Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادعای یک سازمان غیردولتی: نیروهای دولتی سوریه اجساد قربانیان سرکوب را می‌سوزاندند

عکسی آرشیوی از یک ویدئو مرتبط با سرکوب وقتل عام غیرنظامیان سوریه در تضامن
عکسی آرشیوی از یک ویدئو مرتبط با سرکوب وقتل عام غیرنظامیان سوریه در تضامن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مرکز عدالت و پاسخگویی سوریه» می گوید که یک فعال سوری پیش‌تر «ویدئوهای مرتبط با جنایات» صورت گرفته را در اختیار این سازمان قرار داده است.

آگهی

یک سازمان غیردولتی سوری روز دوشنبه دولت سوریه را به سوزاندن اجساد قربانیان کشتار نیروهای نظامی این کشور و دفن آنها در گورهای جمعی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه طراحان این اتهام معتقدند که سوزاندن اجساد قربانیان برای جلوگیری از شناسایی هویت آنها صورت گرفته است.

سازمان غیردولتیِ «مرکز عدالت و پاسخگویی سوریه» که در واشنگتن مستقر است در گزارشی مدعی شد که  به اطلاعات تحلیلی از کلیپ‌های ویدیویی ضبط شده طی سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ دست یافته که اعضای سرویس‌های اطلاعاتی و ارتش سوریه را در حال سوزاندن و سپس دفن حداقل ۱۵ جسد در درعا نشان می‌دهد.

این سازمان حقوق بشری سوری مدعی است «دولت سوریه قصد دارد شواهدی را که از انجام چنین جنایت‌هایی دلالت دارد را از بین ببرد» و تلاش می‌کند مانع دستیابی «بستگان قربانیان به اطلاعاتی در باره سرنوشت این افراد و یا مطالبه و دریافت بقایای آنها شود.»

به گفته «مرکز عدالت و پاسخگویی سوریه»، در برخی از این ویدیوها یک افسر دیده می شود که در حال عکس گرفتن از چهره قربانیان است و متعاقب آن یکی از نیروهای امنیتی اقدام به ریختن بنزین روی صورت و دستان قربانیان می‌کند.

در این گزارش تصریح شده است که اجساد سپس با لگد به گور دسته جمعی انداخته می‌شوند و پس از ریخته شدن دوباره بنزین روی آنها سوزانده می‌شوند.

تهیه کنندگان این گزارش تخمین می‌زنند که ۱۵ قربانی سوزانده شده غیرنظامی و یا فراریان ارتش هستند که توسط نیروهای دولتی سوریه در جریان هجوم به یک منزل مسکونی در دسامبر ۲۰۱۲ کشته جان باخته‌اند.

«مرکز عدالت و پاسخگویی سوریه» می گوید که یک فعال سوری پیش‌تر این ویدئوها را دراختیار این سازمان قرار داده است.

بنا به ادعای مطرح شده، فعالی که این ویدیو‌ها را ارسال کرده آنها را از یک گروه مسلح اپوزیسیون دریافت کرده است؛ این گروه نیز در جریان حمله‌ای که علیه یگان سوری مرتکب جنایت صورت گرفته بود به ویدیوها دسترسی پیدا کرده است.

دولت سوریه پیش از این نیز از سوی برخی نهاد‌های حقوق بشری به سوزاندن اجساد قربانیان سرکوب خود متهم شده بود.

روزنامه بریتانیایی گاردین و موسسه نیوزلاینز در واشنگتن بهار گذشته مقالات و ویدئوهایی را منتشر کردند که از اعدام ده‌ها نفر توسط نیروهای تحت امر دولت سوریه در التضامن طی سال ۲۰۱۳ حکایت داشت.

دولت بشار اسد از همان آغاز مناقشه داخلی و سپس درگیری‌های نظامی در این کشور تاکنون به نقض نظام‌مند حقوق بشر متهم شده است.

به ادعای «دیده بان حقوق بشر سوریه»، دیگر سازمان حقوق بشری سوری که در لندن مستقر است نزدیک به نیم میلیون نفر توسط دولت این کشور به زندان انداخته شدند و بیش از ۱۰۰ هزار نفر از آنها زیر شکنجه یا در نتیجه شرایط وحشتناک بازداشت جان خود را از دست دادند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستکم ۴ کشته در حملات هوایی به مناطق ساحلی و مرکزی سوریه؛ جنگنده های اسرائیلی «مواضع ایران» را زدند

بشار اسد با سفر به امارات پس از یک دهه از یک کشور عربی دیدار کرد

بشار اسد با کسب ۹۵ درصد آراء برای چهارمین بار رئیس جمهور سوریه شد