برپایی همه‌پرسی الحاق جنوب اوکراین به روسیه به حال تعلیق درآمد

سرباز ارتش روسیه در منطقه اشغالی خرسون
سرباز ارتش روسیه در منطقه اشغالی خرسون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مناطق اشغالی جنوب اوکراین هم‌اکنون در معرض ضد حملات شدید و مداوم نیروهای نظامی تحت امر کی‌یف قرار گرفته‌اند.

آگهی

مسکو روز دوشنبه اعلام کرد که مقدمات برپایی همه‌پرسی الحاق در مناطق اشغال شدهِ جنوب اوکراین توسط نظامیان روسیه را به حالت تعلیق درآورده است.

روسیه که در بدو تهاجم نظامی به خاک اوکراین منطقه خرسون واقع در جنوب این کشور را تحت اشغال خود درآورد پیش‌تر اعلام کرده بود که مهیای برپایی یک همه‌پرسی در این منطقه برای الحاق آن به خاک خود است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص ضمن اطلاع‌رسانی انجام شده به نقل از مقامات روسیه مبنی بر تعلیق موقفت برپایی این همه‌پرسی یادآور شده است که مناطق اشغالی جنوب اوکراین هم‌اکنون در معرض ضد حملات شدید و مداوم نیروهای نظامی تحت امر کی‌یف قرار گرفته‌اند.

در این گزارش به نقل از تشکیلات اجرایی منصوب از سوی روسیه برای اداره امور منطقه اشغالی خرسون آمده است که همه‌پرسی الحاق در حال حاضر به حال تعلیق درآمده است.

کریل استرموسوف مرد شماره یک تشکیلات یاد شده در این زمینه تصریح کرده است: «ما برای رای‌گیری آماده بودیم و می‌خواستیم خیلی زود همه‌پرسی را برپا کنیم ما با توجه به اتفافات جاری، وقفه‌ای در برپایی آن ایجاد خواهیم کرد.»

وی تاکید کرد که این به شکل عملی حکایت از پرهیز نسبت به هرگونه اقدام شتاب زده دارد و در حال حاضر وظایف اصلی دیگری از جمله تغذیه مردم و تضمین امنیت مناطق اشغالی در اولویت قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود آورده است است که «اشغالگران روس از هفته‌ها پیش اعلام کرده بودند که مهیای برپایی همه پرسی در مناطق خرسون و زاپوریژیا هستند برای آنکه این مناطق از پاییز امسال به خاک روسیه ضمیمه شود؛ سناریویی که پیش‌تر در سال ۲۰۱۴ برای الحاق کریمه به اجرا گذاشته شد.»

این در حالیست که بنا به ادعای کی‌یف، خرسون و منطقه اطراف آن مدت‌هاست به صورت مدام توسط نظامیان اوکراینی هدف حملات متقابل قرار می‌گیرند.

کی‌یف همچنین مدعی است که با غیرقابل استفاده کردن پل‌های اصلی منطقه، بخشی از قلمرو جنوبی را پس گرفته، به روس‌ها خسارت وارد کرده و خطوط تدارکات نظامیان روس را مختل کرده است.

از سوی دیگر اوکراینی‌ها ادعا می‌کنند که طی شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه یک انبار مهمات و همچنین یک پل معلق دیگر در این منطقه را منهدم کرده‌ و بخش‌هایی از آن را تصرف کرده‌اند.

به گفته فرماندهی نیروهای نظامی اوکراین در منطقه جنوب، هدف اولیه حملات هوایی و توپخانه‌ای در درجه اول ایجاد اختلال در «مدیریت نیرو و سیستم لجستیکی» ارتش روسیه است.

وزارت دفاع روسیه نیز در یک بیانیه مطبوعاتی روزانه مدعی شد که تلفات سنگینی به بخشی از نیروهای اوکراینی‌ که قصد نفوذ به مناطق اشغالی در جنوب این کشور را داشته‌اند، وارد کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پس گرفتن مناطق بیشتر در اوکراین؛ موسسه آمریکایی: کی‌یف جریان را به نفع خود تغییر داده است

چتربازان روسیه در شرق «چاسیو یار» مستقر شدند؛ اهمیت تصرف این شهر اوکراین در چیست؟

راهکار اوکراین برای دمیدن جان تازه به ارتش با فرض تشدید جنگ از سوی روسیه