Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بولسونارو از کاخ ریاست جمهوری تا زندانی در برزیل؟

یک حامی بولسونارو در اعتراض به نتیجه انتخابات
یک حامی بولسونارو در اعتراض به نتیجه انتخابات Copyright Andre Penner/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
Copyright Andre Penner/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژائیر بولسونارو، نامزد شکست خورده در انتخابات اخیر برزیل هنوز شکست خود را بطور رسمی نپذیرفته است، اقدامی که باعث شده تا این لحظه که حامیانش دست به اعتراضات پراکنده در سراسر برزیل بزنند. به گفته برخی تحلیلگران رفتار بولسونارو می تواند برای او دردسر ساز شود و حتی او را به زندان بکشاند.

آگهی

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل، یکبار در پیش بینی نتیجه انتخابات اخیر گفته بود « زندان، مرگ یا پیروزی». نتیجه انتخابات سراسری در برزیل نشان داد که «پیروزی» برای رئیس جمهوری راست گرای افراطی برزیل درکار نیست. 

از سوی دیگر او همچنان زنده است و نمرده اما تنها موردی که او خود به آن اشاره کرد یعنی «زندان» دو روز پس از پیروزی رقیب سوسیالیست او در انتخابات محتمل به نظر می رسد. 

هرچند ژائیر بولسونارو، در ماه اوت سال ۲۰۲۱ در جمع اوانجلیست های حامی‌اش «پس از بیان همین شعار زندان، مرگ و یا پیروزی» گفت که : «مطمئن باشند که احتمال زندان رفتن بولسونارو وجود ندارد.»

با این حال، تحلیلگران بر این باورند که رفتن به پشت میله های زندان ممکن است یک «چشم انداز واقعی برای بولسونارو» باشد. هرچند روند زندانی شدن او ممکن است مدتها طول بکشد. 

آقای بولسونارو، تنها سه شنبه در اولین اظهارات علنی خود پس از شکست در انتخابات روز یکشنبه، نه تنها شکست خود را نپذیرفت بلکه اعلام کرد که اعتراضات حامیان وی، ثمره «خشم و احساس بی‌عدالتی» نسبت به رای گیری بود. 

هرچند او شکست را نپذیرفت اما از نتیجه هم شکایتی نکرد و اجازه داد تا روند انتقال ریاست جمهوری آغاز شود. در میان سکوت دو روزه او، هوادارانش بزرگراه‌ها را مسدود کردند و حتی برخی خواستار کودتای نظامی شدند تا لولا دا سیلوا نتواند به قدرت برسد. 

ژائیر بولسونارو در سخنرانی کوتاه خود پس از شکست در انتخابات به شوخی به خبرنگاران گفت که «دلتنگ او خواهند شد»، از کسانی که به او رای دادند تشکر کرد و گفت که از قانون اساسی که انتقال قدرت را در اول ژانویه تعیین می کند، «تبعیت خواهد کرد.» 

او گفت: «جنبش‌های کنونی مردمی حامیان او، ثمره خشم و احساس بی‌عدالتی در مورد نحوه برگزاری روند انتخابات است.»

آندره سزار، تحلیلگر ریسک سیاسی از برازیلیا، پایتخت کشور، گفت: «بولسونارو آتش اعتراضات حامیانش را خاموش نکرده است. او بدون انتقاد از تظاهرات کنندگان در بزرگراه‌ها با حامیان سرسخت خود گفتگو کرد و بنوعی از بسیج پیروان افراطی خود محفاظت کرد.»  به گفته این تحلیلگر این موضوع می تواند برای بولسونارو در آینده دردسر ساز شود. 

کارینا لوریندا، ۳۴ ساله، که در تظاهرات بزرگراهی در نزدیکی شهر سائوپائولو شرکت کرد، گفت که «حامیان بولسونارو به اعتراض خود ادامه خواهند داد.» وی تاکید کرد که «حتی اگر بولسونارو بگوید آرام باشید، واکنش نشان ندهید، ما باز هم واکنش نشان می‌دهیم زیرا حکومت لولا را نمی‌پذیریم». 

 به گفته لئوناردو بارتو، تحلیلگر سیاسی، اشاره رئیس جمهوری پیشین برزیل به «بی‌عدالتی در روند انتخابات» می‌تواند یک جرم تلقی شود. 

به گفته این تحلیلگر، توصیف بولسونارو از روند انتخابات، ادعای تقلب، شباهت زیادی به رفتار دونالد ترامپ، متحد ایدئولوژیک او، پس از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا دارد. 

ترامپ با تکرار ادعاهای دروغین مبنی بر «دزدیده شدن» و «تقلب حامیان بایدن درانتخابات آمریکا در سال۲۰۲۰» جنجال زیادی در آمریکا بپا کرد. حامیان او همچنان به این ادعاها باور دارند. 

به گفته لئوناردو بارتو، بولسونارو هم تا انتخابات آینده در سال ۲۰۲۶، همچنان بر همین مواضع تاکید خواهد کرد تا «جنبش محافظه‌کاران» را زنده نگاه دارد. 

لولا قول داده است که بسیاری از سیاست های بولسونارو را لغو کند. دستیاران او روز سه‌ شنبه تایید کردند که او در نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد که قرار است در شرم الشیخ مصردر همین ماه جاری برگزار می شود، شرکت می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارش معکوس انتخابات ریاست جمهوری برزیل؛ سخنان «تنفرآمیز» در مناظره بولسونارو و لولا

کمیته سنای برزیل از طرح اتهام «جنایت علیه بشریت» علیه بولسونارو حمایت کرد

ده‌ها هزار برزیلی خواستار استعفای ژائیر بولسونارو از مقام ریاست جمهوری شدند