ایتالیا در تسخیر راست افراطی؛ ایگنازیو لاروسا، رئیس جدید سنای ایتالیا کیست؟

ایگنازیو لاروسا، سیاستمدار دست راستی ایتالیا
ایگنازیو لاروسا، سیاستمدار دست راستی ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با تصمیم نمایندگان پارلمان ایتالیا، ایگنازیو لاروسا، سیاستمدار دست راستی که یکی از علایقش جمع‌أوری یادگاری‌های دوران فاشیسم است، به عنوان رئيس جدید مجلس سنای این کشور برگزیده شد.

آگهی

ایگنازیو لاروسا، کهنه‌سرباز راست افراطی ایتالیا با رای نمایندگان مجلس سنا به عنوان رئيس جدید این مجلس انتخاب و معرفی شد. 

آقای لاروسا که یکی از علایق او جمع‌کردن یادگاری‌های فاشیستی است از یاران نزدیک جورجا ملونی، رهبر حزب پیروز انتخابات سراسری ایتالیا به شمار می‌رود. 

لاروسا که ۷۵ سال دارد با همراهی جورجا ملونی حزب برادران ایتالیا را تاسیس کرد و حالا پیروزی این حزب دست راستی نگرانی‌ها در خصوص بازگشت فاشیسم به ایتالیا را افزایش داده است. ملونی از او به عنوان یک «میهن‌پرست و خدمتگزار کشور» یاد کرده و همواره این سیاستمدار کهنه‌کار دست راستی را ستایش کرده است. 

لاروسا به عنوان رئيس جدید مجلس اکنون جایگاه مهمی در آینده تحولات سیاسی ایتالیا بر عهده خواهد داشت. 

لاروسا از اواخر دهه ۱۹۶۰ بخشی از جریان راست ناسیونالیست ایتالیا بوده است، زمانی که موهای بلند، ریش و البته منش سیاسی او باعث شده بود اومبرتو اکو، نویسنده و فیلسوف معروف ایتالیایی او را با راسپوتین مقایسه کند. لاروسا از خانواده‌ای سیاسی آمده و پدر او آنتونیو لاروسا، یکی از زمین‌داران و مقام‌های محلی در سیسیل بود که برای حزب ملی فاشیسیتی بنیتو موسولینی فعالیت می‌کرد و پس از جنگ جهانی دوم به عنوان نماینده مجلس و سپس سناتور جریان «جنبش اجتماعی ایتالیا» را به همراه گروهی از پیروان موسولینی راه‌اندازی کرد. 

سیاستمداری برآمده از MSI

ایگنازیو لاروسا، متولد ۱۸ ژوئیه ۱۹۴۷ در پاترنو، نزدیک کاتانیا در سیسیل، است. او از «جنبش اجتماعی ایتالیا» یا همان MSI دفاع کرده و می‌گوید: «این جریان، حزبی متعلق به کسانی بود که در جنگ شکست خوردند اما با شایستگی هرگز به سمت تروریسم یا شورش علیه انتخابات دموکراتیک حرکت نکردند.» 

او اوایل سال جاری به روزنامه کوریره دلا سرا گفت: «البته آنها دیدگاه متفاوتی نسبت به تاریخ داشتند، اما حزبی را ساختند که که نمی‌توانست از این دموکراتیک‌تر باشد.» 

هنگامی که لاروسا ۱۳ ساله بود، خانواده او به میلان نقل مکان کردند و او همچنان در همین شهر شمالی و پایتخت استان لمباردی زندگی می‌کند. او پس از پایان تحصیل در دبیرستان تصمیم گرفت حقوق بخواند و به یک وکیل تبدیل شد. لاروسا یکی از فعالان شاخه جوانان جریان MSI بود و در ۳۸ سالگی به مشاور منطقه‌ای MSI در استان لمباردی تبدیل شد. 

لاروسا از اوایل دهه ۹۰ میلادی به عنوان عضو MSI در پارلمان ایتالیا حضور داشت و پس از انحلال این جریان سیاسی به عنوان بخشی از کابینه ائتلافی جناح راست به رهبری سیلویو برلوسکونی پیوست. لاروسا در سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ به عنوان وزیر دفاع در کابینه برلوسکونی حضور داشت و او کسی بود که نخست وزیر وقت را متقاعد کرد که در جنگ لیبی علیه رژیم قذافی شرکت کند. 

وارثان ایل دوچه

لاروسا مانند ملونی در حالی که ماهیت خودکامه رژیم موسولینی را رد می کند، سطحی از ابهام را در مورد ریشه های نئوفاشیستی حزبش حفظ کرده است. زمانی که برادرش رومانو، رئیس امنیت منطقه لمباردی، در جریان مبارزات انتخاباتی و در مراسم تشییع جنازه یک فعال راست افراطی، سلام نازی داد، لاروسا گفت که این یک «اشتباه جدی» بوده است. 

سپس چند روز بعد در تلویزیون اظهار داشت که ما همه وارثان «ایل دوچه» (موسولینی) هستیم، به این معنا که ما وارثان پدران و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود هستیم.

لاروسا همچون دیگر سیاستمداران دست‌راستی با محدودیت‌های اعمال شده برای مقابله با ویروس کرونا مخالف بود و اغلب این تصمیمات را به باد انتقاد می‌گرفت. او البته اغلب از طنز برای بیان دیدگاه‌های خود استفاده می‌کرد تا خود را از انتقادات در امان نگه دارد.  لاروسا در فوریه ۲۰۲۰ با تمسخر قوانین فاصله گذاری اجتماعی توصیه شده برای محافظت در برابر ویروس کرونا، در توییتر خود نوشت: «دیگر با هیچ کس دست ندهید، عفونت مرگبار و کشنده است. به جای آن از سلام رومی، آنتی‌ویروس و آنتی باکتریال استفاده کنید.»  او در ادامه و با شدت‌گیری انتقادها البته توییت خود را حذف کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در سال ۲۰۱۸ خبرنگار روزنامه کوریره که به خانه لاروسا رفته بود، از مجموعه آثای به‌جا مانده از دوران فاشیست از جمله مجسمه‌ها، مدال‌ها و عکس‌های موسولینی فیلمبرداری کرده بود. لاروسا می‌گوید یکی از علایقش جمع‌کردن این نشانه‌ها و علائم است. او همچنین یکی از طرفداران تاریخ آمریکا است و نام سه پسرش را از نام‌های قبایل یا جنگجویان بومی آمریکا برگزیده است. سه پسر او به ترتیب آنتونینو جرونیمو، لورنزو کوچیس و لئوناردو آپاچی نام دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب چگا پرتغال با بولسونارو و سالوینی «نشست جهانی راست‌های افراطی» را برگزار می‌کند

مارین لوپن ریاست بر اصلی‌ترین حزب راست افراطی فرانسه را به جوانی ۲۷ ساله واگذار کرد

شکایت نخست‌وزیر ایتالیا از خواننده «پلاسیبو»؛ جورجا ملونی نژادپرست و فاشیست خوانده شد