ده‌ها هزار برزیلی خواستار استعفای ژائیر بولسونارو از مقام ریاست جمهوری شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
ده‌ها هزار برزیلی خواستار استعفای ژائیر بولسونارو از مقام ریاست جمهوری شدند
Copyright  frame

ده‌ها هزار نفر از شهروندان برزیلی روز شنبه با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور، مخالفت خود با ادامه ریاست جمهوری ژائیر بولسونارو را اعلام کرده و خواستاز استعفای وی شدند.

بزرگ‌ترین گردهمآیی‌های اعتراضی در ریو دو ژانیرو، سائو پائولو و برازیلیا و به دعوت انجمن «بولسونارو برو بیرون»، احزاب چپ‌گرا و اتحادیه‌های کارگری برگزار شد.

مخالفان رئیس جمهوری راست‌گرای افراطی برزیل به مدیریت بد وضعیت اقتصادی، افزایش هزینه‌های زندگی و به‌ویژه برخورد ناموجه بولسونارو با بیماری کووید-۱۹ اعتراض دارند. برزیل یکی از رکوردداران موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان است.

انتخابات ریاست جمهوری برزیل سال آینده برگزار می‌شود. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشانگر آن است که تنها ۲۶ درصد شهروندان به ژائیر بولسونارو رای می‌دهند. در مقابل، ۴۴ درصد شهروندان از قصد خود برای برگزیدن لولا داسیلوا، رئیس جمهوری چپ‌گرای پیشین خبر داده اند.

با وجود نتایج این نظرسنجی، هواداران بولسونارو حدود یک ماه پیش توانستند تظاهراتی بسیار بزرگ‌تر از راهپیمایی مخالفان وی برگزار کنند. طرفداران رئیس جمهوری برزیل روز هفتم سپتامبر موفق شدند ۱۲۵هزار نفر را تنها در دو شهر برازیلیا و سائو پائولو به خیابان‌ها بیاورند.