Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌ها به سخنان خامنه‌ای درباره اعتراضات ایران؛ «هیچ کسی برایش نمانده جز سازمان سرکوب»

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی
علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی Copyright شبکه های اجتماعی
Copyright شبکه های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۷ روز به اعتراض‌های ایران واکنش نشان داد و آن‌ را کار «دشمن» توصیف کرد. اما سخنان امروز علی خامنه‌ای واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد که برخی از آن‌ها در مطلب زیر منتشر می‌شود.

آگهی

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۷ روز به اعتراض‌های ایران واکنش نشان داد و آن‌ را  کار «دشمن» توصیف کرد و گفت: «من به صراحت می‌گویم این اغتشاش‌ها و ناامنی‌ها، طراحی امریکا و رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی بود و حقوق بگیران آنها و برخی از ایرانی‌های خائن در خارج به آنها کمک کردند.»

خامنه‌ای در ادامه سخنرانی خود در جمع نیروهای مسلح مدعی شد که اعتراضات اخیر نه به خاطر جان باختن یک نفر و یا بر سر حجاب که بر سر «استقلال، ایستادگی و اقتدار اسلامی است.» او همچنین در ادامه مدعی شد: «خیلی از کسانی که حجاب کامل ندارند، جزو هواداران جدی جمهوری اسلامی هستند و در مراسم مختلف شرکت می‌کنند.»

این سخنان در حالی بیان شد که شهرهای مختلف ایران از دو هفته پیش در پی جان باختن مهسا امینی، زن اهل سقز در زمان بازداشت صحنه اعتراض و اعتصاب است. 

اما سخنان امروز علی خامنه‌ای واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد که برخی از آن‌ها در ادامه منتشر می‌شود:

اکبرین: هیچ کسی برایش نمانده جز سازمان سرکوب

محمد جواد اکبرین فعال سیاسی و روزنامه‌نگار ساکن فرانسه در ارزیابی سخنان امروز علی خامنه‌ای گفت: «سخنان خامنه‌ای عالی بود؛ ترکیبی از گیجی و ضعف.» وی سپس تاکید کرد که «بعد از ۴۳ سال هنوز می‌گوید تقصیر «خانواده‌های ساواکی‌ها» است! به ورزشی‌ها و هنری‌های محبوبِ مردم گفت «بی‌ارزش». به خودی‌های منتقد گفت «خواص بی‌تحقیق»، به جوانان و نوجوانان گفت «هیجانی»، این یعنی هیچ کس نمانده برایش جز سازمان سرکوب.»

امیرارجمند: این است عدل علی به روایت نظام

اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی که هم اکنون ساکن فرانسه است گفت: «در سخنرانی امروز آقای خامنه‌ای معلوم شد که طبق معمول، به نظام یعنی ایشان ظلم شده، اعتراضات هم برنامه‌ریزی دشمن است، خواص معترض باید عذرخواهی و جبران کنند و سرکوب‌ها ادامه یابد. این است عدل علی به روایت نظام.»

مهاجرانی: تحلیل آیت‌الله خامنه‌ای به هنگام بود

با این حال عطاالله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد در دولت محمد خاتمی که هم اکنون ساکن لندن است در موضعی از صحبت‌های علی خامنه‌ای حمایت کرد و در توییتی نوشت: «تحليل آيت الله خامنه‌اى جامع، دقيق، روشنگرانه و به هنگام بود.»

وی با انتقاد از بی‌بی‌سی و مفسر آن با کنایه گفت: «مفسر راديو BBC فارسى- كه آخر عمرش را مى گذراند- نگران غيبت آيت الله خامنه‌اى شده بود، از عدم حضور و صداى ضعيف ايشان غصه مى‌خورد.» وی از خبرنگاران این رسانه و ایران اینترنشنال خواست این سخنرانی را بشنوند و ببینند و اضافه کرد: «خشكيد و كوير لوت شد دنياشان!»

یک فعال سیاسی: هیچ وقت مردم را به رسمیت نشناخت

مجتبی نجفی، فعال سیاسی ساکن فرانسه در ارزیابی خود گفت: «صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی قابل انتظار بود. خامنه‌ای همان خامنه‌ای است، هیچ تغییری نکرده بدتر هم شده است. او هیچ وقت مردم را به رسمیت نشناخت. مردم در حال تغییر موازنه قوا هستند. دیکتاتور کر است کور است، نه می‌بیند و نه می‌شنود و نه می‌فهمد.»

حسین باستانی، روزنامه‌نگار ساکن لندن نیز با اشاره به برخی از بخش‌های سخنان رهبر ایران تصریح کرد که علی خامنه‌ای گفت اعتراضات کار آمریکا و اسرائیل و «منافقان و تجزیه‌طلبان و سلطنت‌طلبان و خانواده‌های ساواکی‌ها» بوده. معترضان هم «قرآن» و «مسجد» آتش زده‌اند و «عادی» نبوده‌اند.

وی افزود که «همان قصه آشنای همیشگی» تکرار شده است. البته به گفته حسین باستانی این بار قصه، یک نوآوری کوچک هم داشت: «خانواده‌های ساواکی‌ها».

یک روزنامه‌نگار: جرات نکرد از حجاب اجباری حرف بزند

بهنام قلی‌پور، روزنامه‌نگار ساکن پراگ در جمهوری چک نیز گفت: «تبریک به مردم ایران؛ خامنه‌ای جرات نکرد درباره حجاب اجباری حرف بزند.»

سعید جعفری روزنامه‌نگار ساکن رم ایتالیا در توییتی نوشت: «علی خامنه‌ای در سخنرانی امروز خود حتی اسم مهسا امینی را به هم به زبان نیاورد و از او به عنوان «دختر جوانی که درگذشت» نام برد.»

محسن میلانی، پژوهشگر ساکن ایالات متحده گفت: «در اوج مبارزات ۷۸، شاه گفت که صدای انقلاب را شنید، و امروز آیت الله خامنه ای گفت که در خیزش دو هفته اخیر صدای توطئه آمریکا و اسرائیل را شنیده است.»

کیوان حسینی روزنامه‌نگار ساکن لندن در توییتی نوشت: «در کنار تحقیر مخالفان، خامنه‌ای تلاش کرد همبستگی ملی ناشی از این اعتراض‌ها را نادیده بگیرد.»

وی اضافه کرد که «او هنوز مدعی است که از طرف «ملت ایران» حرف می‌زند، در حالی که قطعا هم او و هم دارودسته هوادارش به خوبی می‌دانند که مدتهاست مشروعیت چنین ادعایی برای جمهوری اسلامی و‌ رهبرش به چالش کشیده شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شعار «زن، زندگی، آزادی» در سنای فرانسه طنین‌انداز شد

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه