Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سلمان رشدی نویسنده «آیات شیطانی» زنده ماند اما یک دست و یک چشمش از کار افتاد

سلمان رشدی
سلمان رشدی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی» از حمله ماه اوت جان به در برد اما بینایی یک چشم خود را از دست داده و یک دست او نیز از کار افتاده است.

آگهی

سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیه‌های شیطانی» از حمله ماه اوت جان به در برده اما بینایی یک چشم خود را از دست داده و یک دست او نیز از کار افتاده است.

آقای رشدی ۷۵ ساله روز ۱۲ اوت در یک رویداد ادبی در موسسه چاتاکوا در غرب ایالت نیویورک مشغول سخنرانی راجع به «آزادی در هنر» بود که هادی مطر، ۲۴ ساله به روی صحنه پرید و با هجوم بر این نویسنده هندی‌تبار او را از ناحیه گردن و شکم با ضربات چاقو مجروح کرد.  

اندرو وایلی، نماینده ادبی آقای رشدی در گفتگو با روزنامه اسپانیایی زبان کشور (El Pais) گفت که سلمان رشدی در جریان این حمله متحمل سه زخم جدی در گردن و پانزده زخم دیگر در قفسه سینه و تنه‌اش شده و در نتیجه بینایی را در یک چشم و کارایی یک دست خود را از دست داده است.

نویسنده کتاب بچه‌های نیمه پس از آن‌که آیت‌الله خمینی در سال ۱۹۸۹ فرمان قتل او را به دلیل نوشتن کتاب «آیه‌های شیطانی» صادر کرد، سال‌ها پنهانی زندگی کرد اما در دو دهه گذشته آزادانه سفر می‌کرد.  

 این برنده جایزه ادبی بوکر پس از این سوءقصد در بیمارستان پنسیلوانیا بستری بود. آقای وایلی با ذکر این‌که نمی‌تواند بگوید آیا آقای رشدی از بیمارستان مرخص شده یا نه می‌گوید: «مهم این است که او زنده می‌ماند.» 

حمله به این نویسنده پر آوازه با محکومیت‌های بین‌المللی روبرو شد. اگرچه برخی از مذهبیون تندرو از آن حمایت کردند اما حکومت ایران هرگونه شراکت در این سوءقصد را قویا رد کرد. 

هادی مطر، در گفتگویی با نیویورک پست در داخل زندان عنوان کرد که از آقای رشدی خوشش نمی‌آمده و آقای خمینی را ستایش می‌کرده است. او به قتل از درجه دوم متهم شده و در صورت محکومیت ۲۵ سال در زندان می‌ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار رمان جدید وزیر اقتصاد فرانسه؛ منتقدان: لومر کی وقت می‌کند کتاب بنویسد؟

مدیر برنامه‌های سلمان رشدی: حال او با وجود جراحات شدید رو به بهبودی است

مراسم انجمن قلم آمریکا به دلیل اعتراض نویسندگان مخالف جنگ غزه لغو شد