توافق پوتین و اردوغان بر سر تقویت همکاری‌های اقتصادی؛ روبل وارد مناسبات تجاری مسکو و آنکارا شد

دیدار روسای جمهوری روسیه و ترکیه در تفرجگاه سوچی روسیه
دیدار روسای جمهوری روسیه و ترکیه در تفرجگاه سوچی روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه پس از یک نشست چهار ساعته در بیانیه‌ای مشترک، متعهد شدند که همکاری‌های سیاسی و اقتصادی از جمله در حوزه انرژی و تجارت میان دو کشور را تقویت کنند.

آگهی

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه پس از یک نشست چهار ساعته در بیانیه‌ای مشترک، متعهد شدند که همکاری‌های سیاسی و اقتصادی از جمله در حوزه انرژی و تجارت میان دو کشور را تقویت کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز جمعه در سفری یک روزه به شهر سوچی روسیه رفت تا با همتای روس خود دیدار و گفتگو کند.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در مورد توافقات این دیدار گفت که ترکیه موافقت کرده است که از این پس، «بخشی» از هزینه گاز وارداتی از روسیه را به روبل پرداخت کند.

آقای پوتین هم در جریان نشست خود با آقای اردوغان گفت که «مبادلات تجاری روسیه و ترکیه در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۲ در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته، دو برابر شده است». این موضوع، نشان‌ از اهمیت آنکارا برای مسکو دارد که می‌خواهد تحریم‌های غرب علیه خود را مهار کند.

ترکیه هم در میان یک بحران اقتصادی بزرگ با تورم رسمی نزدیک به ۸۰ درصد به طور فزاینده‌ای به روسیه متکی است. گاز روسیه ۴۵ درصد از نیازهای انرژی ترکیه را تأمین می‌کند و مسکو در حال ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای ترکیه است.

از همین رو آقای اردوغان در دیدار با همتای روس خود با اشاره به اهمیت پروژه نیروگاه اتمی برای ترکیه، بر اتمام این پروژه در زمان تعیین شده تأکید کرد. او گفت که این نیروگاه اتمی ۱۰ درصد انرژی مورد نیاز ترکیه را تامین خواهد کرد.

روسای جمهور روسیه و ترکیه هم‌زمان که در مورد روابط رو به رشد اقتصادی میان مسکو و آنکارا گفتگو می‌کردند در مورد اجرای توافق استانبول در زمینه صادرات غلات و مواد غذایی، جنگ اوکراین و وضعیت سوریه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

آقای اردوغان در ابتدای این نشست که در محل اقامت پوتین برگزار شد، گفت که مذاکرات آنها به «پیشبرد» نقشی که ترکیه و روسیه می‌توانند در منطقه ایفا کنند، کمک می‌کند.

آقای پوتین هم با تأکید بر نقش آنکارا در صادرات گاز روسیه به اروپا، گفت که اروپایی‌ها باید سپاسگزار ترکیه باشند.

رئیس جمهور روسیه همچنین از تلاش‌های رئیس جمهور ترکیه برای از سرگیری صادرات غله از بنادر دریای سیاه بر اساس توافقنامه امضا شده میان مسکو و کی‌یف تشکر کرد.

روسیه و اوکراین در ماه ژوئیه در استانبول با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل متحد موافقت کردند صدور غلات از بنادر جنوبی اوکراین در دریای سیاه را از سرگیرند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

روسای جمهوری دو کشور در در بخش دیگری از بیانیه خود بر اهمیت روابط «صمیمانه، صریح و قابل اعتماد» روسیه و ترکیه به‌منظور دستیابی به ثبات منطقه‌ای و جهانی تأکید کردند.

آن‌ها همچنین در بیانیه‌ خود از لزوم همکاری و هماهنگی نزدیک در مبارزه با تمامی سازمان‌های تروریستی سخن گفتند.

آقای اردوغان هم در گفتگو با همتای روس خود ابراز امیدواری کرد که گفتگوی آنها در مورد سوریه «آرامشی» برای منطقه به ارمغان آورد.

دیدار روز جمعه روسای جمهوری روسیه و ترکیه، دومین دیدار آن‌ها در سه هفته گذشته است. پوتین و اردوغان پیش از این در تهران و در جریان نشست روند آستانه با یکدیگر ملاقات کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان به پوتین؛ ترکیه آماده ایفای نقشی موثر در پایان دادن به جنگ روسیه و اوکراین است

متحد اردوغان پس از اتهامات مطرح شده از سوی رهبر یک باند تبهکار استعفا داد

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد