صندوق‌های «رفراندوم» الحاق به روسیه خانه‌ به‌ خانه و سنگر به سنگر در مناطق اشغالی اوکراین می‌چرخد

هواداران روسیه در سرزمین‌های اشغالی اوکراین
هواداران روسیه در سرزمین‌های اشغالی اوکراین Copyright OLGA MALTSEVA/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورشیان و مقام‌های منصوب از سوی روسیه در سرزمین‌های اشغالی اوکراین برگزاری «همه‌پرسی» جدایی و الحاق به «سرزمین مادری» را برای سومین روز پیاپی ادامه دادند. صندوق‌های رای در خرسون، دونتسک، لوهانسک و زاپوروژیا، خانه به خانه و سنگر به سنگر می‌چرخد.

آگهی

شورشیان و مقام‌های منصوب از سوی روسیه در سرزمین‌های اشغالی اوکراین برگزاری «همه‌پرسی» جدایی و الحاق به «سرزمین مادری» را برای سومین روز پیاپی ادامه دادند. صندوق‌های رای در خرسون، دونتسک، لوهانسک و زاپوروژیا، خانه به خانه و سنگر به سنگر می‌چرخد. هدف از برگزاری این «رفراندوم» مشروعیت بخشیدن به تجزیه خاک اوکراین و الحاق سرزمین‌های اشغالی به روسیه است. 

برای شبه‌نظامیانی که کنترل بخش‌های شرقی اوکراین  را از سال ۲۰۱۴ در دست دارند، صندوق‌های رای نخستین «فرصت رسمی» برای ابراز اراده سیاسی به شمار می‌رود. 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با مشروع و ضروری توصیف کردن این «همه‌پرسی» گفت: «قطعا به اراده مردمی که سال‌ها تحت سرکوب رژیم نئونازی [اوکراین] بودند، حمایت می‌کنیم.» قرار است «رفراندوم» تا ۲۷ سپتامبر ادامه یابد. 

همپیمانان پرشمار اوکراین در جامعه جهانی پیشاپیش با قاطعیت اعلام کرده اند که این «همه‌پرسی» را به رسمیت نمی‌شناسند. با این حال جامعه جهانی پیش از این و در جریان الحاق کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ هم مخالفت خود با این تغییر سرزمینی را اعلام کرده بود. روسیه از ۸ سال پیش بر این شبه جزیره استراتژیک در دریای سیاه  حکم می‌راند. 

ولادیمیر پوتین، قرار است رویکرد جدید سیاست خارجی این کشور در حمایت از «مردم روس» فراتر از سرزمین‌های فدراسیون روسیه را امضاء و ابلاغ کند. روسیه با همین توجیه از سال ۲۰۱۴ از جدایی‌طلبان روس‌زبان در شرق اوکراین حمایت می‌کند و جنگ علیه این کشور را هم با همین بهانه جلوگیری از «نسل‌کشی» مردم روس‌تبار ساکن اوکراین آغاز کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست جمهوری‌‌های خودخوانده شرق اوکراین از مسکو: زودتر ما را به عنوان بخشی از روسیه بپذیرید

فرمانده ارتش اوکراین: وضعیت در جبهه نبرد با وجود مهار حملات روس‌ها «دشوار» است

جسد خلبان فراری روس که به اوکراین پناهنده شده بود در جنوب اسپانیا پیدا شد