شعار «زن، زندگی، آزادی» در سنای فرانسه طنین‌انداز شد

عکس آرشیوی از مجلس سنای فرانسه
عکس آرشیوی از مجلس سنای فرانسه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملانی وُژل، سناتور نزدیک به جریان حامیان محیط‌زیست دست به کاری غیرمعمول در مجلس سنا زد و در انتهای سخنان خود اقدام به پخش گزیده‌ای از ترانه «برای...» شروین حاجی‌پور کرد که این روزها به سرود غیررسمی جنبش اعتراضی در ایران تبدیل شده است

آگهی

شعار «زن، زندگی، آزادی» که به نماد جنبش اعتراضی ایران بدل شده، روز چهارشنبه بارها در سالن محل برپایی نشست اعضای مجلس سنای فرانسه طنین‌انداز شد.

جمعی از نمایندگان مجلس سنا در نشستی ویژه به بحث و گفتگو درباره حوادث اخیر ایران پرداختند و مسئله «نقض حقوق زنان و حقوق بشر» در این کشور را مورد بررسی قرار دادند.

آلن ریشار، سناتور فرانسوی و نماینده حزب «جمهوری به پیش» که ریاست این نشست ویژه را برعهده داشت در سخنانی یاد مهسا امینی، دختر جوانی  را که «شانزده سپتامبر گذشته پس از دستگیری توسط گشت ارشاد به دلیل بیرون بودن چند تار مو از روسری» جان باخت، گرامی داشت.

آقای ریشار همچنین از حدیث نجفی یاد کرد که به گفته او به دلیل آنکه «به عنوان یک زن و یک فرد ایرانی، آزادی خود را مطالبه می‌کرد» به دست پلیس ایران کشته شد.

آنیک بیون، از نمایندگان جریان میانه و رئیس «هیأت حقوق زنان» در مجلس سنای فرانسه دیگر سخنران این نشست ویژه بود. او طی سخنانی گفت که ما همگی باید به شعار «زنان، زندگی، آزادی» بپیوندیم و سپس خواستار آن شد که «جامعه بین‌الملل (...) با واکنشی قوی و یکپارچه از این اعتراض‌های تاریخی حمایت کند».

ملانی وُژل، سناتور نزدیک به جریان حامیان محیط‌زیست دست به کاری غیرمعمول در مجلس سنا زد و در انتهای سخنان خود اقدام به پخش گزیده‌ای از ترانه «برای...» شروین حاجی‌پور کرد که این روزها به سرود غیررسمی جنبش اعتراضی در ایران تبدیل شده است.

وی همچنین گفت که آنچه امروز در ایران می‌گذرد «شورش نیست، انقلاب است، انقلابی برای دموکراسی، برای عدالت، علیه استبداد مذهبی، انقلابی برای زنان، برای زندگی و برای آزادی».

برخی از سناتورهای شرکت کننده در این نشست برپایی چنین جلساتی را برای حمایت از معترضان ایرانی کافی ندانسته و خواهان اقدام‌های عملی و محسوس شدند.

استر بنباسا، از سناتورهای زن فرانسوی یکی این افراد بود. وی ضمن تاسف از اینکه چنین موضوعی در یک کمیته کوچک به بحث گذاشته می‌شود این سوال را طرح کرد که «فرانسه چه خواهد کرد؟»

ژوئل گاریو-مایلام از سناتورهای حزب «جمهوری‌ خواهان» نیز در سخنانی تاکید کرد: «ما نمی‌توانیم منفعل و بدون واکنش بمانیم و خود را از آنچه فراتر از یک تحول ساده تاریخی است دور نگه داریم، حتی اگر ابزارهای عملی محدودی در اختیار داشته باشیم.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه نیز یادآور شد که کشورش هفته گذشته با شرکای اروپایی در خصوص اعمال تحریم و مجازات برای عاملان سرکوب معترضان در ایران رایزنی کرده است.

وی ضمن اشاره به اقداماتی چون مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت حق سفر برای افرادی که در سرکوب معترضان دست داشته‌اند، ابراز امیدواری کرد که این مجازات‌ها ظرف ۸ تا ۱۰ روز آینده تصویب و اجرایی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به سخنان خامنه‌ای درباره اعتراضات ایران؛ «هیچ کسی برایش نمانده جز سازمان سرکوب»

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد

حمله با چاقو به دو دختربچه در استراسبورگ فرانسه؛ مهاجم بازداشت شد