Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سرخوردگی کشورهای بالکان از اعطای عنوان نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین و مولدوای

سران اتحادیه اروپا و رهبران کشورهای غرب بالکان
سران اتحادیه اروپا و رهبران کشورهای غرب بالکان Copyright John Thys, Pool Photo via AP
Copyright John Thys, Pool Photo via AP
نگارش از Mohsen Behzad Karimi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روند طولانی پیوستن به اتحادی اروپا کشورهای غرب بالکان را مدتهاست با چالش‌های سیاسی و عدم اطمینان از احقاق این خواسته دیرین‌شان روبرو کرده است و حالا با اعطای حق عضویت خارج از نوبت و بدون پشت سر گذاشتن روندهای لازم به اوکراین و مولداوی کشورهای بالکان را با نوعی سرخوردگی و ناامیدی روبرو کرده.

آگهی

روند طولانی پیوستن به اتحادیه اروپا کشورهای غرب بالکان را مدتهاست با چالش و عدم اطمینان از احقاق این خواسته دیرین‌شان روبرو کرده است و حالا با اعطای حق نامزدی خارج از نوبت و بدون پشت سر گذاشتن روندهای لازم به اوکراین و مولداوی، کشورهای بالکان با نوعی سرخوردگی و ناامیدی روبرو شده اند.

در همین راستا نخست وزیر آلبانی به اوکراین گوشزد کرد که دچار توهم نشود. وی گفت: « اگر حسابش از دستم خارج نشده باشد (به دلیل طولانی شدن روند) مقدونیه شمالی ۱۷ سال است که در انتظار پیوستن به اتحادیه است و آلبانی هشت سال. به اوکراین خوش آمد می‌گویم (اشاره به احتمال طولانی شدن روند)

نخست وزیر مقدونیه شمالی نیز نارضایتی خود از عدم پیشرفت در روند پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را رسما را ابراز کرد.

بلغارستان تاکنون به‌ صورت مستمر از عضویت مقدونیه شمالی و آلبانی به دلایل اختلافاتی با ریشه فرهنگی جلوگیری کرده است. اختلافاتی که بلغارستان آنها را سیاست‌های ضد بلغار می خواند. همچنین دیگر کشورهای اروپایی نیز معتقد‌ند کشورهای غرب بالکان اصلاحات لازم را برای پیوستن به اتحادیه انجام نداده‌اند.

برخی سیاست‌مداران اروپایی پیشتر نسبت به ایجاد امیدواری کاذب برای اوکراین و همچنین دیگر کشورها در سایه اعطای عنوان نامزدی به اوکراین هشدار دادند.

در رابطه با عضویت کامل در اتحادیه اروپا اوکراین راهی طولانی در پیش دارد. اصلاحاتی که در شرایط جنگی حال حاضر عملی شدن و راستی آزمایی آن امکانی دور از ذهن است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه پیشتر چشم‌اندازی به فاصله چند دهه برای عضویت کامل اوکراین در اتحادیه متصور شده بود.

در بیانیه رسمی شورای اروپا نیز اوکراین، مولداوی و گرجستان تنها در آینده اتحادیه اروپا متصور شده اند.

همچنین با اعلام رسمی اعطای کاندیداتوری به اوکراین و مولداوی، شورای اتحادیه اروپا از این دو کشور خواست تا با پیمودن روند معمول و اعمال پیشنهادات و اصلاحات اعلام شده از سوی کمیسیون اروپا، مقدمات لازم مهیا سازند.

همچنین شورای اروپا اعلام کرد آماده است تا با اتخاذ اولویت‌های لازم از سوی گرجستان، کاندیداتوری این کشور را نیز اعلام وصول کند.

روند عضویت و پیوستن کشورهای جدید به اتحادیه اروپا با استناد به «ضوابط کپنهاگ» و همچنین با در نظر گرفتن شرایط و توانمندی اتحادیه برای پذیرش اعضای تازه صورت می‌‌گیرد.»

همچنین شورای اروپا تعهد کامل و یکپارچه خود از عضویت کشورهای غرب بالکان را اعلام و خواهان سرعت بخشیدن به روند پیوستن این کشورها به اتحادیه شد و از ساختارهای اتحادیه اروپا خواست همکاری‌های نزدیک‌تری را با این کشورها در دستور کار خود قرار دهند.

ایجاد اصلاحات اساسی، تاکید بر حاکمیت قانون و مبارزه با فساد مالی و سیاسی از اولویت‌های کمیسیون اروپا برای پیشبرد برنامه عضویت و ورود به فاز بعدی این کشورهاست.

همچنین گفتگوهایی با برای مرتفع کردن مشکلات میان بلغارستان و مقدونیه شمالی در جریان است که امید می رود با به نتیجه رسیدن این گفتگوها روند پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا با مشکلات کمتری روبرو شود.

روندی مبنی بر عادی سازی روابط که امید می رود مشابه همین روند نیز در آینده موجب عادی سازی روابط میان صربستان و کوزوو شود.

توییت شارل میشل و اعلام اعطای حق عضویت به اوکراین و مولداوی

در هفته گذشته مقامات بوسنی و هرزگوین نیز با امضا یک قرارداد سیاسی میان خود در بروکسل، راه را برای پیشبرد پیوستن این جمهوری یوگسلاوی سابق به اتحادیه اروپا هموارتر کردند.

شورای اروپا  اعطای نامزدی عضویت به بوسنی و هرزگوین را در آینده نزدیک ممکن اما تصمیمی مشروط به اجرای کامل اصلاحات و پیشنهادات کمیسیون به این کشور دانسته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست اتحادیه اروپا با ۶ کشور منطقه بالکان؛‌ آلمان: اختلافات را حل و فصل کنید

کمک بلاعوض ۹ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به کشورهای بالکان غربی

چهار نهاد اصلی قدرت در اتحادیه اروپا کدامند؟؛ قانونگذاری مشترک برای ۲۷ کشور چگونه اجرایی می‌شود؟