه از دیگر موانع پیش‌روی این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا به ویژه در دوران پس از تهاجم نظامی به اوکراین است. صربستان از سال ۲۰۱۲ تاکنون نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است. کوزوو نیز اعلام کرده که در نظر دارد نامزد عضویت اتحادیه اروپا شود هرچند هنوز این امر جنبه رسمی نیافته است. 

اورزولا فن در لاین و شارل میشل، رئیس کمیسیون و رئیس شورای اتحادیه اروپا در نشست یک روزه با رهبران شش کشور منطقه غرب بالکان در برلین حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدراعظم آلمان خواستار گسترش اتحادیه اروپا به حوزه بالکان و پایان دادن به حق وتوی اعضا شد

سرخوردگی کشورهای بالکان از اعطای عنوان نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین و مولدوای

کمک بلاعوض ۹ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به کشورهای بالکان غربی