Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ابراهیم رئیسی: موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا بشردوستانه و قابل مذاکره است

ابراهیم رئیسی
ابراهیم رئیسی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ابراهیم رئیسی درباره مبادله زندانیان دو کشور گفت که به آمریکایی گفته‌اند که می‌توان خارج از مذاکرات هسته‌ای در این باره گفت‌وگو کرد. وی تصریح کرد که این یک موضوع بشردوستانه و قابل مذاکره است.

آگهی

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران پیش از سفر به نیویورک در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکایی گفت که برای رسیدن به توافق باید تضمین‌هایی وجود داشته باشد چرا که اگر تضمینی وجود داشت آمریکایی‌ها نمی‌توانستند از توافق خارج شوند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه آمریکایی سی‌بی‌اس در تهران افزود: «اگر توافق خوب و منصفانه باشد برای آن جدی خواهیم بود. باید همیشگی باشد.»

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: «آمریکایی‌ها عهد خود را شکستند. یک طرفه این کار را کردند. حال تعهد دادن بی‌معنی می‌شود. ما نمی‌توانیم به آمریکایی‌ها به‌دلیل رفتاری که پیش از این از آن‌ها دیده‌ایم اعتماد کنیم. به همین دلیل است که اگر تضمینی وجود نداشته باشد اعتماد نیز وجود ندارد. »

مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران و احیای توافق سال ۲۰۱۵ تهران که از شانزده ماه پیش آغاز شده بود پس از یک وقفه چند ماهه بار دیگر در اوایل اوت از سر گرفته شد اما متن تهیه شده از سوی اتحادیه اروپا بین ایران و آمریکا برای تغییراتی دست به دست شد تا اینکه مقامات غربی اعلام کردند پاسخ دوم ایران به این متن ناامید کننده بوده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز گفته بود: «آخرین تعامل‌ها نشانی از همگرایی ندارد و برعکس، به اختلافات دامن می‌زند؛ این رویکرد سبب نزدیک شدن مواضع به یکدیگر نمی‌شود.»

اما ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره وجود شواهدی مبنی بر اینکه ایران در دوره‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای کار می‌کرد گفت که این ادعاها «بی‌اساس» است و جمهوری اسلامی ایران بارها گفته است که داشتن سلاح هسته‌ای در دکترین ما جایی ندارد.

خبرنگار سی‌بی‌اس در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود به موضوع بازداشت شهروندان ایرانی-آمریکایی پرداخت که آقای رئیسی گفت: «اتباع ایرانی نیز در داخل آمریکا زندانی هستند. این افراد تنها به دلیل دور زدن تحریم ها در بازداشت هستند.»

رئیسی: موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا بشردوستانه و قابل مذاکره است

وی درباره مبادله زندانیان دو کشور گفت که به آمریکایی گفته‌اند که می‌توان خارج از مذاکرات هسته‌ای در این باره گفت‌وگو کرد. وی تصریح کرد که این یک موضوع بشردوستانه و قابل مذاکره است.

باقر و سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز چهار شهروند ایرانی-آمریکایی هستند که با اتهام‌های امنیتی و جاسوسی در بازداشت بسر می‌برند.

فکر نمی‌کنم چنین دیداری صورت بگیرد. من معتقد نیستم که ملاقات یا صحبت با او [بایدن] سودمند باشد.
ابراهیم رئیسی

رئیس جمهوری ایران درباره ملاقات احتمالی با جو بایدن، همتای آمریکایی‌اش در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: «فکر نمی‌کنم چنین دیداری صورت بگیرد. من معتقد نیستم که ملاقات یا صحبت با او سودمند باشد.»

وی تاکید کرد که دولت جدید آمریکا مدعی است که با دولت ترامپ فرق دارد اما شاهد هیچ تغییری در واقعیت نبوده‌ایم.

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران افزود: «تحریم‌ها بسیار ظالمانه است. این ظلم به مردم ایران است. برای ما مهم است که تحریم‌ها برداشته شود.»

واکنش رئیسی به اعدام‌های دهه ۶۰: اتفاقی که افتاد متناسب با کاری بود که انجام دادند

خبرنگار این رسانه آمریکا به موضوع اعدام‌های دهه ۶۰ خورشیدی در ایران و نقش ابراهیم رئیسی در آن زمان پرداخت و گفت که شما مسئول اعدام بیش از ۵ هزار مخالف سیاسی بودید. آیا از این اقدام پشیمان هستید؟

رئیسی در پاسخ پرسید که چه دلیلی برای این موضوع ارائه می‌دهد؟ وی افزود: «این‌ها تنها ادعا است که از سوی اعضای یک گروه تروریستی مطرح شده است.»

وی افزود: «هر کسی در ایران مرتکب جرم شود در دادگاه‌های رسمی محاکمه می‌شود.» وی گفت: «مردم را ترور می‌کردند و اتفاقی که برای آن‌ها افتاد دقیقا متناسب با کاری بود که انجام دادند.»

هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰ خورشیدی به‌‌خصوص در تابستان سال ۱۳۶۷ در زندان‌های اوين و گوهردشت در تهران و زندان‌های مشهد، شيراز، اهواز و برخی دیگر از شهرهای ايران با فتوای روح الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی، و با تصمیم هیئت‌هایی که به هیئت‌های مرگ معروف شدند، اعدام شدند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا معتقد است هولوکاست رخ داده است؟ گفت: «وقایع تاریخی باید از سوی محققان و مورخان بررسی شود. نشانه‌هایی وجود دارد که این اتفاق افتاده است.»

وی درباره حق موجودیت اسرائیل گفت: «مردم فلسطین واقعیت هستند. این حق مردم فلسطین است که مجبور به ترک خانه و سرزمین خود شدند. آمریکایی‌ها از این رژیم دروغین در آنجا حمایت می‌کنند تا ریشه دوانده و در آنجا مستقر شود.»

وی درباره ایجاد روابط بین برخی از کشورهای عربی با اسرائیل گفت: «اگر دولتی با رژیم صهیونیستی دست بدهد در جنایت‌های آن‌ها نیز شریک است و از پشت به فلسطین خنجر می‌زند.»

آگهی

ابراهیم رئیسی درباره کشتن قاسم سلیمانی به دستور ترامپ گفت: «کاری که دولت وقت آمریکا با دستور مستقیم ترامپ انجام داد، جنایتی شنیع بود. ما خواهان اجرای عدالت هستیم و قرار نیست این موضوع را فراموش کنیم.»

خبرنگار این رسانه از رئیسی درباره منظورش از عدالت پرسید و اینکه آیا قرار است ایران با ترور پاسخ دهد؟ رئیسی گفت: «این نوع اقداماتی است که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در دنیا انجام می‌دهند ما قرار نیست همان اقدامات را انجام دهیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات ایران و آمریکا شکست خورد؟

سفر رئیسی به چین؛ واشنگتن درباره همکاری تهران با پکن هشدار داد

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم