Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش دفتر مولوی عبدالحمید به روزنامه ایران: کشتار خونین زاهدان را فراموش کردید؟

شبکه‌های اجتماعی
شبکه‌های اجتماعی Copyright عکس
Copyright عکس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مردم همچنان در شوک به سر می‌برند و برایشان سؤال است که در ظرف چند ساعت این‌همه انسان بی‌گناه به چه جرمی به خاک و خون کشیده شدند؟!»

آگهی

دفتر مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، روز شنبه ۲۴ دی با انتشار بیانیه‌ای به ادعاهای روزنامه ایران در این باره که او «نقش رهبری آشوب‌ها» را در زاهدان برعهده دارد و سخنان او «مورد حمایت و توجه رسانه‌های سعودی، صهیونیستی و آمریکایی» است، واکنش نشان داد.

در این بیانیه، ضمن «واهی و بی‌اساس» دانستن این ادعاها آمده است: «دست‌اندرکاران روزنامۀ ایران ظاهراً خبر ندارند یا فراموش کرده‌اند که ۸ مهر در زاهدان کشتاری خونین و جنایتی بی‌سابقه صورت گرفته و طی آن نزدیک به ۱۰۰ نفر، از جمله یک زن و چندین کودک که برای نماز آمده بودند، از فرزندان این مرز و بوم با شلیک مستقیم مأموران به شهادت رسیده‌اند و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی، مفلوج و معلول شده‌اند. انتظار آن بود که این جنایت از سوی مسئولان رده‌بالای کشور محکوم شود، از مردم ستم‌دیده و مظلوم عذرخواهی شود، عاملان و آمران کشتار به سزای عمل خود برسند، خسارات جانی و مالی جبران شده و عدالت اجرا شود، اما متأسفانه تاکنون از سوی دولت و حاکمیت، این کشتارها نه محکوم شده‌اند و نه گام قانع‌کننده‌ای در راستای دستگیری و محاکمۀ علنی عاملان و آمران این حوادث برداشته شده است. این آقایان شاید آن خون‌ها را فراموش کرده باشند، اما بدانند که احساسات این مردم دل‌سوخته و عزادار شدیدا جریحه‌دار است. مردم همچنان در شوک به سر می‌برند و برایشان سؤال است که در ظرف چند ساعت این‌همه انسان بی‌گناه به چه جرمی به خاک و خون کشیده شدند؟!... یک شهروند معترض، به اتهام ایجاد راه‌بندان و ایجاد رعب و وحشت، بدون کشتن حتی یک نفر به "محاربه" متهم شد و به سرعت به دار آویخته شد، ولی قاتلان ده‌ها کودک و نوجوان آزادانه می‌گردند؛ مردم این موارد را می‌بینند و تحلیل می‌کنند. تنها کاری هم که از دستشان برمی‌آید این است که صدای مظلومیت عزیزان خود را هر جمعه با اعتراض به گوش مسئولان برسانند.»

«مولوی عبدالحمید مانع اقدامات انتقام‌جویانه‌ شد»

در ادامۀ بیانیه با اشاره به اینکه عمده تلاش مولوی عبدالحمید در این مدت حفظ آرامش شهر بوده، آمده است: «این حادثه چنان وحشتناک و سنگین بود که تعداد زیادی از مردم بعد از این حادثۀ خونین در داخل و خارج کشور سلاح به دست گرفته و قصد داشته‌اند انتقام خون این شهدا را بگیرند، و مسئولین وضعیت منطقه را به‌خوبی می‌دانند؛ اما حضرت شیخ‌الاسلام مانع چنین اقدامات انتقام‌جویانه‌ای شده‌اند تا امنیت منطقه به‌هم نخورد و قضیه به صورت مسالمت‌آمیز پیگیری بشود و مشخص شود دلیل این جنایت چه بوده است و قاتلان بی‌رحم به دست عدالت سپرده شوند. این مردم را مولانا عبدالحمید و مجموعۀ مسجد مکی نه تنها تحریک نکرده‌اند، بلکه تا حد زیادی کنترل کرده‌اند تا امنیت حفظ شود. ولی با این حال، چون مردم دردمند هستند و رسیدگی نشده است، بعد از مراسم نماز جمعه شعارهای اعتراضی سر می‌دهند.»

«طراحان و مجریان سناریوی جمعۀ خونین زاهدان» عامل تحریک مردم هستند

بیاینه سپس خطاب به روزنامه ایران می‌نویسد: «دست‌اندرکاران روزنامۀ دولت، اگر واقعاً می‌خواهند بدانند که تحریک‌کنندگان واقعی مردم چه کسانی هستند، پس خوب بدانند آنانی که سناریوی جمعۀ خونین زاهدان را طراحی و اجرا کرده‌اند، این مردم را تحریک کرده‌اند. این مردم را خون‌هایی که مظلومانه به زمین ریخته‌ شده، تحریک کرده است. این مردم را عدم اعتراف مقصران حادثه به قصورشان و مصونیت آنها و محاکمه نشدن علنی‌شان خشمگین کرده است. "نقش مخرب علیه وحدت و امنیت ملی" را همان‌هایی بازی می‌کنند که عامل ریختن خون ده‌ها جوان نمازگزار بوده‌اند. در "پازل دشمنان مردم" کسانی حرکت می‌کنند که مانع اجرای عدالت در مورد مأمورانی هستند که به سوی مردم شلیک مستقیم کرده‌اند و تبعیض و تفاوت قائل هستند.»

پاسخ به اتهام تفرقه انگیزی

این دفتر در پاسخ به اتهام «تفرقه انگیزی» سخنان مولوی عبدالحمید نیز می‌نویسد: «کدام سخن امام جمعۀ اهل‌سنت زاهدان موجب تخریب وحدت و امنیت ملی شده است؟ ایشان که همواره به شنیده‌شدن فریاد ملت ایران از هر قوم و مذهب و مسلکی که هستند، تأکید کرده‌اند. اینکه یک شهروند ایرانی دلسوزانه از مسئولان کشورش بخواهد آحاد ملت را ببینند و صدای همه را بشنوند و عدالت را اجرا کنند، ندای اتحاد و همبستگی است یا تفرقه و تشتت؟! بیان این مطالبات به نفع کشور است.»

بیانیه همچنین با اشاره به اینکه امام جمعه اهل سنت زاهدان همواره طرفدار گفتگو بوده و اعتقادی به خشونت ندارد، خطاب به این روزنامه می‌نویسد: «روزنامه‌نگار واقعی آگاه و کنجکاو است و با حساب‌وکتاب سخن می‌گوید و می‌نویسد. چه خوب است که اعضای تحریریۀ روزنامۀ ایران هم قدری به دانسته‌های خود دربارۀ اهل‌سنت ایران، به‌ویژه مردم سیستان‌وبلوچستان بیفزایند و واقعیت‌ها را ببینند، انصاف را رعایت کنند و بر سر مظلوم نکوبند، بلکه دولتمردان را به اجرای عدالت و رسیدگی و عدم تفاوت بین مأموران خود و مردم تشویق کنند.»

روزنامه ایران: تلاش دارند مسجد زاهدان را به عنوان «مقر اصلی فتنه، شورش و ناامنی» زنده نگه دارند

روزنامه ایران وابسته به دولت و به سردبیری کمیل نقی‌پور، از چهره‌های تندروی جمهوری اسلامی، روز شنبه در مطلبی با تیتر «سرمایه گذاری ارگان رسانه‌ای سیا روی عبدالحمید» نوشته بود: «عبدالحمید اسماعیل زهی، خطیب مسجد مکی زاهدان که از ابتدای شروع اغتشاشات تلاش کرده تا نقش رهبری آشوب‌ها در این شهر را برعهده بگیرد، با وجود پایان یافتن آشوب‌ها همچنان با سخنان تفرقه برانگیز خود، به نقش مخربش علیه امنیت و وحدت ملی ادامه می‌دهد.»

این روزنامه می‌افزاید: «سخنان تحریک‌کننده اسماعیل زهی البته مورد حمایت و توجه رسانه‌های سعودی، صهیونیستی و آمریکایی قرار گرفته است. به عنوان نمونه کانال تلگرامی رادیو فردا، ارگان رسانه‌ای سازمان جاسوسی آمریکا تا عصر روز گذشته ۱۱ خبر و مطلب از خطبه‌های عبدالحمید و همچنین عناصر ضدانقلاب حاضر در اطراف مسجد مکی که به شعارهای تحریک آمیز و اهانت مشغول بودند منتشر کرده است. در حالیکه آرامش در سراسر کشور حاکم بوده و رسانه‌های ضدانقلاب و ضدایران از محتوا تهی شده‌اند، جریان عبدالحمید اسماعیل زهی تلاش دارد تا مسجد زاهدان را به عنوان مقر اصلی فتنه، شورش و ناامنی زنده نگه داشته و هر بار با تحریک جوانان و حرکت در پازل دشمنان مردم ایران، نقش مخرب خود را ادامه دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تداوم اعتراض‌ها در زاهدان؛ مولوی عبدالحمید بر لزوم رعایت آزادی‌ و حقوق زنان تاکید کرد

اعتراضات ایران؛ عفو بین‌الملل: نیروهای امنیتی دست‌کم ۸۲ نفر را در زاهدان کشته‌اند

آغاز سومین هفته اعتراضات ایران؛ ده‌ها کشته و زخمی در زاهدان، ادامه تظاهرات در شهرهای مختلف