کرملین در انتظار پیشنهاد اردوغان، ترکیه قصد میانجی‌گری در مناقشه اوکراین را دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیدار پوتین با اردوغان
دیدار پوتین با اردوغان   -  Copyright  AP Photo

کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد که در انتظار پیشنهاد ملموس اردوغان به ولادیمیر پوتین برای ماینجی‌گری در خصوص مناقشه اوکراین است.

این موضوع در حالی مطرح شده که روسای جمهوری روسیه و ترکیه قرار است روز پنجشنبه در حاشیه نشست سران کشورهای عضو «کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا» موسوم به سیکا در آستانه، پایتخت قزاقستان با یکدیگر دیدار کنند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران که کی‌یف به تازگی از مشارکت پهپادهای ساخته شده در کشور تحت ریاست وی در حملات گسترده روسیه به زیرساخت‌های اوکراین سخن به میان آورده نیز از دیگر شرکت کنندگان در این نشست است.

وی روز چهارشنبه تهران را به مقصد آستانه ترک کرد تا به همراه سران ۱۰ کشور دیگر در ششمین دور برپایی این اجلاس شرکت کند.

رجب طیب اردوغان پیش‌تر نیز در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین از عزم کشورش برای ایفای نقش میانجی به منظور پایان دادن مسالمت‌آمیز به جنگ اوکراین یاد کرده بود.

یوری اوشاکوف، مشاور دیپلماتیک کاخ ریاست جمهوری روسیه روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «ترک‌ها پیشنهاد میانجیگری خود را ارائه می‌کنند؛ اگرتصمیم به برقراری تماس و دیدار میان نمایندگان روسیه و اوکراین گرفته شد، این اتفاق در خاک ترکیه خواهد افتاد.»

وی سپس افزود: احتمالاً اردوغان در دیدار با ولادیمیر پوتین پیشنهادی را به صورت رسمی مطرح خواهد کرد و ما انتظار داریم که این پیشنهاد جالب و مفید باشد.

آقای اوشاکوف بار دیگر موضع ترکیه را در نپیوستن به آنچه وی «تحریم‌های غیرقانونی اعمال شده به روسیه از سوی غرب» به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین خواند را مورد ستایش قرار داد.

مشاور دیپلماتیک کاخ ریاست جمهوری روسیه سپس یادآور شد که این موضع «انگیزه بیشتری به تقویت همکاری اقتصادی میان دو کشور می دهد.»

ترکیه، یکی از اعضای ناتو که به شدت به گاز و نفت روسیه وابسته است، پس از حمله نظامیان روس به اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته تلاش کرد تا روابط متوازن خود را با مسکو و کی‌یف حفظ کند.

آنکارا پیش‌تر نیز نقشی کلیدی در تبادل زندانیان بین روسیه و اوکراین در ماه سپتامبر و نیز در به نتیجه رسیدن توافقنامه‌ای تحت نظارت سازمان ملل متحد میان این دو کشور برای صدور غلات اوکراین از طریق دریای سیاه و تنگه بسفر ایفا کرده بود.

این تلاش‌ها ماه مارس گذشته نیز منجر به برپایی نشست‌هایی میان نمایندگان روسیه و اوکراین در ترکیه شد که پس از دو دور به شکست انجامید.

آقای اردوغان در سه ماه گذشته سه بار با پوتین دیدار و در همین زمان به طورمرتب با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفتگو کرده است.

مولود چاووش اوغلو، رئیس دیپلماسی ترکیه روز سه‌شنبه بار دیگر از روسیه و اوکراین خواست تا «در اسرع وقت» جنگ را متوقف کنند و تن به آتش‌بس دهند.

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز سه شنبه طی نطقی پیش از نشست مجازی رهبران کشورهای عضو گروه هفت بار دیگر اعلام کرد که پس از ادعای مسکو در زمینه الحاق چهار منطقه از کشورش به روسیه هرگز حاضر به گفتگو با ولادیمیر پوتین نیست و دیگر چیزی برای مذاکره با او وجود ندارد.

یوری اوشاکوف، مشاور دیپلماتیک کرملین در واکنش به این اظهارات آقای زلنسکی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: می‌خوام به او بگویم « هرگز نگویید هرگز.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید