هواداران بولسونارو بعد از اعلام پیروزی لولا جاده‌ها را در ۵ ایالت برزیل مسدود کردند

پرچم برزیل
پرچم برزیل Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با گذشت ۱۲ ساعت از اعلام نتایج انتخابات و پیروزی «میلیمتری» لولا بر بولسونارو، رئیس‌ جمهور کنونی برزیل که برخی به او لقب «ترامپ برزیل» را داده‌اند پیروزی رقیب چپ‌گرای خود را نپذیرفته است.

آگهی

معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری برزیل برخی از جاده‌های این کشور را مسدود کردند. معترضان در حمایت از نامزد راستگرای خود روز دوشنبه در ایالت کشاورزی محور «ماتو گروسو» واقع در مرکز و غرب این کشور که اکثریت به ژائیر بولسونارو رای داده بودند را بستند. 

معترضان که لباس‌هایی به رنگ زرد و سبز (رنگ پرچم برزیل) به تن داشتند با آتش زدن لاستیک و تعدادی خودرو جاده‌های ارتباطی را مسدود کردند. هنوز مشخص نیست اقدام این افراد با «پیشتیبانی سیاسی» همراه بوده یا بصورت «خودجوش» انجام شده است.

در ایالت پارانا در جنوب‌ شرقی این کشورهم اکثریت صندوق‌های رای با طرفداران بولسونارو بود. پلیس فدرال برزیل می‌گوید دست‌کم ۸ محور ارتباطی  که مسدود شده بودند را مجددا باز کرده است.

رسانه‌های محلی از مسدود بودن جاده‌ها در دست‌کم ۵ ایالت این کشور از جمله یکی از اتوبان‌های بین ریودوژانیرو و سائوپائولو خبر داده‌اند.

با گذشت ۱۲ ساعت بعد از اعلام نتایج انتخابات و پیروزی «میلیمتری» لولا بر بولسونارو، رئیس جمهوری کنونی که برخی به او لقب «ترامپ برزیل» را داده‌اند پیروزی رقیب چپ‌گرای خود را نپذیرفته است. این در حالیست که بسیاری از سیاستمداران داخلی و خارجی از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به رقیب او تبریک گفته‌اند.

لولا دا سیلو که پیش‌تر هم سابقه ریاست جمهوری برزیل را در کارنامه خود داشته است در دور دوم این انتخابات با کسب ۵۰.۹ درصد آرا و با اختلافی ناچیز گوی سبقت را از ژائیر بولسونارو (۴۹.۱ درصد) ربود.

دوره ریاست جمهوری بولسونارو اول ژانویه ۲۰۲۳ به پایان می‌رسد و باید منتظر ماند و دید انتقال قدرت در این کشور مهم آمریکای لاتین با حواشی همراه خواهد بود یا خیر.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت چپگرای برزیل دو مدافع سرشناس حقوق آمازون را در مقام وزیر منصوب کرد

پلیس برزیل منزل مسکونی رئیس جمهوری سابق را به ظن جعل گواهی‌های واکسن کرونا تفتیش کرد

ماجرای بولسونارو و جواهرات اهدایی عربستان؛ رئیس جمهور پیشین برزیل هرگونه اقدام «غیرقانونی»را منکر شد