اعتراضات ایران؛ عفو بین‌الملل: نیروهای امنیتی دست‌کم ۸۲ نفر را در زاهدان کشته‌اند

اعتراضات به مرگ مهسا امینی،
اعتراضات به مرگ مهسا امینی، Copyright Emrah Gurel/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراضات به مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد به بیستمین روز متوالی خود رسید

آگهی

اعتراضات به مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد به بیستمین روز متوالی خود رسید. تجمعات اعتراضی در ایران هرچند مانند روزهای اول به صورتی گسترده ادامه ندارد اما همچنان اعتراضات به صورت پراکنده در شهرهای مختلف ادامه دارد و از سوی دیگر واکنش‌های بین‌المللی به شکلی گسترده نسبت به سرکوب معترضان مشاهده می‌شود. 

شب گذشته درچند خیابان تهران از جمله پیروزی و ولیعصر تعدادی از جوانان تجمعات پراکنده‌ای برگزار کردند و با سردادن  شعارهایی، خشم و نارضایتی خود را از وضعیت کنونی در جمهوری اسلامی ابراز داشتند.

اختلال سراسری اینترنت همچنان در ایران ادامه دارد و کاربران با مشکلات بسیار می‌توانند از پلت‌فرم‌های پیام‌رسان و همچنین شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز پنجشنبه ۱۴ مهر برابر با ۶ اکتبر را در این مطلب پیگیری کنید. 

06.10.2022
23:19

سارینا اسماعیل‌زاده؛ جان باختن نوجوان ۱۶ ساله‌ تاثر کاربران بسیاری را برانگیخته است

به گزارش عفو بین‌الملل سارینا اسماعیل زاده، نوجوان ۱۶ ساله‌ در جریان اعتراضات  ۲۳ سپتامبر در کرج بر اثر اصابت ضربات پی در پی باتوم بر سرش کشته شده است.

ویدئوهای بسیاری از سارینا طی دو روز اخیر در شبکه‌های مجازی منتشر شده است و جان باختن او تاثر بسیاری از کاربران را برانگیخته است. 

سارینا چند کانال تلگرام و یوتیوب داشت و ویدئوهایی از زندگی روزمره‌اش  را در این کانال‌ها منتشر می‌کرد. پس از جان‌باختن وی کاربران شبکه‌های اجتماعی با مراجعه به کانال‌های تلگرام و یوتیوب او ویدئوهایش را در صفحه‌های خود بازنشر کردند. بسیاری از کاربران با اظهار تاسف از کشته شدن سارینا، او را نوجوانی سرشار از زندگی خوانده‌اند.

06.10.2022
22:04

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو: جان‌باختن یک نوجوان ۱۶ ساله پس از بازداشت توسط نهادهای امنیتی در ارومیه

به گزارش هه‌نگاو نهادهای امنیتی ایران روز چهارشنبه ۱۳ مهر پیکر نیما شفیق دوست، نوجوان ۱۶ ساله ساکن ارومیه را به خانواده‌اش تحویل داده و آن‌ها را تهدید کرده‌اند تا از رسانه‌ای کردن این خبر خودداری کنند.

نیما شفیق دوست که در جریان اعتراضات مردمی در ارومیه با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی مجروح شده بود، در حالی که به طور مخفیانه در زیرزمین منزل پدرش تحت درمان بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

خانواده شفیق دوست پس از بازداشت فرزندشان علی‌رغم پیگیری‌های مداوم موفق به کسب هیچ اطلاعاتی از سرنوشت وی نشدند. تا درنهایت روز چهارشنبه توسط نهادهای امنیتی فراخوانده شده و پیکر فرزندشان را تحویل گرفتند.

06.10.2022
21:26

سازمان دیده‌بان حقوق بشر: نیروهای امنیتی از تفنگ‌های ساچمه‌ای، سلاح‌های تهاجمی و دستی علیه معترضان استفاده می‌کنند

سازمان دیده‌بان حقوق بشر طی گزارش مفصلی اعلام کرد که مقامات ایران اعتراضات گسترده ضد دولتی را بی‌رحمانه و با استفاده از نیرویی نظامی کشنده سرکوب کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که استفاده نیروهای امنیتی ایران از تفنگ‌های ساچمه‌ای، سلاح‌های تهاجمی و دستی برای سرکوب معترضان در ۱۳ شهر ایران منجر به کشته و زخمی شدن صدها معترض شده‌ است و این نیروها حتی در برخی موارد به سمت معترضانی که در حال فرار بودند شلیک کرده‌اند.

تارا سپهری فر، محقق ارشد سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «واکنش وحشیانه مقامات ایران به اعتراضات در بسیاری از شهرهای ایران نشان دهنده اقدام هماهنگ جکومت برای سرکوب ظالمانه معترضان است. تیراندازی گسترده نیروهای امنیتی به معترضان تنها به خشم آن‌ها علیه یک حکومت فاسد و خودکامه دامن می زند.»

06.10.2022
16:25

عفو بین‌الملل: نیروهای امنیتی دست‌کم ۸۲ نفر را در زاهدان کشته‌اند 

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید در پی تیراندازی روز جمعه ۸ مهر ماه، دست‌کم ۸۲ نفر از معترضان بلوچ و همچنین عابران از سوی نیروهای امنیتی کشته‌اند. 

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، کشته‌شدگان در پی اصابت گلوله‌های نیروهای امنیتی به قتل رسیده‌ و جان خود را از دست داده‌اند. 

عفو بین‌الملل می‌گوید روز جمعه ۸ مهر ماه و در تیراندازی بعد از نماز جمعه ۶۶ نفر از جمله چندین کودک کشته شده‌اند و پس از آن هم ۱۶ نفر دیگر در حوادث جداگانه در میان سرکوب مداوم اعتراضات زاهدان از سوی نیروهای امنیتی به قتل رسیده‌اند. 

این نهاد بین‌المللی تاکید کرده که شواهد جمع‌آوری شده از خانواده‌های قربانیان، شهادت‌های شاهدان عینی و تصاویر و فیلم‌های تظاهرات نشان می‌دهد که تعداد واقعی کشته‌شدگان زاهدان احتمالاً بیشتر از نیز باشد. 

06.10.2022
15:21

مادر نیکا شاکرمی: دخترم را کشتند و مرا برای اعتراف اجباری تهدید می‌کنند

نسرین شاکرمی، مادر نیکا شاکرمی، در یک پیام ویدئویی به شایعات و ادعاهای مقام‌های جمهوری اسلامی در خصوص جان‌باختن دخترش پاسخ داد و گفت نیکا روز ۲۹ شهریور در تظاهرات کشته و جنازه‌اش همان روز به سردخانه کهریزک تحویل داده شد.

خانم خانم شاکرمی در این ویدیو ۱۰ دقیقه‌ای که از سوی رادیوفردا منتشر شده همچنین می‌گوید خواهر و برادرش تحت بازداشت و فشار شدید مجبور به اعتراف دروغ شده‌اند. 

مادر نیکا همچنین اضافه کرده که دستگاه‌های امنیتی به شدت او را تحت فشار قرار داده‌اند سناریو ساخته شده حکومت درباره مرگ دخترش را تکرار کند. 

او با اشاره به اینکه دخترش روز ۲۹ شهریور کشته شده می‌گوید بر اساس گواهی پزشکی قانونی نیکا بر اثر اصابت ضربات متعدد جسم سخت کشته شده و جنازه‌اش تحویل سردخانه کهریزک داده شده است. 

این در حالیست که رسانه‌های جمهوری اسلامی مدعی هستند این دختر نوجوان روز ۳۱ شهریور و بر اثر پرتاب شدن از بالای یک ساختمان به پایین کشته شده است. ادعایی که مادر نیکا آنها را دروغ خوانده است. 

06.10.2022
15:13

پاریس: «پخش اعترافات تلویزیونی دو معلم فرانسوی شرم‌آور است» 

وزارت امور خارجه فرانسه در واکنش به پخش اعترافات تلویزیونی دو شهروند این کشور توسط جمهوری اسلامی، آن‌را اقدامی «شرم‌آور و مغایر با قوانین بین‌المللی» خواند. 

ویدیویی از اعترافات این دو شهروند فرانسوی پس از ۵ ماه بازداشت در ایران، امروز از رسانه‌های حکومتی ایران منتشر شد. 

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه خود سیسل کولر و ژاک پری را «گروگان‌های دولتی جمهوری اسلامی» توصیف کرد و از ایران خواست هر چه سریعتر این دو نفر را آزاد کند. 

06.10.2022
14:29

پارلمان اروپا خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره مرگ مهسا امینی و تحریم عاملان سرکوب در ایران شد 

پارلمان اروپا  با تصویب قطعنامه‌ای در واکنش به کشته شدن مهسا امینی، خواستار تحقیقات مستقل در خصوص چگونگی مرگ این دختر ۲۲ ساله شد که پس از بازداشت توسط گشت «پلیس امنیت اخلاقی» در تهران جان باخت.

پارلمان اروپا در این قطعنامه همچنین خواستار تحریم و مجازات قاتلان مهسا امینی و همه افرادی شده است که در سرکوب اعتراضات اخیر در ایران دست داشته‌اند.

این قطعنامه در جریان نشستی ویژه در پارلمان اروپا به تصویب رسید که به بررسی آخرین تحولات ایران در پی کشته شدن مهسا امینی و سرکوب اعتراض‌های سراسری در ایران در واکنش به مرگ و در مخالفت با حجاب اجباری و برخورد خشونت آمیز گشت ارشاد جریان داشت.

نمایندگان پارلمان اروپا ضمن ابراز همبستگی با زنان ایرانی از تظاهرات مسالمت آمیز علیه سرکوب نظام‌مند اعتراض‌ها در ایران حمایت کردند.

اعضای پارلمان اروپا همچنین ضمن محکوم کردن مرگ مهسا امینی خواستار «تحقیقات بی‌طرفانه، مؤثر و مهم‌تر از همه مستقل» درباره خشونت و بدرفتاری علیه این دختر جوان ۲۲ ساله و «مرگ غم‌انگیز» او شدند.

پارلمان اروپا در این قطعنامه ضمن «حمایت کامل از شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران، به‌ویژه زنان جوانی که در این تظاهرات حضور داشتند و یا آن را رهبری کردند، استفاده گسترده و نامتناسب از خشونت توسط نیروهای امنیتی ایران که تلفات زیادی را در بین تظاهرکنندگان رقم زده است را به شدت محکوم می‌کند.»

در بخش دیگری از این قطعنامه آمده است: «نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از مقامات ایرانی می خواهند که فورا و بدون قید و شرط همه کسانی را که به دلیل مطالبه آزادی بیان و حضور در تشکل یا اجتماعات مسالمت آمیز دستگیر شده‌اند، آزاد و همه اتهامات علیه آنها را لغو کنند. نمایندگان همچنین خواستار آزادی سایر مدافعان حقوق بشر هستند.»

06.10.2022
14:21

رئيسی: منافقین و آمریکایی‌ها می‌خواستند در دانشگاه شریف اهداف ضدانقلابی خود را پیگری کنند

ابراهیم رئيسی می‌گوید «شریفی‌ها اجازه نمی‌دهند که بدخواهان و منافقین، شرافت این دانشگاه را مخدوش کنند و قعطا شریف با شرافت باقی خواهد ماند.»

آقای رئيسی که در نشستی با مسئولان دانشگاه شریف شرکت کرده بود همچنین مدعی شد که آمریکا، منافقین و سایر دشمنان کشور تلاش کردند در ظرف دانشگاه شریف اهداف ضد ایرانی و ضد انقلابی خود را پیگیری کنند اما آگاهی اساتید و دانشجویان نجیب این دانشگاه مانع از آن می‌شود که این تلاش‌ها به حساب دانشگاه شریف گذاشته شود.

رئیس قوه مجریه جمهوری اسلامی در این نشست که رسانه‌های دولتی آن‌را بازتاب داده‌اند هیچ اشاره‌ای به برخوردهای خشن و سرکوب گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی با دانشجویان نکرده است اما در مقابل گفت«هیچ شخصی مجاز به شکستن حرمت این فضای مقدس نیست و همه از مسئولان تا اساتید و دانشجویان مکلفند برای حفظ تقدس و حرمت این محیط تلاش کنند.»

06.10.2022
14:05

بنیانگذار تلگرام: واتس‌اپ اصلا امن نیست 

پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام می‌گوید پیام‌رسان واتس‌اپ در برابر هکرها آسیب‌پذیر است و کاربران بهتر است از آن استفاده نکنند. 

آقای دوروف در یادداشتی در کانال تلگرامی خود می‌گوید که پیام‌رسان واتس‌اپ ۱۳ سال است که ابزار تجسس است و هکرها می‌توانند از طریق آن به راحتی به همه اطلاعات گوشی‌های کاربران دسترسی پیدا کنند. 

واتس‌اپ تا پیش از اعتراضات اخیر در ایران فیلتر نبود اما در روزهای اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی این پیام‌رسان و همچنین اینستاگرام را نیز به جمع شبکه‌های اجتماعی گسترده ای که در ایران فیلتر هستند، اضافه کرده‌اند. 

06.10.2022
13:57

پخش فیلم اعترافات زوج فرانسوی دستگیر شده در ایران 

یک زوج فرانسوی که ۵ ماه قبل در ایران به اتهام خرابکاری دستگیر شده‌اند حالا در ویدیویی که رسانه‌های جمهوری اسلامی از آنها منتشر کرده می‌گویند هدفشان «آماده کردن شرایط برای انقلاب و سرنگونی جمهوری اسلامی» بوده است. 

سسیل کولر عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه و همسرش ژاک پری ۵ ماه قبل با ویزای توریستی به ایران آمده بودند اما همزمان با تجمعات روز جهانی کارگر در ایران بازداشت شدند و از آن زمان در حبس به سر می‌بردند. 

در نوار ضبط شده‌ای که از این زوج منتشر شده و خبرگزاری ایرنا آن‌را پخش کرده کولر می‌گویند که برای «تامین مالی اعتصابات و تظاهرات و حتی استفاده از سلاح برای مبارزه با پلیس ایران» برنامه ریزی کرده بوده است.

ژاک پری همسر خانم کولر هم در این اعترافات می‌گوید که هدف سازمان امنیت خارجی فرانسه، فشار بر دولت ایران است. 

گرفتن اعترافات اجباری و پخش تصاویر ویدیویی از آنها از رویه‌های مرسوم در جمهوری اسلامی است که همواره با انتقادهای فراوانی رو به رو بوده است. بیشتر افراد پس از آزادی اعلام کرده‌اند که اعترافات آنها در حالت غیر عادی و پس از شکنجه فراوان صورت گرفته و به صورت اجباری بوده است. با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان به این سیاست خود ادامه می‌دهند. 

پخش اعترافات این زوج فرانسوی در حالی صورت می‌گیرد که آنها از ۵ ماه پیش در زندان بودند و آن زمان مهسا امینی زنده بود و خبری هم از جنبش اعتراضی «زن، زندگی، آزادی» نبود.

دولت فرانسه تاکنون بارها اتهامات وارد شده از سوی جمهوری اسلامی به این زوج را بی‌اساس خوانده و خواستار آزادی آنها شده است. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش دفتر مولوی عبدالحمید به روزنامه ایران: کشتار خونین زاهدان را فراموش کردید؟

مادر نیکا شاکرمی: دخترم بدون اجازه خانواده دفن شد و تصاویر صدا و سیما مربوط به او نیست

ششمین روز اعتراضات به جان‌باختن مهسا امینی؛ سپاه معترضان را تهدید کرد، شمار کشته‌شدگان افزایش یافت