Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

میدان سرخ مسکو آماده برگزاری مراسم الحاق ۴ منطقه اوکراین به روسیه

میدان سرخ مسکو
میدان سرخ مسکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه قرار است همزمان با اعلام رسمی پیوستن چهار منطقه اشغال شده اوکراین با رهبران جمهوری‌خوای خودخوانده دونتسک و لوهانسک دیدار و گفتگو کند.

آگهی

همزمان که مسکو برای اعلام رسمی الحاق چهار منطقه اشغالی اوکراین آماده می‌شود مخالفت‌های جهانی با این تصمیم کرملین ادامه دارد و شماری از کشورهای به ولادیمیر پوتین هشدار دادند این اقدام چشم‌انداز صلح در اوکراین را به خطر می‌اندازد. 

امروز جمعه ۳۰ سپتامبر ولادیمیر پوتین میزبان مراسم ضمیمه چهار منطقه‌ای از اوکراین خواهد بود که هفته گذشته در «همه‌پرسی الحاق» خواهان پیوستن به خاک روسیه شدند، همه‌پرسی که اوکراین و متحدان غربی‌اش آن‌ را ساختگی و غیرقانونی می‌خوانند. 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با انتقاد از این اقدام مسکو تاکید کرده که این الحاق برنامه‌ریزی شده به تشدید خطرناک شرایط جنگ می‌انجامد و چشم‌انداز صلح را نیز با چالش جدی رو به رو می‌سازد.

با این حال آقای پوتین اعتنایی به این اظهارنظرها ندارد و با وجود ناکامی‌هایی که ارتش این کشور در هفته‌های جاری داشته‌ و همچنین افزایش نارضایتی‌های داخلی در خصوص فرخوان نیروهای ذخیره برای اعزام به جنگ، همچنان به اهداف جاه‌طلبانه خود ادامه می‌دهد. 

ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین در سخنرانی روز پنجشنبه خود در این خصوص گفت: «اینکه یک نفر در روسیه بخواهد این جنگ را ادامه دهد باعث می‌شود هزینه‌ای سنگین به این کشور وارد شود. هزینه آن هم این است که جامعه روسیه بدون برخورداری از اقتصاد عادی، زندگی ارزشمند و همچنین بدون برخورداری از هیچ گونه احترامی نسبت به ارزش‌های بشردوستانه باید به زندگی خود ادامه دهد.»

زلنسکی که پیشتر از «واکنش بسیار تند» کی‌یف در قبال برگزاری «همه‌پرسی الحاق» سخن گفته بود همچنین تاکید کرد که هنوز می‌توان جلوی روسیه را گرفت اما برای این امر باید جلوی کسی را در کرملین گرفت که خواهان جنگ است. 

الحاق استان‌های شرقی و جنوبی به روسیه پس از آن صورت می‌گیرد که به گفته اوکراین و کشورهای غربی، همه‌پرسی ساختگی در مناطق تحت اشغال روسیه در دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا برگزار شد. قلمرو تحت کنترل روسیه بیش از ۹۰ هزار کیلومتر مربع یا حدود ۱۵ درصد از کل مساحت اوکراین و یا چیزی معادل کل کشور مجارستان یا پرتغال است.

پوتین گام نخست را برای الحاق رسمی این چهار منطقه روز پنجشنبه برداشت و با امضای احکامی زمینه را برای پیوستن رسمی مناطق اشغالی خرسون و زاپوریژیا هموار کرد و کرملین رسما این احکام را منتشر کرد. 

در مراسم امروز، جمعه ۳۰ سپتامبر قرار است ولادیمیر پوتین در این رابطه سخنرانی کند و همچنین با رهبران جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک که تحت حمایت روسیه هستند دیدار کنند. رئيس جمهوری روسیه همچنین با با نیروهای روسیه که مناطقی از خرسون و زاپوریژیا را به اشغال درآورده‌اند نیز ملاقات و گفتکو خواهد کرد. 

همچنین قرار است مراسم بزرگی در میدان سرخ مسکو برگزار شود. از همین حالا صفحه‌های ویدیویی غول پیکر و بیلبوردهای بزرگی در این میدان نصب شده که الحاق چهار منطقه از اوکراین به روسیه از آنها اعلام خواهد شد. 

هنوز مشخص نیست ولادیمیر پوتین شخصا در این مراسم حضور پیدا خواهد کرد یا خیر و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم به صورت مشخص به این مسئله پاسخ نداده است. مسکو پیش‌تر و پس از اشغال شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ و برگزاری همه‌پرسی در آن منطقه نیز مراسمی مشابه در میدان سرخ مسکو برگزار کرده بود. 

این اقدام روسیه با مخالفت‌های بین‌المللی مواجه شده و رهبران جهان از مسکو خواسته‌اند به این سیاست اشغال و الحاق غیرقانونی مناطقی از خاک اوکراین پایان دهد. 

مقام‌های دولت روسیه گفته‌اند که این چهار منطقه جدید پس از پیوستن رسمی به روسیه زیر چتر اتمی مسکو قرار می‌گیرند و در نتیجه در صورتی که تعرضی به آنها صورت گیرد مطابق با دکترین امنیت ملی روسیه، مسکو با سلاح هسته‌ای از آنها دفاع خواهد کرد. 

ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار است به دلیل این اقدام روسیه تحریم‌های بیشتری را علیه مسکو اعمال کنند.  حتی برخی از متحدان سنتی نزدیک روسیه مانند صربستان و قزاقستان هم گفته‌اند که تلاش مسکو برای الحاق چهار منطقه اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسند.

آنچه که روسیه به عنوان جشن اعلام می‌کند، پس از آن رخ می‌دهد که با بدترین شکست‌های این کشور در جنگ هفت ماهه، همزمان شده و نیروهای ارتش روسیه در شمال شرق اوکراین و در خارکیف عقب رانده شده‌اند. همچنین درگیری های شدید در چهار منطقه مورد مناقشه به ویژه دونتسک و لوهانسک ادامه دارد.

آگهی

برخی از کارشناسان نظامی می گویند کی‌یف در آستانه پیروزی بزرگ دیگری است و به تدریج شهر لیمان، سنگر اصلی باقی مانده روسیه در شمال استان دونتسک را محاصره می کند و تصرف آن راه را به منطقه لوهانسک باز می‌کند.

ستاد کل ارتش اوکراین در این رابطه می‌گوید: «اگر لیمان سقوط کند، نیروهای ما می‌توانند کریدور اصلی تدارکات نیروهای روسی در سیویرودونتسک و لیسیچانسک (در لوهانسک) را قطع کنند. این دو شهر در ماه ژوئن و ژوئیه به تصرف نیروهای روسی درآمد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته اعلام کرد که ۴۳ نظامی روسی را کشته و دو فروند هواپیمای سوخو ۲۵ روسی، چهار تانک، چهار هویتزر کالیبر بزرگ، دو توپ خودکششی و یک پهپاد شناسایی این کشور را نیز منهدم کرده است.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان «همه‌پرسی» الحاق ۱۵٪ خاک اوکراین به روسیه؛ ناتو، اتحادیه‌اروپا و سازمان‌ملل واکنش نشان دادند

ساعات غیررسمی رهبران روسیه و هند؛ مودی و پوتین در مسکو از اصطبل اختصاصی دیدن کردند و چای نوشیدند

پوتین در دیدار با اوربان برای گفتگو بر سر صلح در اوکراین اعلام آمادگی کرد