Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز «همه‌پرسی» الحاق به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین

همه‌پرسی در مناطق اشغال شده اوکراین
همه‌پرسی در مناطق اشغال شده اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همه‌پرسی در چهار منطقه از خاک اوکراین که در ماه‌های اخیر از سوی روسیه به اشغال درآمده به صورت رسمی آغاز شد. انتظار می‌رود این همه‌پرسی که تحت نظارت نیروهای ارتش روسیه برگزار می‌شود به الحاق به فدراسیون روسیه رای آری بدهد.

آگهی

«همه‌پرسی» روسیه در مناطقی از شرق اوکراین که آنها را در ماه‌های اخیر اشغال کرده روز جمعه ۲۳ سپتامبر آغاز شد. 

در این همه‌پرسی که اوکراین و متحدان غربی این کشور آن‌را محکوم کرده‌اند، مردم تحت اشغال در دونتسک لوهانسک، خرسون و همچنین ژاپوریژژیا در خصوص الحاق به خاک روسیه پای صندوق‌های رای می‌روند. 

هیچ کشور یا سازمان بین‌المللی این کارزار سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد. مقام‌های منصوب روسیه در مناطق اشغالی مسئول برگزاری «رفراندوم» هستند. 

ولادمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه پیش از این فرخوان اجباری جذب حدود ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره برای پیوستن به ارتش این کشور را اعلام کرده بود. اقدامی که با مخالفت‌های گسترده در سراسر این کشور رو به رو شده بود. روسیه چندین ماه است که اعلام کرده قصد دارد در چندین منطقه از خاک اوکراین که به اشغال خود در آورده همه‌پرسی برگزار کند. 

این اقدام مسکو با مخالفت‌های جهانی رو به رو شده است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۲ سپتامبر در نشست شورای امنیت سازمان ملل با انتقاد از این اقدام روسیه، آن را «ساختگی» خواند و افزود: «ما اینجا جمع شده‌ایم تا از نظم بین‌المللی حمایت کنیم. هیچ کشوری نمی‌تواند مرزهای دیگری را با زور تغییر دهد. ما همچنان در دفاع از حاکمیت اوکراین که بخشی از حفاظت از نظم بین‌المللی است متعهد هستیم.» 

برگزاری «این همه‌پرسی» در واقع یادآور اقدام مشابهی است که روسیه در سال ۲۰۱۴ انجام داد و شبه جزیره کریمه را هم به خاک خود اضافه کرد. 

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، در مناطق شرقی دونتسک و لوهانسک ساکنان باید تصمیم بگیرند که از پیوستن به جمهوری فدرال روسیه حمایت می‌کنند یا خیر. در رای‌گیری که در مناطق خرسون و ژاپوریژژیا برگزار می‌شود این سوال روی برگه‌های رای نوشته شده است؟ «آیا طرفدار جدایی از اوکراین، تشکیل کشور مستقل توسط این منطقه و پیوستن آن به فدراسیون روسیه هستید؟»

ایتارتاس گزارش داده که با توجه به کمبود تجهیزات فنی قرار است رای‌گیری به صورت سنتی و با استفاده از برگه‌های کاعذ صورت گیرد و خبری از رای‌گیری الکترونیکی نخواهد بود. 

لئونید پاسچنیک، رهبر جمهوری خودخوانده مردم لوهانسک، به تاس گفت که مردم این منطقه از سال ۲۰۱۴ منتظر برگزاری این همه‌پرسی بوده‌اند و آن را «رویای مشترک و آینده مشترک ما» خواند.

اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، همه‌پرسی‌ها را «مضحک» دانست و متحدان غربی این کشور را به دلیل محکومیت اقدامات روسیه مورد ستایش قرار داد. زلنسکی در سخنرانی خود در روز پنجشنبه گفت: «من از همه کسانی که در جهان از ما حمایت کردند و به وضوح دروغ دیگر روسیه را محکوم کردند سپاسگزارم.»

ولادمیر پوتین پیشتر تاکید کرده بود که مسکو از همه ابزارها برای حفاظت از قلمرو خود استفاده خواهد کرد. همچنین دیمیتری مدودف رئيس جمهوری پیشین این کشور هم تهدید کرده که مسکو برای دفاع از سرزمین‌هایی که به روسیه ملحق خواهند شد از هر سلاحی استفاده خواهد کرد. او همچنین پیش‌بینی کرد که پس از برگزاری همه‌پرسی این مناطق به خاک روسیه اضافه خواهند شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو با تشدید مجازات فرار از ارتش مسئول پشتیبانی نیروهای مسلح را تغییر داد

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود

ولودیمیر زلنسکی؛ جنگ چگونه رهبر اوکراین را تغییر داد؟