متحد اردوغان پس از اتهامات مطرح شده از سوی رهبر یک باند تبهکار استعفا داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 سدات پکر، رهبر فراری باندهای مافیایی اهل ترکیه
سدات پکر، رهبر فراری باندهای مافیایی اهل ترکیه   -  Copyright  AFP

یکی از اعضای ارشد حزب رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در پی مطرح شدن یک رشته اتهامات فساد مالی از سمت خود کناره‌گیری کرد.

سدات پکر، رهبر فراری باندهای مافیایی اهل ترکیه در دو سال اخیر با استفاده از برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب و توییتر اقدام به مطرح کردن برخی اتهامات علیه اعضای ارشد تیم اردوغان برای دست داشتن در اختلاس، قاچاق مواد مخدر و حتی قتل کرده است. وی با این اقدامات طرفدارانی در ترکیه پیدا کرده است.

برخی منابع معتقدند که پکر در امارات مخفی شده است. اموال وی در استانبول هفته گذشته مصادره شد.

این مرد ۵۱ ساله آشکارا می‌گوید که رئیس باندی تبهکار است و ادعا می‌کند مدارکی در تلفنش علیه مقامات ارشد ترکیه دارد.

اکثر ویدئوهای او میلیون‌ها بازدید را به خود اختصاص داده است.

او در آخرین مطالبی که آخر هفته گذشته در توییتر منتشر کرد گروهی از مقامات را به دریافت رشوه از شرکت‌های معاملاتی در بورس متهم کرد.

یکی از افراد که انتشار اطلاعات درباره او سر و صدا کرد، کورکماس کاراچا، از مدیران حزب حاکم عدالت و توسعه و عضو هیات سیاست اقتصادی ریاست جمهوری ترکیه بود.

کاراچا در توییتر گفت که کارزارهای مستمر غیراخلاقی ترول‌ها در شبکه‌های اجتماعی به سلامت او آسیب می‌رساند و زندگی شخصی‌اش را دچار مشکل می‌کند.

او روز سه‌شنبه گفت: «این مجازات‌های بدون محاکمه [لینچ] که به دختر زیبا و همسرم رسیده، تهدیدی برای سلامت من شده است. به این دلایل از سمت خود استعفا می‌دهم.»

او اتهامات علیه خود را رد و استدلال کرده که هرگز با افرادی که پکر نام برده ملاقات نکرده است.

یکی دیگر از مشاوران اردوغان نیز که پکر درباره او اطلاعاتی منتشر کرد، یکشنبه گذشته استعفا داد.

محبوبیت پکر تا حدی ناشی از مهارت‌های سخنوری او است. از سوی دیگر او آزادانه و راحت اعتراف می‌کند اتهامات دولت علیه او درست است و او در برخی خلافکاری‌ها و جنایت‌ها دست داشته و مقصر است. 

اردوغان با وعده ریشه کن کردن فساد دولت‌های سکولار در ده‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، به قدرت رسید. اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که برخی از مردم در آستانه انتخابات سراسری سال آینده حزب اردوغان را به همین عادات بد متهم می‌کنند.

احزاب اصلی اپوزیسیون ترکیه خواستار تحقیقات رسمی درباره آخرین اتهامات مطرح شده از سوی پکر در این هفته شدند.