Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

دردسرهای فایل صوتی افشا شده برلوسکونی؛ «پوتین برای تولد ۸۶ سالگی من ۲۰ بطری ودکا هدیه فرستاد»

سیلویو برلوسکونی و ولادمیر پوتین
سیلویو برلوسکونی و ولادمیر پوتین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در فایل صوتی افشا شده از صحبت‌های سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا از روابط نزدیک خود با ولادمیر پوتین و تبادل ودکا و بطری‌های شراب در ماه گذشته میلادی روایت می‌کند.

آگهی

در یک فایل صوتی افشا شده، سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا می‌گوید که اخیرا با ولادمیر پوتین هدایا و نامه‌های محبت آمیزی رد و بدل کرده است. 

در این فایل صوتی که خبرنگار روزنامه ایتالیایی لاپرس آن‌را شنیده، برلوسکونی می‌گوید که ماه گذشته و برای تولد ۸۶ سالگی خود ۲۰ بطری ودکای روسی و به همراه یک نامه محبت‌آمیز تبریک از ولادمیر پوتین دریافت کرده است. 

نخست وزیر پیشین ایتالیا که رهبری حزب فورتزا ایتالیا را برعهده دارد بخشی از ائتلاف جریان دست راستی جورجا ملونی است که توانست در انتخابات ماه گذشته در این کشور پیروز شود. در این فایل صوتی برلوسکونی در ادامه توضیح می‌دهد که در پاسخ به پوتین یک نامه «به همان اندازه محبت‌آمیز» به همراه چندین بطری شراب «لامبروسکو» برای رئيس جمهوری روسیه ارسال کرده است. 

حزب فورتزا ایتالیا به سرعت در بیانیه‌ای این موضوع را انکار و تاکید کرد که برلوسکونی در دیدار با اعضای این حزب بخشی از خاطرات قدیمی خود را در خصوص روابطش با پوتین تعریف کرده است. برلوسکونی از دیرباز و زمانی که به عنوان نخست وزیر ایتالیا در قدرت حضور داشت روابط نزدیکی با ولادمیر پوتین داشته است. 

هرچند حزب فورتزا ایتالیا مدعی است که اظهارات برلوسکونی مربوط به خاطرات گذشته است اما در این نوار او در خصوص تحولات اوکراین هم سخن می‌گوید و با صراحت از حمایت نظامی ایتالیا از اوکراین ابراز نگرانی می‌کند. برلوسکونی در این خصوص می‌گوید: «از موضع سخت ایتالیا در برابر مسکو بسیار بسیار نگران هستم.» 

او همچنین ادامه می‌دهد: «وزرای روسیه گفتند که ما در حال حاضر در وضعیت جنگ با آنها هستیم زیرا ما به اوکراین تسلیحات و بودجه می‌دهیم. البته من نمی‌توانم این نظرات خود را به صورت علنی بیان کنم چرا که در آن صورت در مطبوعات به آن پرداخته می‌شود و فاجعه رخ خواهد داد.» 

انتشار این فایل صوتی کار را برای ائتلاف دست راستی خانم ملونی را که قرار است به زودی کار تشکیل دولت جدید در ایتالیا را برعهده بگیرد دشوار کرده است. خانم ملونی روز پنجشنبه ۲۰ اکتبر به برلوسکونی و حزب فورتزا ایتالیا هشدار داد در صورتی که چنین مواضعی در قبال روسیه و جنگ اوکراین داشته باشد جایی در کابینه آتی نخواهند داشت. 

تهدید خانم ملونی در حالی مطرح می‌شود که او خوب می‌داند با توجه به برتری شکننده ائتلاف دست راستی او به حضور و حمایت حزب برلوسکونی در پارلمان برای تشکیل دولت آتی نیاز دارد. 

همچنین از سوی دیگر متئو سالوینی، دیگر متحد ملونی در ائتلاف دست راستی هم از دیگر کسانی است که همواره پوتین را مورد تحسین قرار داده است. آقای سالوینی درست دو روز پیش از انتخابات در یک گفتگوی تلویزیونی گفته بود که پوتین تنها به دنبال این بود که زلنسکی را با دولتی متشکل از مردم شریف اوکراین جابه جا کند.» سالوینی همچنین بارها در طول فرآیند انتخاباتی از هزینه‌های بالایی که ایتالیایی‌ها برای جنگ روسیه و اوکراین می‌پردازند انتقاد کرده بود. 

Alexei Druzhinin/Sputnik
برلوسکونی همواره روابط نزدیکی با ولادمیر پوتین داشته استAlexei Druzhinin/Sputnik

در عین حال نگرانی‌هایی در اروپا و ایتالیا در خصوص رویکرد شخص ملونی در قبال روسیه و جنگ اوکراین وجود دارد. ریشه‌های فاشیستی ملونی و حزب برادران ایتالیا و همچنین تحسین‌هایی که او پیشتر نسبت به بنیتو موسولینی، دیکتاتور ایتالیا در زمان جنگ جهانی انجام داده بر میزان نگرانی‌ها در خصوص رویکرد دولت آتی در قبال روسیه و اوکراین افزوده است. 

با این حال خانم ملونی پس از انتخابات در تماس با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرد که دولت آتی ایتالیا همچنان بر حمایت از کی‌یف در مقابل تهاجم نظامی روسیه متعهد خواهد ماند. 

حزب فورتزا ایتالیا پس از انتشار فایل صوتی برلوسکونی در بیانیه‌ای مدعی شده که موضع این حزب در خصوص درگیری اوکراین و مسئولیت روسیه برای همه شناخته شده و رویکرد این جریان سیاسی با موضع اروپا و ایالات متحده همخوانی دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در عین حال بسیاری بیم این را دارند که نگاه برلوسکونی، سالوینی و البته شخص ملونی باعث شود تا سیاست‌های تند دولت کنونی ایتالیا یعنی ماریو دراگی در قبال روسیه تضعیف و رم وارد دوره جدیدی از مناسبات نزدیک با کرملین شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا درگذشت

برلوسکونی از بیمارستان پیام ویدئویی برای حزب فورزا ایتالیا ارسال کرد

همه فرزندان نخست وزیر اسبق ایتالیا میلیاردر شدند