Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پس گرفتن مناطق بیشتر در اوکراین؛ موسسه آمریکایی: کی‌یف جریان را به نفع خود تغییر داده است

سرباز اوکراینی در یکی از مناطق آزاد شده
سرباز اوکراینی در یکی از مناطق آزاد شده Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای اوکراینی روز دوشنبه ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) مناطق بیشتری را از روسیه پس گرفتند و در برخی نقاط با پیشروی برق‌آسا، مسکو را مجبور به عقب‌نشینی شتابزده از سرزمین‌های اشغالی کردند.

آگهی

نیروهای اوکراینی روز دوشنبه ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) مناطق بیشتری را از روسیه پس گرفتند و در برخی نقاط با پیشروی برق‌آسا، مسکو را مجبور به عقب‌نشینی شتابزده از سرزمین‌های اشغالی کردند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراینگفت که ارتش این کشور نزدیک به ۶ هزار کیلومتر مربع از اراضی تصرف شده از سوی نیروهای روسیه را پس رفته است.

وی در ویدئویی افزود: «از ابتدای سپتامبر، سربازان ما تا کنون ۶ هزار کیلومتر مربع از خاک اوکراین را در شرق و جنوب آزاد کرده‌اند و ما همچنان در حال حرکت به جلو هستیم.»

ارتش اوکراین با به اهتزاز درآوردن پرچم‌های آبی و زرد این کشور بر فراز شهرهای تازه آزاد شده اعلام کرد که نیروهای این کشور بیش از ۲۰ منطقه را در ۲۴ ساعت باز پس گرفته‌اند.

از سوی دیگر طبق گفته وزارت دفاع بریتانیا، نیروهای اوکراینی در روزهای اخیر قلمرویی به اندازه لندن و حومه آن را تصرف کرده‌اند.

در حالی شهرها یکی پس از دیگری از اشغال نیروهای روسیه خارج می‌شود که یک مقام محلی گفت که نیروهای کرملین علیه غیرنظامیان در این شهرها جنایت‌هایی مشابه آنچه در سایر مکان‌هایی که از سوی مسکو تصرف شده بود مرتکب شده‌اند.

اوله سینیهوبوف، فرماندار منطقه خارکیف گفت: «در برخی مناطق، نیروهای ما به مرز ایالتی با فدراسیون روسیه رسیده‌اند.»

وزارت دفاع روسیه در آخر هفته اعلام کرد که نیروهای آن‌ها از دو منطقه خارج خواهند شد تا در منطقه شرقی دونتسک تجدید قوا کنند.

هنوز مشخص نیست که حمله برق آسای اوکراین می‌تواند نقطه عطفی در جنگ باشد یا خیر گرچه برخی از تحلیلگران هشدار دادند که جنگ احتمالا ماه‌ها ادامه خواهد داشت.

اندیشکده آمریکا برای مطالعه جنگ در توییتی نوشت: «اوکراین جریان را به نفع خود تغییر داده است اما ضد حملات کنونی به معنی پایان جنگ نیست.»

از سوی دیگر پس از حملات روسیه به برخی زیر ساخت‌ها که باعث خاموشی در بسیاری از نقاط اوکراین شد، مقامات اوکراینی گفتند توانسته‌اند جریان برق و آب را برای ۸۰ درصد از ساکنان منطقه بازگردانند.

ولودیمیر تیموآکو، رئیس پلیس منطقه خارکیف گفت که حملات در این منطقه در روز دوشنبه ادامه یافت و یک مرکز اداری در مرکز شهر مورد اصابت موشک قرار گرفت که بخشی از آن آتش گرفت و یک نفر کشته شد.

مسکو نیز تایید کرد که اقدام به انجام حملات هوایی، موشکی و توپخانه‌ای علیه مناطق بازپس گرفته شده در خارکیف کرده است.

اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهایش ۵۰۰ کیلومتر مربع را نیز در منطقه جنوبی خرسون باز پس گرفته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات جدید جنگ اوکراین؛ کی‌یف: با تسلط بر رودخانه اُسکیل آماده حمله به روس‌ها در دونباس می‌شویم

نخست‌وزیر پیشین اوکراین: ما قطعا در برابر روسیه به پیروزی خواهیم رسید

برپایی همه‌پرسی الحاق جنوب اوکراین به روسیه به حال تعلیق درآمد