Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سکوت «مبهم» رهبر ایران در بحبوحه اعتراضات به مرگ مهسا امینی؛ خامنه‌‌ای به تمجید از سپاه اکتفا کرد

سخنرانی رهبر ایران
سخنرانی رهبر ایران Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای خامنه‌ای در دیدار با فرماندهان جنگ و در آستانه سالروز آغاز جنگ ایران و عراق گفت: «نسل جدید بسیاری از مسائل جنگ را نمی‌داند. باید کاری کنیم که نسل جوان هم آن‌طوری که نسل من و شمایی که در این جنگ بودیم مسائل را می‌بینیم، ببینند.»

آگهی

علیرغم انتظارات برای واکنش رهبر ایران به اعتراضات به مرگ مهسا امینی، وی در سخنرانی امروز خود در جمع فرماندهان نیروهای مسلح به  اتفاقات جاری هیچ واکنشی نشان نداد. 

علی خامنه ای، رهبر ایران سخنان خود را با تمجید از پیشکسوتان شروع کرد و دوران «دفاع مقدس» را دورانی پربار، پرهیجان و پرفایده توصیف کرد. رهبر ایران در این جلسه ضمن تمجید از افرادی که در جنگ مشارکت کرده بودند، احترام گذاشتن به این افراد را یک وظیفه همگانی دانست.

آقای خامنه‌ای در دیدار با فرماندهان جنگ و در آستانه سالروز آغاز جنگ ایران و عراق گفت: «نسل جدید بسیاری از مسائل جنگ را نمی‌داند. باید کاری کنیم که نسل جوان هم آن‌طوری که نسل من و شمایی که در این جنگ بودیم مسائل را می‌بینیم، ببینند.»

او در مورد تقابل ایران با غرب گفت: «روزی ادعا می کردیم که قدرت‌های جهانی با ما می‌جنگیدند. اما این فقط ادعای ما بود. امروز خود آن‌ها سندها را منتشر می‌کنند و ادعاهای ما ثابت می‌شود.»

وی در مورد دست‌آوردهای جنگ ایران اضافه کرد: « مردم را یکبارچه کرد. هنگامی که جنگ شروع شد وضع ما از لحاظ نظامی خوب نبود. اما در جنگ دو مساله به وجود آمد. از یک طرف آزمون وفاداری ارتش به ایران بود و از طرف دیگر سپاه به عنوان یک حقیقت درخشنده ظهور کرد. اگر دفاع مقدس نبود، سپاه هم ممکن بود مثل کمیته‌ها از بین برود. وقتی در یک کشور مردم به نیروهای مسلح علاقه پیدا می‌کنند، احساس امنیت در کشور به وجود می‌آید. این محبوبیت تا زمانی است که نیروهای مسلح شتاب خود را حفظ کنند و از دشمن عقب نمانند و تا به امروز پیشرفت خوب بوده است. اما توقف خطر همیشگی است. توقف یعنی عقب‌گرد زیرا دشمن در حال پیشروی است. دولت و مجلس باید بدانند پشتیبانی از نیروهای مسلح واجب است.»

علی خامنه‌ای اضافه کرد: «دفاع مقدس یک اصل را ثابت کرد که صیانت از کشور با مقاومت به دست می‌آید. در مجموع جهاد دفاع مقدس ملت ایران هم این را فهمید. موضع کشور در بسیاری از سرفصل‌ها همین امروز هم ایستادگی است. این موضوع باعث شد که از طرفی همه سیاسیون و فعالان کشور اعتماد به نفس پیدا کنند و از طرفی به دشمن یاد داد که باید مقاومت ایران را در نظر بگیرد. ما با همین سیاست توانسته‌ایم دشمن را در بسیاری عرصه‌ها ناکام بگذاریم.»

وی در مورد فعالیت‌های تجزیه طلبانه در زمان جنگ افزود: «مردم بخش‌هایی که می‌خواستند از ایران جدایشان کنند، ایستادند و فریب وسوسه‌های عرب بودن و هم‌زبان بودن را نخوردند. خودم در اطراف اهواز خانواده عربی را دیدم که بعد از رفتن بعثی‌ها با دیدن ما مثل اینکه جشن بگیرند شاد شدند. وسوسه‌ها نتوانست این افراد را سست کند.»

او در توصیه به فرماندهان نیروهای مسلح در مواجهه فرهنگی با غرب گفت: «وقتی از فعالیت‌های خود احساس رضایت کنید که ببینید نوجوان شما، جوان شما با همان چشمی به دفاع مقدس نگاه می‌کند که شما نگاه می‌کنید. دشمن سعی می‌کند با تبلیغات و فعالیت‌های رسانه‌ای هیبت و شوکت استکبار را به رخ جوانان بکشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ سفیر ایران در برلین احضار شد؛ آمریکا حمایت‌های خود را بیشتر می‌کند

مرگ رئيسی و مساله جانشینی رهبر؛ وال‌استریت ژورنال از گزینه جدیدی رونمایی کرد

گزارش سازمان ملل درباره ارتکاب «جنایت علیه بشریت» و مسئولیت مرگ مهسا امینی؛ پیامدها و واکنش‌ ایران