Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«جنگ انرژی در خطوط لوله نورد‌ استریم»؛ بزرگترین و مخرب‌ترین حادثه نشت گاز متان ممکن است رقم بخورد

نشت گاز از خطوط لوله نورد استریم، دریای بالتیک
نشت گاز از خطوط لوله نورد استریم، دریای بالتیک Copyright Rune Dyrholm/Forsvaret
Copyright Rune Dyrholm/Forsvaret
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این واقعاً بد و مخرب و به احتمال زیاد بزرگترین نشت گاز متان است که تا به حال رصد می‌شود».

آگهی

«برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد» می‌گوید نشت گاز از خطوط لوله نورد استریم در بستر دریای بالتیک احتمالا منجر به ثبت بزرگترین انتشار گاز متان خواهد شد.

اهمیت نشست گاز متان از نورد استریم بدین دلیل مهم است که این گاز تاثیر سوء بر آب و هوا دارد، آنهم در عصری که بشر سخت نیازمند مبارزه با تغییرات اقلیمی است.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد در روز جمعه، توده عظیمی از گاز متان بسیار غلیظ، گازی گلخانه‌ای و بسیار قوی‌تر اما با عمری کوتاه‌تر از دی‌اکسید کربن در تصاویر ماهواره‌ای و توسط محققان رصدخانه بین‌المللی انتشار گاز متان (IMEO) رصد شده است.

 مانفردی کالتاگیرونه، رئیس رصدخانه‌ای که انتشار گاز متان را به برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد گزارش می‌دهد به رویترز گفت: «این واقعاً بد و مخرب و به احتمال زیاد بزرگترین نشت گاز متان است که تا به حال رصد می‌شود، آنهم درست در زمانی که کاهش انتشار این گاز بیش از پیش یک ضرورت است.»

محققان شرکت GHGSat که با بهره‌گیری از ماهواره‌ها انتشار گاز متان را رصد می‌کنند، میزان نشت گاز از تنها یکی از چهار نشتی در خطوط لوله نورد استریم را معادل ۲۲ هزار و ۹۲۰ کیلوگرم در ساعت تخمین می زنند. محققان این شرکت می‌گویند این رقم معادل سوزاندن حدود ۶۳۰ هزار پوند (۳۱۵ هزار کیلوگرم) زغال سنگ در هر ساعت است.

شرکت GHGSat می‌گوید این میزان نشت گاز متان آن هم در روز چهارم از آغاز حادثه نشت، بسیار بالاست.

مانفردی کالتاگیرونه می‌گوید میزان کل نشت گاز متان از خطوط لوله گازپروم ممکن است از نشت ۱۰۰ تُن گاز متان در ساعت در ماه دسامبر از میادین نفت و گاز دریایی در آب‌های خلیج مکزیک هم بالاتر رود.  در حادثه نشت گاز در خلیج مکزیک که از فضا نیز قابل مشاهده بود در طول ۱۷ روز حدود ۴۰ هزار تن متان نشت کرد. 

نشت گاز در خطوط لوله گاز نورد استریم یک و دو که گاز طبیعی روسیه را از طریق دریای بالتیک به اروپا می‌رساند و در کانون مناقشه مسکو و غرب بر سر حمله روسیه به اوکراین قرار دارد، برای اولین بار روز سه‌شنبه گذشته توسط مقامات دانمارک و سوئد اعلام شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع آمریکا در اروپا: نورد استریم۲ مانع روابط عالی واشنگتن-برلین نیست

خروج ۱۸ شرکت اروپایی از پروژه نورد استریم ۲ بدنبال تهدید آمریکا به تحریم

بزرگترین دستگاه مکنده کربن جهان برای تصفیه جو زمین افتتاح شد