Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پارلمان اروپا: مجارستان دیگر از نظام مبتنی بر «دموکراسیِ واقعی» برخوردار نیست

نشست اعضای پارلمان اروپا در استراسبورگ
نشست اعضای پارلمان اروپا در استراسبورگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این گزارش همچنین نسبت به فقدان یک رویکرد قاطعانه از سوی اتحادیه اروپا در مواجهه با مجارستان که به تضعیف دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق اساسی در این کشور کمک کرده ابراز تاسف شده است.

آگهی

پارلمان اروپا روز پنجشنبه گزارشی را تصویب کرد که در آن بر خروج مجارستان از یک نظامی مبتنی بر دموکراسی تاکید شده است.

در این گزارش آمده است که مجارستانِ تحت رهبری ویکتور اوربان دیگر از یک نظام مبتنی بر «دموکراسیِ واقعی» برخوردار نیست بلکه دارای رژیمی با ویژگی دوگانه موسوم به «خودکامگی انتخاباتی» است.

این گزارش که توسط گوندولین دلبوس-کورفیلد، نماینده کشور فرانسه در پارلمان اروپا تهیه و ارائه شده بود در نشست روز پنجشنبه اعضای پارلمان در استراسبورگ به رای گذاشته شد و با کسب ۴۳۳ رای موافق در برابر ۱۲۳ رای مخالف و ۲۸ رای ممتنع مورد تایید قرار گرفت.

در این گزارش همچنین نسبت به فقدان یک رویکرد قاطعانه از سوی اتحادیه اروپا در مواجهه با مجارستان که به تضعیف دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق اساسی در این کشور کمک کرده ابراز تاسف شده است.

به اعتقاد تهیه کنندگان این گزارش که پارلمان اروپا با مفاد آن همراهی کرده، مجارستان همانطور که شاخص‌های مرتبط نشان می‌دهد بواسطه عدم اقدام به موقع و قاطعانه اتحادیه به کشوری تبدیل شده که در آن دیگر از یک دموکراسی واقعی خبری نیست و رژیمی ترکیبی با ماهیت خودکامگی انتخاباتی در آن حاکمیت دارد.

مجارستان از سال ۲۰۱۰ به این سو تحت رهبری ویکتور اوربان، نخست وزیر ملی گرا و فوق محافظه کار ۵۹ ساله این کشور اداره می شود.

آقای اوربان که مدعی اعمال «دموکراسی غیرلیبرال» در کشورش است برغم مواضع غرب و اتحادیه اروپا روابط همکاری با روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین را حفظ کرده است.

گوندولین دلبوس-کورفیلد، نماینده جریان حامی محیط زیست فرانسه در پارلمان اروپا که تهیه کننده اصلی گزارش یاد شده است روز چهارشنبه در جریان یک مناظره گفته بود که «همه چیز طی سال‌های اخیر در مجارستان به طرز چشمگیری تغییر کرده است.»

وی در این خصوص به ویژه به دستگاه قضایی این کشور اشاره کرد و گفت که استقلال دستگاه عدالت در این کشور همانند لهستان به شدت زیر سوال است.

این عضو فرانسوی پارلمان اروپا سپس مدعی شد که بودجه‌های اروپایی مجارستان به جیب خانواده اوربان می‌روند و سپس با نام بردن از مواردی چون «محدودیت‌های وضع شده بر حقوق پارلمانی»، جاسوسی روزنامه‌نگاران، کنترل دولت بر دانشگاه‌ها، و قوانین سخت‌گیرانه علیه دگرباشان جنسی که گفته شده شبیه «قوانین پوتین» در این زمینه است، به نابسامانی‌های موجود در این کشور اشاره کرد.

پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۸ رویکردی را به دلیل «خطر نقض جدی ارزش های اروپایی» علیه مجارستان در پیش گرفت که در اصل می تواند تا محرومیت این کشور از حق رای در شورای اروپا پیش برود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش رئیس پارلمان اروپا به تحریم‌های ایران: ساکت نمی‌شویم و از آزادی و برابری حمایت می‌کنیم

روسیه ساخت دو راکتور هسته‌ای در مجارستان را احتمالا ظرف هفته‌های آینده آغاز می‌کند

مجارستان با ورود نیروهای ناتو موافقت ولی با ارسال تسلیحات به اوکراین مخالفت کرد