Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تکرار سناریوی کریمه در ۴ استان اوکراین؛ آیا بروکسل گزنده‌ترین تحریم را علیه روسیه تصویب می‌کند؟

اوکراین
اوکراین Copyright Markus Schreiber/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Markus Schreiber/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل در نیویورک به خبرنگاران گفته است که تحریم‌ها‌های تازه «بخش‌های جدیدی از اقتصاد روسیه، به‌ویژه حوزه‌های فناوری» را هدف قرار خواهد داد.

آگهی

اتحادیه اروپا در نظر دارد با اعمال تحریم‌های جدید به تلاش‌های اخیر روسیه برای الحاق مناطق دیگری از اوکراین به خاک خود پاسخ دهد.

 روسیه که در سال ۲۰۱۴ میلادی شبه جزیره کریمه اوکراین را به دنبال برگزاری یک همه‌پرسی ضمیمه خاک خود کرد در پی آن است که همین کار را در استان‌های دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا تکرار و این مناطق اوکراین را به خاک خود ضمیمه کند. 

آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی ضمن اشاره به انجام رایزنی‌های جدی در بروکسل برای اعمال تحریم‌های تازه علیه روسیه نسبت به رسیدن کشورهای عضو به اجماع در این خصوص ابراز تردید کرده و یادآور شده است که وضع مجازات‌های تازه می‌تواند تبعاتی برای اقتصاد این کشورها داشته باشد.

بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا از زمانی که ولادیمیر پوتین به نیروهای ارتش خود دستور داد تا در روز ۲۴ فوریه تهاجم نظامی به اوکراین را آغاز کنند، شش دور تحریم علیه روسیه اعمال کرده‌اند.

بانک ها، شرکت‌ها و بازارهای روسیه و حتی قسمت‌هایی از بخش حساس انرژی در این کشور به شدت تحت تحریم واقع شدند؛ این در حالیست که دارایی‌های بیش از ۱۲۰۰ مقام مسئول و یا کارمند ارشد بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی توقیف شد و برای آنها ممنوعیت سفر وضع گردید.

در گزارش آسوشیتدپرس آمده است: آنچه در گذشته می‌توانست سال‌ها طول بکشد، در کمتر از سه ماه محقق شد و تحریم‌های اروپایی مسکو به سرعت نور وضع و اجرا شد.

اقتصادهای اروپایی که قبلاً از همه‌گیری کووید-۱۹ آسیب دیده‌اند، اکنون در پی وقوع بزرگ‌ترین مناقشه نظامی پس از جنگ دوم جهانی در قاره سبز و بواسطه تحریم بخش انرژی روسیه با تورم بالا و افزایش سرسام‌آور بهای برق و گاز طبیعی مبارزه می‌کنند.

انگیزه اتحادیه اروپا برای اقدام تنبیهی تازه علیه مسکو اعلام برپایی همه‌پرسی در چهار منطقه اشغالی جنوب و شرق اوکراین به منظور الحاق آنها به خاک روسیه است.

این فرایند که قرار است از روز جمعه ۲۳ سپتامبر در چهار استان یا منطقه لوهانسک، دونتسک در شرق و خرسون و زاپوریژیا در جنوب کلید بخورد، می تواند به مسکو اجازه دهد تا به ویژه پس از تصمیم پوتین برای فراخوانی ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره آتش جنگ را شعله‌ور تر کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ضمن تهدید اعمال تحریم‌ها و مجازات‌های تازه علیه مسکو گفت: «روسیه، رهبری سیاسی آن و همه کسانی که در سازماندهی همه پرسی دخیل هستند به همراه همه افرادی که در سایر موارد نقض قوانین بین‌المللی و حقوق بشردوستانه بین‌المللی در اوکراین نقش دارند، پاسخگو خواهند بود.»

وی پس از ریاست نشست اضطراری وزرای خارجه اتحادیه اروپا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «تدابیر محدودکننده بیشتر علیه روسیه در اسرع وقت با هماهنگی شرکای ما اجرا خواهد شد.»

نویسنده گزارش آسوشیتدپرس اما معتقد است که بیانیه‌های سیاسی از سوی مقامات بروکسل بخش آسان این ماجرا است زیرا توافق بر سر اقدامات تنبهی تازه در میان ۲۷ کشور عضو بسیار دشوار خواهد بود.

مجارستان خواهان لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه است

در این گزارش بزرگترین مانع بر سر تحریم‌های جدید، تبعات این تحریم‌ها بر بخش انرژی عنوان شده و آمده است که مجارستان تاکنون در برابر تحریم‌های این بخش که ممکن است به تامین انرژی به نسبت ارزان‌تر مورد نیاز در این کشور از روسیه ضربه بزند، مقاومت کرده است.

رویترز در این خصوص به نقل از یک روزنامه حامی دولت در مجارستان آورده است که ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور به حزب حاکم تحت رهبری خود موسوم به «فیدس» گفته است که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه باید لغو شود.

سخنگوی دولت مجارستان نیز در پاسخ به ایمیل خبرگزاری رویترز اظهارات منتسب به ویکتور اوربان در این خصوص را تایید کرده است.

آگهی

اوربان، منتقد سرسخت تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو است که پس از تهاجم نظامی به خاک اوکراین علیه این کشور اعمال شد.

وی اظهارات اخیر در خصوص لزوم لغو تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه را در جلسه غیرعلنی اعضای حزبش در روز چهارشنبه ایراد کرده است.

وی معتقد است که تحریم‌های اتحادیه اروپا باعث افزایش قیمت گاز و تورم شده و اگر این اقدامات لغو شود، قیمت گاز بلافاصله ۵۰ درصد کاهش می یابد و تورم نیز تا حد زیادی مهار خواهد شد.

نخست وزیر مجارستان با تکرار موضع قبلی خود مبنی بر اینکه تحریم‌ها بیشتر از روسیه به اروپا آسیب می‌زند، گفته است: «بدون تحریم‌ها، اروپا می‌تواند قدرت خود را بازیابد و از رکود اقتصادی در آینده جلوگیری کند.»

آگهی

وی همچنین با انتشار پستی در فیس‌بوک هنگام حضور در نشست اخیر با اعضای حزب حاکم نوشت: تحریم های بروکسل اروپا را وارد یک بحران انرژی کرده است.

گفتنی است که جوزپ بورل در نیویورک به خبرنگاران گفته است که تحریم‌ها‌های تازه «بخش‌های جدیدی از اقتصاد روسیه، به‌ویژه حوزه‌های فناوری» را هدف قرار خواهد داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرده که اطمینان دارد اعضای اتحادیه می‌توانند برای توافق بر سر بسته‌های تازه تحریمی علیه روسیه به اجماع برسند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه کی‌یف و چند شهر اوکراین را موشک‌باران کرد؛ زلنسکی: پوتین با پهپادهای شاهد ایرانی حمله می‌کند

حمله به اودسا با پهپادهای ایرانی؛ کی‌یف حضور دیپلماتیک ایران در اوکراین را کاهش می‌دهد

اتحادیه اروپا تحریم‌های ایران به دلیل حمایت از روسیه در جنگ اوکراین را یک سال دیگر تمدید کرد