واشنگتن پست: روسیه موشک‌های ذوالفقار و فاتح ۱۱۰ از ایران خریده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موشک‌های تولید ایران در رژه نیروهای مسلح
موشک‌های تولید ایران در رژه نیروهای مسلح   -  کپی رایت  Vahid Salemi/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.

روزنامه واشنگتن پست به نقل‌ از مقام‌های اطلاعاتی ایالات متحده و اوکراین گزارش کرد پس از پهپادهای نظامی، روسیه اخیرا ده‌ها موشک بالستیک کوتاه برد ذوالفقار و فاتح ۱۱۰ از ایران خریده و ایران آماده تحویل این محموله تسلیحاتی به مسکو می‌‌شود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که اوکراین بامداد دوشنبه ۱۷ اکتبر از حمله پهپادی دوباره به کی‌یف خبر داد. مساله استفاده از پهپاد‌های ایرانی در جنگ اوکراین آنچنان جدی شده است که یکی از دستور کارهای نشست سران وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ، قرار است رسیدگی به این چالش باشد.

پیش از این گزارش‌هایی از کمبود ذخایر موشک‌های زمین به زمین و هوا به زمین ارتش روسیه در جنگ اوکراین منتشر شده بود. در حالی که به نظر می‌رسد طولانی شدن جنگ، مسکو را غافل‌گیر کرده، نقش ایران به‌عنوان یکی از تامین‌کنندگان تسلیحات روسیه بیش از پیش پررنگ می‌شود. 

ایران می‌گوید در جنگ روسیه با اوکراین بی‌طرف است و گزارش‌ها از حضور پهپادهای خود در میدان‌های نبرد را تکذیب می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه ایران در تازه ترین موضع گیری خود دوشنبه صبح ضمن ابراز تاسف از انتشار اخبار با «اهداف سیاسی» تصریح کرده که ایران سلاحی برای هیچ طرف جنگ اوکراین نفرستاده است.

دقیقا یک هفته پیش ولودیمیر زلنسکی، پس از دیگر مقام‌های نظامی اوکراین گفت در حملات «بی‌سابقه» موشکی پهپادی روز دوشنبه ۱۰ اکتبر، پهپادهای ایرانی برای حمله به کی‌یف، پایتخت، به کار گرفته شدند. 

به گزارش واشنگتن پست علاوه بر موشک‌های بالستیک کوتاه برد، ایران قرار است محموله‌های بزرگ دیگری از پهپادهای شاهد ۱۳۶ و مهاجر ۶ را به روسیه تحویل دهد. این رسانه آمریکایی همچنین می‌گوید «مستشاران نظامی ایران» برای هدایت ارتش روسیه در استفاده از پرنده‌های بی‌سرنشین به جبهه‌های جنگ با اوکراین اعزام شده اند. 

۸ ماه پس از آغاز جنگ اوکراین که در ادبیات رسمی روسیه به نام «عملیات ویژه نظامی» توصیف می‌شود، ارتش روسیه عملا از دستیابی به اهداف اولیه خود باز مانده است. نظامیان اوکراینی از اواخر ماه مه به بعد با خروج از لاک دفاعی، مناطق گسترده‌ای از سرزمین‌های اشغالی را بازپس گرفته اند. ولودیمیر زلنسکی می‌گوید این جنگ را با آزادی شبه‌جزیره کریمه پایان خواهد داد. 

ایران در بیش از سه دهه گذشته به یکی از قدرت‌مندترین تولیدکنندگان سلاح در خاورمیانه تبدیل شده است. فناوری‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی با وجود تحریم‌های گسترده بین‌المللی به شدت پیشرفت کرده و این کشور را از واردکننده به صادرکننده سلاح تبدیل کرده است.

این در حالیست که وزارت دفاع اوکراین دوشنبه صبح ادعا کرده که موفق شده طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۶ پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ را در جنوب اوکراین منهدم کند.