Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش هنرمندان ساکن ایران به جان‌باختن مهسا؛ چاووشی: تمام همکاری‌هایم را با وزارت ارشاد قطع می‌کنم

اعتراضات ایران
اعتراضات ایران Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنرمندان ساکن ایران به جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی در سطوح و از جنبه‌های مختلف واکنش نشان داده‌اند. واکنش برخی از این هنرمندان نسبت به درگذشت خانم امینی که پس از بازداشت توسط گشت تهران اتفاق افتاد، کنش‌گرانه‌تر بوده است.

آگهی

هنرمندان ساکن ایران به جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی در سطوح و از جنبه‌های مختلف واکنش نشان داده‌اند. واکنش برخی از این هنرمندان نسبت به درگذشت خانم امینی که پس از بازداشت توسط گشت تهران اتفاق افتاد، کنش‌گرانه‌تر بوده است.

محسن چاووشی، خواننده پاپ که ۴.۶ میلیون دنبال کننده در صفحه اینستاگرام خود دارد روز چهارشنبه ۲۱ سپتامبر با انتشار تصاویری از حمله مامورین انتظامی به زنان نوشت: «تا امروز و در تمام این سال‌ها، هر جا حرف زده‌ام از خوزستان تا کردستان و جای‌جای این وطن به عشق مردم بوده و بس. همین مردمی که امروز ناجوانمردانه و بی‌گناه کتک می‌خورند. من محسن چاوشی در صحت عقل و سلامت جان اعلام می‌کنم از امروز تمام همکاری‌های خود با وزارت ارشاد و... برای مجوز و امثالهم را قطع می‌کنم و مثل همیشه به خواست و عشق مردم می‌خوانم. سکوت دیگر جایز نیست.»

یورونیوز
اینستاگرام محسن چاوشییورونیوز

کتایون ریاحی، بازیگر سینما عکسی بدون حجاب با متن «در سوگ زنان ایران زمین» در اینستاگرام خود پست کرد. این حرکت خانم ریاحی با واکنش‌های بسیاری روبرو شد. 

شیوا ابراهیمی، بازیگر سینما و تئاتر در واکنش به جان باختن خانم امینی و همچنین اظهار نظر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران که گفته بود زنان ایرانی به عنوان یک امر خودجوش حجاب را رعایت می‌کنند، با انتشار عکسی بدون حجاب در صفخه اینستاگرام خود نوشت: «من یک زن ایرانیم که سالها بود از سر اجبار و ترس روسری به سر داشتم ولی هیچوقت به خواست خودم نبوده و نخواهد بود. این در جواب کسی است که به دروغ گفته زنان ایرانی خودشان به عنوان یک امر خودجوش حجاب را رعایت می کنند و کسی هم به آنها تکلیف نکرده است.»

مریم بوبانی، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر هم با انتشار عکسی بدون حجاب در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «چهل و چند سال رنج، رنگی به موهای من نگذاشته، اما همین سپیدی را از اجبار روسری می رهانم به احترام وبرای همراهی باهمه زنان ودخترانِ وطنم»

باران کوثری، بازیگر سینما نیز در پست اینستاگرامی خود نوشت: «لزوم حفظ حجاب اجبار است نه حرکت خودجوش. حرکت خودجوش عزاداری مردم برای مهسا امینی در خیابان‌های سقز و بوکان و دیواندره و تهران و شهرهای مختلف است که آن را هم به خون کشاندید. کاش سکوت کنید که هر کلامتان فقط این داغ را تازه‌تر می‌کند! خودجوش را مردم معنی کنند، شما به معنای شرم فکر کنید...»

لزوم حفظ حجاب اجبار است نه حرکت خودجوش. حرکت خودجوش عزاداری مردم برای مهسا امینی در خیابان‌ها است که آن را هم به خون کشاندید
باران کوثری
بازیگر

رامبد جوان، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون که در صفحه اینستاگرام خود بیش از ۱۱.۹ میلیون دنبال‌کننده دارد، ویدیویی از خشونت پلیس ایران در برابر زنان را منتشر کرد. 

وی با مقایسه و جدی‌تر خواندن پیروی از فرمانده در فضای نظامی به نسبت پیروی از کارگردان در فضای نمایش نوشت: «سوالهایی که در طول این چند ساعت ذهنم را پس از دیدن این ویدیوی تلخ و نابخشودنی، به خود جلب کرده اینهاست: فرمانده (کارگردان) قبل از شروع عملیاتِ… (هر عنوانی که فکر می‌کنم برایش قایل باشم،حالم رابدتر می‌کند) چه به این سربازها و زیردستهایش(بازیگرانش) گفته؟؟؟؟ چون معتقدیم امکان ندارد آن سرباز جرأت کند که خودسر تصمیمی بگیرد و کاری را عملی کند. هر کسی رو دیدید بی‌رحمانه بزنید. مهم نیست مشغول اعتراض است یا خیر. ما منطق اجرایی نداریم! جوری در خیابان خشونت کنید که همه بترسند و ماستهایشان را کیسه کنند. نفرت پراکنی کنید. پس آزادید در انجام هر کاری که بتواند خشم و نفرت را در جامعه بیشتر کند. خوب با این توضیحات سوال آخرم این است چه عقل و نگاه سازنده‌ای در این تصمیمها وجود دارد؟ تنها جوابی که به نظرم می‌رسد این است. انگار قصد ایجاد آرامش و دلجویی از جامعه‌ی عصبانی وجود ندارد. بسیار بسیار بسیار متاسفم»

مهراوه شریفی‌نیا، بازیگر سینما و تلویزیون با ۶.۵ میلیون دنبال کننده در اینستاگرام به انتشار تصویری سیاه با متن #مهساـامینی بسنده کرد. نوید محمدزاده، بازیگر سینما و تئاتر با ۸.۵ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام نیز با انتشار شعری از شیرکو بی‌کس، شاعر فقید کرد و هشتگ مهسا امینی تاسف خود را ابراز کرد. در قسمتی از این شعر آمده: «در شهر اما زنی بود که زیبایی درخت و کوه و روستا و شهر را یک‌جا در دل و قامتش داشت آنگاه به خاطر آزادی خودسوزی کرد»

امین حیایی، بازیگر سینما و تلویزیون با ۹.۱ میلیون دنبال کننده در اینستاگرام نظر خود را راجع‌به جان‌باختن مهسا امینی با انتشار ویدیویی بیان کرد و گفت: «من به عنوان یک مرد خودم را مجرم می‌دانم و مقصر می‌دانم در این اتفاق. چرا که ما مرد‌ها هستیم که باعث این محدودیت‌ها در جامعه شدیم. اگر نگاه پاکی به بانوانمان داشتیم، این محدودیت حجاب هم برای آن‌ها به وجود نمی‌آمد. نگاهمان را پاک کنیم. کمی به آن فکر کنیم.» 

برخی دیگر از هنرمندان نیز با انتشار پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی خود از جان‌باختن مهسا امینی ابراز تاسف کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات در ایران: «۴۳ سال است زنان اولین هدف سرکوب رژیم جمهوری اسلامی بوده‌اند»

تظاهرات اعتراضی به مرگ مهسا امینی با وجود سرکوب و تهدید معترضان، با سوزاندن روسری‌ها ادامه یافت

برگزاری مراسم خاکسپاری زری خوشکام با حضور هنرمندان مشهور ایران