اعتراض های ایران؛‌ از برگزاری تجمع اعتراضی در زاهدان تا اعلام حمایت ملاله یوسف‌زی از مردم ایران

اعتراضات سراسری در ایران
اعتراضات سراسری در ایران   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

با وجود گذشت بیش از یک ماه از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، همچنان تجمعاتی در مخالفت با جمهوری اسلامی از سوی معترضان در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌شود.

پس از گذشت ۵ هفته همچنان اعتراضات سراسری در ایران ادامه دارد و گزارش‌هاش منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که با وجود سرکوب گسترده معترضان، تجمعات اعتراضی هرچند به صورت پراکنده‌تر اما ادامه دارد. 

ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد شب گذشته تجمعاتی در شهرهای تهران، کرمانشاه، اصفهان و مهاباد برگزار شده است. 

اختلال در دسترسی به پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ایران همچنان ادامه دارند و کاربران بدون داشتن فیلترشکن امکان دسترسی به بسیاری از وب‌سایت‌ها را ندارند. 

از سوی دیگر واکنش‌های بین‌المللی نسبت به سرکوب گسترده معترضان از سوی کشورهای مختلف دنبال می‌شود. سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از قطع اینترنت و خشونت‌هایی که جمهوری اسلامی نسبت به مردم در پیش گرفته انتقاد و وزارت امور خارجه ایرلند هم سفیر ایران در دوبلین را احضار کرد. 

گروهی از مخالفان جمهوری اسلامی نیز درخواست حذف تیم ملی فوتبال ایران از جام جهانی را به فیفا ارسال کرده‌اند اما فدراسیون فوتبال ایران می گوید توجهی به این صحبت‌ها ندارد. 

وزارت امور خارجه آمریکا هم می‌گوید حصول توافق بر سر احیای برجام دیگر محتمل نیست و تمرکز واشنگتن در حال حاضر بر «اعتراضات مردم شجاع ایران» است. 

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات در ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز جمعه ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

21.10.2022
18:36

فرانسه: کار روی «نهمین» بستۀ تحریم ایران را آغاز کردیم

وزارت خارجه فرانسه روز جمعه با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود اعلام کرد که در واکنش به ارسال پهپادهای ایرانی به اوکراین، اتحادیه اروپا از روز دوشنبه کار روی «نهمین» بسته تحریم ایران را آغاز کرده است.

در این پیام آمده است: «اتحادیه اروپا تا کنون ۸ دور تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران تصویب کرده است. از روز دوشنبه نیز در حالی که پهپادهای ایرانی همچنان مرگ و ویرانی به بار می آورند، کار روی بسته نهم تحریم‌ها را آغاز کرده ایم.»

21.10.2022
18:04

ویدئوی جدیدی از رقص مهسا امینی

روز جمعه ویدئوی جدیدی از مهسا امینی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که گفته می‌شود از سوی مادرش مژگان افتخاری منتشر شده است.

مهسا (ژینا) امینی دختر جوان ۲۲ ساله ساکن شهر سقز برای دیدار با خویشانش به تهران آمده بود که از سوی گشت ارشاد تهران بازداشت شد و سرانجام نیز در کما جان باخت.

مرگ او جرقه اعتراضاتی را زد که مدتی بیش از یکماه است که در ایران در جریان است و واکنش های گسترده بین المللی را نیز در پی داشته است.

21.10.2022
17:58

پیاده‌روی سه دختر جوان «بدون حجاب اجباری» در شهر قوچان

ویدئوی منتشر شده در شبکه های اجتماعی، سه دختر جوان را نشان می دهد که روز پنج‌شنبه در حالی که پوششی بر سر ندارند، در خیابان‌های شهر قوچان واقع در استان خراسان رضوی قدم می زنند.

21.10.2022
17:49

اعلام حمایت ملاله یوسف‌زی از اعتراضات مردمی ایران

ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق بشر اهل پاکستان و برنده جایزه صلح نوبل با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود، از اعتراضات مردم ایران حمایت کرد.

در پیام او آمده است: «هم اکنون در ایران، نوجوانان و زنان جوان جبنشی را برای رسیدن به آزادی رهبری می کنند. این حق هر زن است که برای خودش تصمیم بگیرد. هیچ دولت، نهاد یا فردی حق تصمیم گیری در این باره که زنان با بدن خودشان چه کار کنند و چه باید بپوشند را، ندارد. »

او می افزاید: «امروز می خواهم به همه زنان ایران بگویم که شما همین الان هم با فریادتان و با نشان دادن شجاعتتان، جهان را تغییر داده اید. ما با شما هستیم و در کنارتان می ایستیم. و ما جنبش شما را زنده نگه می داریم.»

ملاله یوسف‌زی همچنین خطاب به جهانیان می گوید: «همه کسانی که خارج از ایران هستید، لطفا در حالی که زنان ایران مبارزه می کنند، شما نیز حمایت خود را از آنها نشان دهید. زن، زندگی، آزادی.»

21.10.2022
17:30

علی دایی به یورونیوز: بیخود کردند اسم من را در درخواست حذف از جام جهانی آوردند

در حالیکه رسانه‌های ایرانی از موضوعیت نداشتن بحث درخواست برای حذف تیم فوتبال ایران از جام جهانی قطر صحبت می کنند و می‌گویند چنین درخواستی در دستور کار فیفا قرار نخواهد گرفت، علی دایی ملی پوش سابق تیم ملی در پاسخ خبرنگار یورونیوز که از او پرسید «ظاهرا در این دادخواست، اسمی هم از شما برده شده» گفت که «بیخود کردند».


در درخواست مزبور از چند نفر دیگر از چهره های معروف فوتبالی نظیر حسین ماهینی، عارف غلامی و علی کریمی هم نام برده شده است.
مواضع علی دایی در مورد وقایع چند هفته اخیر و اعتراض های مردم بویژه اتفاقات زادگاهش اردبیل خبرساز شده است.

21.10.2022
16:24

رئیس کمیته ملی المپیک: الناز رکابی زندان نبود بلکه یک شب همراه خانواده میهمان ما در هتل بود

محمود خسروی وفا، رئیس کمیته ملی المپیک ایران می‌گوید: «مهمترین موضوع این بود که او [الناز رکابی] در زندان نبوده است. او به همراه خانواده‌اش با وزیر (ورزش) ملاقات رسمی کرد. تعجب می‌کنم چرا این همه به یک مساله کوچک می‌پردازند. از نظر ما این یک مساله بزرگی نبود.»
به گفته او : «در بدو ورود او یک روز به همراه خانواده‌اش مهمان هتل کمیته ملی المپیک ایران بود و امروز راهی شهر خودشان شدند. فکر می‌کنم این اطلاعات کاملی بود.»
این در حالیست که نگرانی هایی در مورد وضعیت خانم رکابی حتی بعد از بازگشت او به ایران همچنان مطرح است. امام جمعه شدیدا محافظه کار مشهد برای نمونه در خطبه های نماز جمعه امروز ادعا کرده بود با این کار الناز رکابی، آبروی نظام در دنیا رفته است.

21.10.2022
13:54

تجمعات اعتراضی در زاهدان پس از برگزاری نماز جمعه اهل سنت

فعالان مدنی بلوچ در شبکه‌های اجتماعی گزارش داد‌ه‌اند که پس از برگزاری نماز جمعه در زاهدان، گروهی از مردم تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند. هنوز جزئيات بیشتری در خصوص ابعاد این تجمعات منتشر نشده است.

جمعه سه هفته قبل، پس از برگزاری نماز جمعه اهل سنت به امامت مولوی عبدالحمید، نیروهای امنیتی به سوی گروهی از معترضان و حتی نمازگزاران آتش گشودند و حدود ۱۰۰ نفر از مردم این شهرستان کشته شدند. 

دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی مدعی هستند که ابتدا اعضای گروه جیش العدل تجمعات را به خشونت کشانده اما مولوی عبدالحمید می‌گوید دستگاه‌های امنیتی مقصر اصلی بروز این فاجعه بوده‌اند. 

21.10.2022
13:47

علم‌الهدی: دختر فریب‌خورده‌ای که در سنگ‌نوردی روسری خود را برداشت، آبروی نظام را در دنیا برد

احمد علم‌الهدی با انتقاد از فرازنه رکابی که در مسابقات قهرمانی آسیا در رشته سنگ‌نوردی بدون حجاب در مرحله فینال رقابت کرده بود، او را «فریب‌خورده» دانست و افزود: «اخیرا یک دختر فریب‌خورده در مسابقات سنگ‌نوردی روسری برداشت و در پیش چشم همه مردم دنیا آبروی نظام را برد.» 

امام جمعه مشهد در ادامه از حمید سجادی، وزیر ورزش هم که با رکابی دیدار کرده انتقاد کرد و گفت: «چرا وزیر ورزش با این خانم ملاقات کرد درحالی‌که او بازهم بدون حجاب، تنها به یک کلاه اکتفا کرده؟ شما وزیر کدام دولت هستید؟ دولتی که رئیس آن نایب‌رئیس دوم مجمع فقهای مجلس خبرگان است؟» 

او همچنین اعتراضات سراسری در کشور را یک «فتنه شکست خورده» نامید و افزود: «همه کسانی که در عرصه آشوب‎ها وارد میدان شدند و به خیابان آمدند، ستون پنجم دشمن بودند، دست‌به‌دست جاسوسان آمریکایی داده‌اند و دانسته یا ندانسته برای تحقق اهداف دشمن در این کشور تلاش کرده‌اند.»

21.10.2022
13:04

جامعه پزشکی مشهد: تغییر کاربری آمبولانس و همچنین خشونت آشکار و پنهان محکوم است

جامعه پزشکی مشهد  در بیانیه ۹ بندی خطاب به مسئولان ضمن هشدار درباره حوادث اخیر و برخورد نیروهای امنیتی با افراد خواستار رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان با شرط حفظ محرمانگی اسرار آنها مطابق با قوانین داخلی و بین‌المللی شد.  


آنها همچنین تاکید کردند که باید شرایط سلامت روانی و جسمی بازداشت شدگان و خانواده آنها تامین شود.  
در بندهای مختلف بیانیه پزشکان که توسط یک زن پزشک در محل برگزاری اجتماع آنها در یک سالن سرپوشیده خوانده شده آمده است: «ما اعضای جامعه پزشکی مشهد هرگونه تغییر کاربری آمبولانس و دیگر نمادهای پزشکی و ورود نیروی نظامی به محیط‌های آموزشی و درمان را محکوم می‌کنیم.» 


در بندهای دیگر این بیانیه تاکید شده «ما اعضای جامعه پزشکی مشهد خواستار ایجاد بستر مناسب برای ارایه خدمات جامعه پزشکی به همه آسیب دیدگان و عدم دخالت نیروهای امنیتی در فرآیند درمان آنها هستیم. ما مطابق قوانین پزشکی داخلی و بین‌المللی و سوگند پزشکی خواهان حفظ محرمانگی اسراسر مصدومان مراجعه کننده به نهادهای درمانی هستیم.»

21.10.2022
12:59

وزیر خارجه استرالیا: ایران سرکوب وحشیانه علیه معترضان را متوقف کند

پنی وانگ وزیر خارجه استرالیا ضمن محکوم کردن سرکوب اعتراضات سراسری مردم در ایران خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «جهان نظاره‌گر شماست.»

خانم وانگ در نشست وزرای خارجه زن چندین کشور جهان که در کانادا برگزار می‌شود سخنرانی خود را با شعار «زن، زندگی، آزادی» آغاز و در ادامه گفت: «استرالیایی‌ها در کنار زنان و دختران ایرانی و تلاش آنان برای برابری و توانمندسازی خود می‌ایستند.»

وزیر خارجه استرالیا همچنین در ادامه افزود: «ما از حق مردم ایران برای اعتراض مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنیم و من از دولت ایران می‌خواهم سرکوب وحشیانه خود علیه معترضان را متوقف کند.»

مطالب مرتبط