غرق شدن قایق پناهجویان در نزدیکی آب‌های سوریه؛ دست‌کم ۷۳ نفر جان باختند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
قایق لبنانی در نزدیکی سوریه غرق شد
قایق لبنانی در نزدیکی سوریه غرق شد   -  کپی رایت  AFP

وزیر بهداشت سوریه می‌گوید در اثر غرق شدن یک قایق پناهندگان که از لبنان حرکت خود را آغاز کرده بود، دست‌کم ۷۳ مهاجر در آب‌های نزدیک سوریه غرق شدند. 

لبنان که از سال ۲۰۱۹ در یک بحران اقتصادی گسترده به سر می‌برد به یکی از مبدا‌های مهم مهاجرت غیرقانونی تبدیل شده و شهروندان این کشور همراه با آوارگان سوری و فلسطینی تلاش می‌کنند از کشور فرار کنند. 

در قایقی که این حادثه برای آن رخ داده حدود ۱۵۰ نفر که عمدتا لبنانی و سوری بودند حضور داشتند. حادثه روز پنجشنبه در دریای مدیترانه در نزدیکی شهر طرطوس سوریه رخ داده است. 

حسن الغبش، وزیر بهداشت سوریه در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «تعداد قربانیان این قایق غرق شده به ۷۳ نفر رسیده و ۲۰ نفر از بازماندگان در بیمارستان طرطوس تحت مداوا هستند.»

علی حامی، وزیر حمل و نقل لبنان نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که از میان نجات‌یافته‌ها، پنج نفر لبنانی بودند. حامی گفت: «ما با وزیر حمل و نقل سوریه درباره چگونگی بازگرداندن اجساد از سوریه در تماس هستیم.»

طرطوس جنوبی ترین بندر سوریه است و در ۵۰ کیلومتری شمال شهر بندری طرابلس در شمال لبنان، جایی که مسافران سوار شده بودند، قرار دارد.

سلیمان خلیل، یکی از مقامات وزارت حمل و نقل سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما مشغول یکی از بزرگترین عملیات نجات هستیم چرا که باید منطقه وسیعی را که در امتداد کل سواحل سوریه است، تحت پوشش قرار دهیم.» 

او همچنین ادامه داد که امواج بلند کار را برای یافتن بازماندگان و نجات آنها و همچنین یافتن اجساد احتمالی دشوارتر کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از مسافران لبنانی قایق اهل مناطق فقیرنشین شمال کشور از جمله شهر طرابلس که فقیرترین شهر لبنان به شمار می‌آید، بودند. طرابلس به عنوان یکی از مرکز مهاجرت غیرقانونی مطرح شده و اکثر قایق‌های مهاجران از سواحل آن سفر خطرناک خود را آغاز می‌کنند.