Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دادستان استانبول برای شهردار این شهر و رقیب اردوغان در انتخابات درخواست حبس کرد

اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول
اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های دادستانی استانبول درخواست حبس دست‌کم ۱۵ ماهه برای اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول و یکی از رقبای بالقوه رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری کردند. انتخاباتی که کمتر از ۷ ماه دیگر در ترکیه برگزار خواهد شد.

آگهی

وکیل اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول می‌گوید که مقام‌های دادستانی استانبول خواستار حبس دست‌کم ۱۵ ماهه برای موکل او شده‌اند. حکمی که در صورت اجرایی شدن باعث خواهد شد این رقیب بالقوه رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری از رقابت‌های سیاسی حذف شود. 

اکرم امام اوغلو که یکی از اعضای حزب اصلی اپوزوسیون یعنی سوسیال دموکرات CHP است در آخرین جلسه دادگاه جنجالی خود حاضر نشد. 

در حالی که تنها ۷ ماه تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه زمان باقیست و امام اوغلو به عنوان یکی از رقبای بالقوه اردوغان در این رقابت مطرح شده، مقام‌های دولتی تلاش دارند تا با وارد کردن اتهامات مختلف او را از حضور در عرصه انتخابات باز دارند. 

کمال پولات وکیل آقای امام اوغلو در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که دادستان‌ها روز جمعه خواستار حبس امام‌اوغلو به مدت ۱۵ ماه تا چهار سال شده‌اند. 

با این حال شهردار استانبول روز جمعه و در هنگان ترک نماز جمعه ابراز امیدواری کرد که در دادگاه تبرئه شود. او همچنین گفت: «این رویه‌ها مردم و به ویژه نسل جوان را به سمت ناامیدی سوق می‌دهد. 

اردوغان که کار خود را به عنوان شهردار استانبول آغاز کرد از ابتدای حضور امام اوغلو در رقابت‌های سیاسی از حضور او احساس نگرانی و تلاش کرده تا این رقیب بالقوه را از دور خارج کند. 

در سال ۲۰۱۹ و پس از پیروزی امام اوغلو در انتخابات شهرداری استانبول، اردوغان از به رسمیت شناختن نتیجه انتخابات سر باز زد و در نهایت انتخابات برای بار دوم برگزار شد. اما برگزاری مجدد هم نتوانست امام اوغلو را از رسیدن به کرسی شهردای این شهر مهم ترکیه باز دارد. 

امام اوغلو در آن زمان به خبرنگاران گفته بود کسانی که انتخابات را باطل کردند «احمق» هستند. این اظهار نظر او خشم مقام‌های دولتی را برانگیخته و حالا همین مسئله برای او به یک دردسر تبدیل شده و در دادگاه باید به جرم «توهین به مقام‌های دولتی» از اتهام خود دفاع کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال آقای امام‌اوغلو روز جمعه در گفتگویی تاکید کرد که به سیستم قضایی کشورش ایمان دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ترکیه چند نفر دیگر را به ظن دخالت در انفجار استانبول بازداشت کرد

متحد اردوغان پس از اتهامات مطرح شده از سوی رهبر یک باند تبهکار استعفا داد

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد