هفته ششم اعتراضات ایران؛ افزایش اعتصاب‌‌ها در آموزش و پرورش و درگیری‌ در ساختمان نظام پزشکی شیراز

تجمع اعتراضی ایرانیان در برلین
تجمع اعتراضی ایرانیان در برلین Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات در ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز دوشنبه ۲ آبان (۲۴ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید

آگهی

اعتراضات ایران روز دوشنبه ۲ آبان (۲۴ اکتبر) در حالی هفته ششم خود را سپری می‌کند تجمعات معترضان در شهرهای مختلف به‌طور پراکنده ادامه دارد. همچنین دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف کشور دست به اعتراض و اعتصاب می‌زنند.

بزرگترین تجمع ایرانیان خارج از کشور که روز شنبه ۲۲ اکتبر در برلین، پایتخت آلمان همچنان با واکنش‌های بسیاری در رسانه‌های ایرانی و خارجی روبرو است.

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات در ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز دوشنبه ۲ آبان (۲۴ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

24.10.2022
22:07

ادامه اعتراضات در خیابان کارون تهران

پس از حادثه‌ای که روز دوشنبه در هنرستان «صدر» واقع در خیابان کارون روی داد، جوّ این منطقه همچنان متشنج است.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، با وجود تاریکی هوا تجمعات اعتراضی در این خیابان همچنان برقرار است و صدای تیراندازی ماموران نیز شنیده می‌شود.

علاوه بر کارون، در خیابان‌های جیحون و کمیل نیز حضور نیروهای حکومتی بسیار پررنگ است.

به گفته شاهدان در جریان اعتراضات امشب در خیابان کارون، از نارنجکهای صوتی نیز استفاده شده که باعث خرد شدن شیشه خانه‌ها شده است.

24.10.2022
21:48

اعتراضات در مهاباد

ویدئوهای منتشر شده از شهر مهاباد واقع در استان آذربایجان غربی، حاکی از برگزاری تجمعات به ویژه در میدان‌های شهر در شامگاه دوشنبه است.

در جریان این اعتراضات، بنری که گفته می‌شود تصاویر روح الله خمینی و علی خامه‌ای روی آن نقش بسته بود را آتش زدند.

24.10.2022
21:30

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد در محکومیت صدور احکام‌ حبس و تبعید برای کارگران زندانی

سندیکای کارگران شرکت واحد با انتشار بیانیه‌ای احکام‌ «ظالمانه» شش سال حبس تعزیری و دو سال تبعید و ممنوعیت فعالیت علیه کارگران زندانی، رضا شهابی و‌ حسن سعیدی را «شدیدا» محکوم کرد.

این بیانیه اعلام می‌دارد که احکام همکارانشان «علیرغم نقص در پرونده و ایرادهای گزارش نهاد امنیتی» صادر شده است.

دادگاه انقلاب تهران، رضا شهابی⁩ و ⁧حسن سعیدی را به اتهام‌های فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، به مجموعاً ۶ سال حبس تعزیری (۵سال اجرایی) محکوم کرده است. 
در حکم صادره، مجازات تکمیلی مبنی بر ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و منع از اقامت در تهران و استان‌های مجاور به مدت ۲ سال نیز تعیین شده‌ است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام می‌دارد که این افراد «هیچ جرمی جز حمایت از حقوق ابتدایی و بدیهی کارگران و فعالیت علنی سندیکایی مرتکب نشده‌اند و همکاران ما باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند». 

به نوشتۀ آنها «تداوم حبس این فعالین کارگری، بازجویی‌های طولانی و‌ انفرادی و حتی عدم اجازه به آنها جهت آزادی موقت پس از اتمام بازجویی‌ها، نمایش شرم آور و سراپا دروغ تلویزیونی و‌ صدور احکام سنگین مبتنی بر سناریو سازی‌های کاملا نخ‌نما و‌ کاذب، ظلمی آشکار در حق این فعالان سندیکایی و‌ خانواده‌هایشان و جنبش حق‌طلبانه کارگران در کشور است که تنها به انزجار هرچه بیشتر کارگران و تشکل‌های کارگری ایران و‌ جهان خواهد انجامید».

24.10.2022
21:10

بنیاد کلونی برای عدالت، سرکوب خشونت آمیز اعتراضات ایران را محکوم کرد

بنیاد کلونی برای عدالت که از سوی زوج مشهور امل و جورج کلونی تاسیس شده، با انتشار بیانیه‌ای «کشتار زنان و دختران توسط جمهوری اسلامی ایران» را محکوم و همبستگی خود را «با معترضان شجاعی که برای آزادی خود همچنان به مبارزه ادامه می‌دهند» اعلام کرد.

در این بیانیه از دولت‌هایی که به حقوق بشر اعتقاد دارند، خواسته شده تا از همه ابزاری که در اختیار دارند برای حمایت از این معترضان استفاده کنند و اطمینان حاصل کنند که عاملان خشونت و سرکوب پاسخگو خواهند بود.

در ادامه از قول امل کلونی آمده است: «من از شجاعت زنان و دختران ایرانی که برای آزادی خود می‌جنگند و مردانی که از آنها حمایت می‌کنند، متحیرم... نیروهای دولتی که مصمم به ساکت کردن یک نسل کامل از دختران ایرانی هستند، باید در قبال رفتار غیرانسانی که با نیمی از جمعیت کشورشان دارند، پاسخگو باشند.»

بیانیه اعلام می‌دارد: «این نفرت انگیز است که در سال ۲۰۲۲ میلادی هنوز دخترانی در سراسر جهان وجود دارند که هنوز آزادی برای انجام انتخاب‌های اساسی زندگی خود را ندارند... این نبردی است که ما به آن ادامه خواهیم داد.»

24.10.2022
20:59

ادعای خبرگزاری میزان: نگین عبدالملکی به «علت مصرف مشروبات الکلی» جان باخته است

خبرگزاری میزان روز دوشنبه در مطلبی، انتشار اخبار کشته شده‌های اعتراضات ایران از جمله نیکا شاکرمی، سارینا اسماعیلی‌زاده و اسرا پناهی را «پدیده کشته سازی‌های زنجیره‌ای» رسانه‌های ضد انقلاب توصیف کرد و دربارۀ فوت نگین عبدالملکی نیز نوشت: «در مورد علت فوت این دختر خانم اهل قروه در رسانه‌های معاند آمده است [که] "نگین – ع" روز چهارشنبه ۲۰ مهر در اثر وارد آمدن ضربات متعدد باتوم به جمجمه توسط نیروهای امنیتی، دچار خونریزی شده و پس از بازگشت به خوابگاه دانشگاه جانش را از دست داده است.... بر اساس بررسی‌ها مشخص شد فوت فرد یاد شده هیچ ارتباطی به اغتشاشات ندارد و این خانم متاسفانه به علت مصرف مشروبات الکلی مسموم جان خود را از دست داده است.»

24.10.2022
19:12

خبرگزاری تسنیم: آرنیکا قائم‌مقامی براثر «سقوط از پنجره خانه» خود فوت کرده است

خبرگزاری تسنیم به نقل از میثم حسین‌پور، بازپرس ویژه قتل شعبه چهارم دادسرای امور جرائم جنایی تهران نوشت: «خبر منتشر شده در فضای‌مجازی مبنی بر ضرب و جرح مرحومه آرنیکا قائم‌مقامی در جریان اغتشاشات توسط ماموران پلیس کذب محض است و مرحومه براثر سقوط از پنجره خانه خود فوت کرده است.»

روز گذشته کانون حقوق بشر ایران از کشته شدن یک دختر نوجوان دیگر در جریان اعتراضات داخل کشور خبر داد. بنا بر اعلام این مرکز، آرنیکا قائم مقامی بر اثر اصابت «ضربات باتوم از پشت سر» جان خود را از دست داده است.

24.10.2022
18:51

گزارش‌ها از تقابل مردم و نیروهای امنیتی در مقابل یک هنرستان دخترانه در خیابان کارون تهران

گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از درگیری مامورین امنیتی و مردم در مقابل یک هنرستان دخترانه در خیابان کارون تهران است. برخی از گزارش‌ها از حضور آمبولانس در هنرستان و انتقال چند تن از دانش‌آموزان به بیمارستان حکایت می‌کنند.

یورونیوز مستقلا نمی‌تواند صحت این گزارش‌ها را تایید کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی تیرگیر، معاون مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش درباره اتفاق امروز هنرستان دخترانه صدر تهران گفت: «امروز به دلیل داشتن موبایل توسط برخی دانش آموزان و تاکید مدیر مدرسه برای بازرسی، درگیری میان تعدادی از دانش آموزان و والدین با مدیر مدرسه اتفاق افتاد.»

وی با تاکید بر اینکه هیچ دانش آموزی در این ماجرا فوت نکرده است، گفت: «انعکاس خبر فوت دانش آموز در ادامه سناریوی کشته سازی رسانه‌های معاند است‌.»

24.10.2022
17:52

حمله با گاز اشک‌آور به تجمع پزشکان در ساختمان نظام پزشکی شیرازتجمع پزشکان در روز دوشنبه دوم آبان در محل ساختمان نظام پزشکی شیراز توسط نیروهای امنیتی بر هم زده شد.

گفته می‌شود نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور برای پراکنده کردن جمعیت استفاده کرده‌اند.

ویدیوهای منتشر شده از داخل ساختمان نظام پزشکی نشان می‌دهد که پزشکان حاضر شعار «سنندج، زاهدان، چشم و چراغ ایران» و «از شیراز تا کردستان، ایران شده قبرستان» سر داده‌اند.

24.10.2022
16:38

علی کریمی: من و خانواده‌ام از طرق مختلف تهدید شدیم و می‌شویم

در پی گسترش شایعاتی مبنی بر قصد و برنامه ریزی دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی برای ربودن علی کریمی، این بازیکن پیشین تیم ملی ایران در توئیتی با اشاره به وجود تهدیدهایی علیه خود و خانواده‌اش از مردم ایران سپاسگزاری کرد.

24.10.2022
15:48

صدور کیفرخواست برای ۳۱۵ نفر؛ دادستان تهران: چهار نفر از اغتشاش‌گران اتهام «محاربه» را دارند  

به گزارش ایسنا، علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای ۳۱۵ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در تهران خبر داد و گفت: «قرار مجرمیت و کیفرخواست برای ۴ نفر از اغتشاش‌گران به اتهام «محاربه» از طریق کشیدن سلاح به منظور ایجاد رعب و وحشت در جامعه و بین مردم، مجروح کردن ماموران حافظ نظم و امنیت، تخریب و تحریق اموال عمومی و دولتی به قصد بر هم زدن امنیت کشور و مقابله با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران صادر شد.»

علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض های ایران؛‌ از برگزاری تجمع اعتراضی در زاهدان تا اعلام حمایت ملاله یوسف‌زی از مردم ایران

پیام نرگس محمدی بدنبال اعدام میلاد زهره‌وند: سازمان ملل برای توقف اعدام در ایران اقدام فوری کند

بازسازی صحنه قتل داریوش مهرجویی و همسرش با حضور ۴ متهم پرونده