پارلمان اروپا خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره مرگ مهسا امینی و تحریم عاملان سرکوب در ایران شد

مقر اتحادیه اروپا در بروکسل
مقر اتحادیه اروپا در بروکسل Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا همچنین از سازمان ملل متحد، به‌ویژه شورای حقوق بشر این نهاد بین المللی می‌خواهد تا تحقیقاتی را در خصوص رویدادهای اخیر در ایران آغاز کند.

آگهی

پارلمان اروپا روز پنجشنبه ششم اکتبر/۱۴ مهر ماه با تصویب قطعنامه‌ای در واکنش به کشته شدن مهسا امینی خواستار تحقیقات مستقل در خصوص چگونگی مرگ این دختر جوان ۲۲ ساله شد که پس از بازداشت توسط گشت «پلیس امنیت اخلاقی» در تهران جان باخت.

پارلمان اروپا در این قطعنامه همچنین خواستار تحریم و مجازات قاتلان مهسا امینی و همه افرادی شده است که در سرکوب اعتراضات اخیر در ایران دست داشته‌اند.

این قطعنامه در جریان نشستی ویژه در پارلمان اروپا به تصویب رسید که به بررسی آخرین تحولات ایران در پی کشته شدن مهسا امینی و سرکوب اعتراض‌های سراسری در ایران در واکنش به مرگ و در مخالفت با حجاب اجباری و برخورد خشونت آمیز گشت ارشاد جریان داشت.

درخواست انجام تحقیقات مستقل و بی طرفانه

نمایندگان پارلمان اروپا ضمن ابراز همبستگی با زنان ایرانی از تظاهرات مسالمت آمیز علیه سرکوب نظام‌مند اعتراض‌ها در ایران حمایت کردند.

اعضای پارلمان اروپا همچنین ضمن محکوم کردن مرگ مهسا امینی خواستار «تحقیقات بی‌طرفانه، مؤثر و مهم‌تر از همه مستقل» درباره خشونت و بدرفتاری علیه این دختر جوان ۲۲ ساله و «مرگ غم‌انگیز» او شدند.

پارلمان اروپا در این قطعنامه ضمن «حمایت کامل از شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران، به‌ویژه زنان جوانی که در این تظاهرات حضور داشتند و یا آن را رهبری کردند، استفاده گسترده و نامتناسب از خشونت توسط نیروهای امنیتی ایران که تلفات زیادی را در بین تظاهرکنندگان رقم زده است را به شدت محکوم می‌کند.»

در بخش دیگری از این قطعنامه آمده است: «نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از مقامات ایرانی می خواهند که فورا و بدون قید و شرط همه کسانی را که به دلیل مطالبه آزادی بیان و حضور در تشکل یا اجتماعات مسالمت آمیز دستگیر شده‌اند، آزاد و همه اتهامات علیه آنها را لغو کنند. نمایندگان همچنین خواستار آزادی سایر مدافعان حقوق بشر هستند.»

درخواست اقدام هماهنگ کشورهای اتحادیه اروپا برای حمایت از مدافعان حقوق زنان

این قطعنامه از اتحادیه اروپا می‌خواهد تا آندسته از مسئولان ایرانی را که در مرگ مهسا امینی و اعمال خشونت علیه معترضان دست داشته‌اند، بر مبنای نظام تحریم‌های جهانی اتحادیه اروپا در زمینه حقوق بشر تحت تحریم و مجازات قرار دهد.

پارلمان اروپا همچنین از سازمان ملل متحد، به‌ویژه شورای حقوق بشر این نهاد بین المللی می‌خواهد تا تحقیقاتی را در خصوص رویدادهای اخیر در ایران آغاز کند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از کشورهای عضو اتحادیه که حضور دیپلماتیک در ایران دارند، می‌خواهند تا اقدامات خود را به منظور حمایت از مدافعان حقوق بشر، به ویژه مدافعان حقوق زنان، و شهروندان دوتابعیتی ایرانی-اروپایی هماهنگ کنند.

بورل: تحریم‌های تازه علیه ایران بررسی می‌شود

قطعنامه پارلمان اروپا در محکومیت مرگ مهسا امینی و اعمال خشونت علیه معترضان در ایران در حالی صادر می‌شود که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعتی پیش از برپایی این نشست در جمع خبرنگاران گفته بود که وزرای کشورهای عضو در نشست بعدی خود اعمال تحریم‌های تازه را علیه ایران بررسی می‌کنند.

آقای بورل همچنین پیش‌تر در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارحه ایران خواستار پاسخگویی تهران در خصوص مرگ مهسا امینی شده بود.

وی با انتشار توئیتی یادآور شد که از وزیر امور خارجه ایران خواسته است تا خشونت‌ها علیه معترضان فورا متوقف و افراد دستگیرشده آزاد شوند.

مجلس سنای فرانسه نیز روز چهارشنبه طی نشستی ویژه به بررسی تحولات اخیر در ایران در پی کشته شدن مهسا امینی پرداخت و خواستار واکنش جامعه بین‌المللی و حمایت از معترضان در ایران شد.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه در این خصوص گفته است که کشورش هفته گذشته با شرکای اروپایی در خصوص اعمال تحریم و مجازات برای عاملان سرکوب معترضان در ایران رایزنی کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کلمات قدرت دارند: منشا شعار اعتراضی «زن، زندگی، آزادی» کجاست؟

رسوایی فساد در پارلمان اروپا؛ اقدامات قانونی برای سلب مصونیت قضایی دو نماینده به جریان افتاد

مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس پارلمان اروپا برگزار شد